Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος


sotiria

Recommended Posts

Το άρθρο 10 της Π.Δ. 71-1988 αναφέρει:

10.5 Για χώρους συνάθροισης κοινού θεωρητικού πληθυσμού κάτω των 50 ατόμων οι

οποίοι στεγάζονται σε κτίρια με διαφορετική κυρία χρήση (όπως κατάστημα, γραφεία κ.λ.π.)

δεν θα ζητείται αλλαγή χρήσης των χώρων αυτών αλλά θα υποδεικνύονται μέτρα και μέσα

πυροπροστασίας σύμφωνα με την 7600/1960 Εγκύκλιο Δ/γή Α.Π.Σ.

 

Συμπληρωνοντας το προηγουμενο ποστ μου (ποστ 100 πρ.σελιδα), να πω οτι το οβελιστηριο-ψητοπωλειο ειναι 38τμ , αρα λογικα, αφαιρωντας και τα 16τμ (για βοηθ.χωρους,wc,κλπ)

, μενουν λιγα τμ αιθουσας και με 1,4 τμ (ή 1,10 ?)χωρο για καθε ατομο, αρα πληθυσμος αρκετα κατω απο 50 ατομα .

Στην οικ.αδεια το κτιριο (του 1969) εχει χρηση κατ/τα, αλλα στην περιοχη τα ΚΥΕ-συναθρ.κοινου επιτρεπονται κανονικα.

Αρα και παλι πιστευω οτι δε χρηζει αλλαγης χρησης.

Α...και οπως ειπα, το 2006 αλλαξε ο μισθωτης του οβελιστηριου και πηρε παλι κανονικα αδεια λειτουργιας ! (εννοειται και παλι για οβελιστηριο-ψητοπωλειο και με το νεο μισθωτη)

Και σημερα συνεχιζει και λειτουργει κανονικα (δεν τιθεται καποιο θεμα αποχωρησης ή αλλαγης του μισθωτη ή κατι αλλο).

Αρα ,τελικα ,πιστευω οτι δε χρειαζεται αλλαγη χρησης.

 

Αλλα εσεις , τι λετε ,ποια η γνωμη σας, χρειαζεται αλλαγη χρησης ???

 

Ευχαριστω !

Edited by andreak
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 381
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η εγκύκλιος του Αρχηγού του Πυροσβεστικού Σώματος που παραθέτεις αναφέρεται στην απαίτηση ή μη αλλαγής χρήσης ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΠΥΡΟΠΡΟΑΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ,

Σε κάθε πέρίπτωση απαιτείται αλλαγή χρήσης σύμφωνα με τις πολεοδομικές διατάξεις, και ΔΕΝ απαιτείται μελέτη παθητικής πυροπροστασίας (όχι βασει της εγκυκλιού, αλλά λόγω του ότι το κτίριο έχει ανεγερθεί πριν τον Κανονισμό Πυροπροστασίας).

Link to comment
Share on other sites

Η εγκύκλιος του Αρχηγού του Πυροσβεστικού Σώματος που παραθέτεις αναφέρεται στην απαίτηση ή μη αλλαγής χρήσης ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΠΥΡΟΠΡΟΑΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ,

Σε κάθε πέρίπτωση απαιτείται αλλαγή χρήσης σύμφωνα με τις πολεοδομικές διατάξεις, και ΔΕΝ απαιτείται μελέτη παθητικής πυροπροστασίας (όχι βασει της εγκυκλιού, αλλά λόγω του ότι το κτίριο έχει ανεγερθεί πριν τον Κανονισμό Πυροπροστασίας).

 

Εγγρ-34837/10-4-92 & Εγγρ-15525/6-7-94: Στις περιπτώσεις κατά τις οποίες χώροι

κυρίας χρήσεως, που αποτελούν τμήματα κτιρίων ανεγερθέντων με τις προ της ισχύος

του ΓΟΚ/85 πολεοδομικές διατάξεις, λειτουργούν αποδεδειγμένα με βεβαιώσεις των

αρμοδίων φορέων τους ως επαγγελματικοί χώροι των οποίων όμως η συγκεκριμένη

χρήση δεν καθορίζεται στα σχέδια της εγκεκριμένης μελέτης αλλά ήταν επιτρεπτή στην

περιοχή, τότε οι χώροι αυτοί εξακολουθούν να λειτουργούν ως έχουν χωρίς να

απαιτείται η έκδοση οικοδομικής αδείας για την αλλαγή της χρήσης τους. Επί πλέον

στοιχεία με τα οποία μπορεί να αποδειχθεί η λειτουργία των υπόψη χώρων εκτός από

τις βεβαιώσεις που προαναφέραμε είναι έγγραφα εφορίας, αστυνομίας, εμπορικών

επιμελητηρίων και συναφών επαγγελματικών οργάνων. Η αλλαγή ιδιοκτήτου ή

ενοικιαστού, δεν επηρεάζει την προηγούμενη διαδικασία.

 

Ναι αλλα, με βαση το πιο πανω ,

γιατι απαιτειται αλλαγη χρησης ??

Αφου το κτιριο ειναι προ γοκ 85 (1969) και το ψητοπωλειο εχει κανονικα αδεια λειτουργιας απο τον αρμοδιο φορεα (και το 1992 και το 2006,που αλλαξε ο μισθωτης) ??

Και στην αδεια εχει χρηση κατ/τα και στην περιοχη επιτρεπεται το κυε.

Και δεν τιθεται καν θεμα αλλαγης του μισθωτη τωρα ή επανενοικιασης.(ο χωρος λειτουργει κανονικα με την αδεια του).

 

Καποια γνωμη ??

 

Ευχαριστω !

Edited by andreak
Link to comment
Share on other sites

διαβάζω τους προβληματισμούς σου αλλά δεν έχω αντιληφθεί το πρόβλημα ακόμη

 

σε κάθε περίπτωση θα έπρεπε το 1992 να είχε γίνει αλλαγή χρήσης εφόσον για 1η φορά τότε εγινε οβελιστηριο

άρα ή δεν το έψαξες καλά και υπάρχει τετοια άδεια ή πήρε παρατυπα την άδεια λειτουργίας

πλέον την αδεια αυτή μπορει να τη μεταβιβάζει

 

φυσικά σε μια καταγγελία ο ιδιοκτήτης θα είναι εκτεθιμένος

 

Αφου το κτιριο ειναι προ γοκ 85 (1969) και το ψητοπωλειο εχει κανονικα αδεια λειτουργιας απο τον αρμοδιο φορεα (και το 1992 και το 2006,που αλλαξε ο μισθωτης) ??

αυτό δεν έχει καμμία σημασία θα έπρεπε η άδεια λειτουργίας του οβελιτηρίου να είναι προ 83 για να μην απαιτείται αλλαγή χρήσης

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

andreak επικαλείσαι την πυροσβεστική διάταξη για πολεοδομικό ζήτημα?

καλά καταλαβαίνω??

όπως σου τα είπαν είναι . μην επιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

διαβάζω τους προβληματισμούς σου αλλά δεν έχω αντιληφθεί το πρόβλημα ακόμη

 

σε κάθε περίπτωση θα έπρεπε το 1992 να είχε γίνει αλλαγή χρήσης εφόσον για 1η φορά τότε εγινε οβελιστηριο

άρα ή δεν το έψαξες καλά και υπάρχει τετοια άδεια ή πήρε παρατυπα την άδεια λειτουργίας

πλέον την αδεια αυτή μπορει να τη μεταβιβάζει

 

φυσικά σε μια καταγγελία ο ιδιοκτήτης θα είναι εκτεθιμένος

 

 

αυτό δεν έχει καμμία σημασία θα έπρεπε η άδεια λειτουργίας του οβελιτηρίου να είναι προ 83 για να μην απαιτείται αλλαγή χρήσης

Eνταξει , αλλα μιλαμε για τον ιδιοκτητη του οβελιστηριου ή εμενα,που ειμαι ιδιοκτητης του κτιριου ?

Αφου δοθηκε η αδεια απο αρμοδιο φορεα, εγω που να ξερω οτι υπαρχει θεμα (ειναι υποχρεωμενος ο πολιτης-ιδιοκτητης να ξερει τους οποιυς νομους ??)

Δηλ, τι ευθυνη φερω ακριβως, σε τι θα ειμαι εκτεθιμενος ?

Δεν επιμενω σε κατι , απλα δε μου φαινεται λογικο, να εχω ευθυνη για κατι ,για το οποιο ο υπευθυνος φορεας (που ξερει τη νομοθεσια) εχει δωσει αδεια και δεν εχει πει στον μισθωτη οτι δε γινεται και να ειδοποιησει τον ιδιοκτητη νάλλαξει τη χρηση.

Ευχαριστω !

Edited by andreak
Link to comment
Share on other sites

τωρα τι ψάχνεις!

 

το θέμα είναι πως αν γίνει καταγγελία για το θέμα ο δήμος θα σφραγίσει το μαγαζί μέχρι να βγει η άδεια αλλαγής χρήσης

το ποιος φταίει και πόσο φταίνει θα είναι ανούσιο (ειναι μια θεωρητική συζήτηση)

 

ΥΓ

ο ιδιοκτήτης του οβελιστηρίου εκτιμώ πως θα εχει αρχικά το πρόβλημα

μετα φυσικά θα αρχίσει να τσακώνεται με όλους

---

εσύ τι σχέση έχεις με την υπόθεση;

συμβουλεύεις τον υποψήφιο αγοραστή του οβεληστηρίου;

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη Myri,

ευχαριστω για τη βοηθεια σου !!!

 

Εγω ειμαι ο ιδιοκτητης του κτιριου, οπου ειναι και το οβελιστηριο.(μισθωμενο σε σουβλατζη κανονικα εδω και χρονια).

Γι' αυτο και το ''κοψιμο''.

 

Πιστευεις οτι αυτο το θεμα ειναι πολεοδομικη αυθαιρεσια ?? (επειδη η επικρατουσα χρηση του κτιριου ειναι καταστηματα)

Δηλ, επιβαλλεται απο τον 4014 να κανω αλλαγη της χρησης ??

 

Δηλ, αν παει ελεγχος πολεοδομιας (οχι δημου) , θα πεσει πολεοδομικο προστιμο ?? (για να ελεγξει το κτιριο για πολεοδομικες αυθαιρεσιες --δομηση, καλυψη, κλπ--κι οχι απο το δημο ,για να ελεγξει την αδεια λειτουργιας του ψητοπωλειου)--(απο κανα ''καρφακι απο κανα ''γειτονα'').

Κι αν ναι, γινεται ν'αλλαξεις τη χρηση μετα ,πληρωνοντας την αλλαγη χρησης κι οχι προστιμα ???

 

Α...και ποσο τραβαει αυτο...δηλ σημερα ειναι κυε, (πχ αλλαζω τη χρηση σε κυε), αυριο γινεται καταστημα ρουχων (ξαναλλαζω τη χρηση σε απλο κατ/μα ??) και αυτο να τραβαει αιωνια και καθε φορα να δινουμε και -χοντρικα- κανα χιλιαρικο ?? Στο τελος , ετσι θα ξαναγορασω το καταστημα !

 

Χιλια ευχαριστω !!!!

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

προσεχε με τον 4014... δεν επιτρέπετε να αλλάξεις χρήση μετά απότι θυμαμαι

 

Ελα ντε !!!

Πολυ σωστο !!

Αρα ,αν το αλλαξω σε κυε, εκει μονο ως κυε θα μπορω να το νοικιαζω στο μελλον , δηλ. το ''καιω'' το μαγαζι-χωρο ??

 

Αυτα, στη δικια μου λογικη, ακουγονται καπως...ρε παιδια , τι να πω ?!?!

 

Α...ρε ελληνικο κρατος !!

Edited by andreak
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.