Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος


Recommended Posts

επειδή είχες πει πριν:

 

 

Τελικα δε νομιζω ,να κανω αλλαγη χρησης.Το κατ/μα μου το εχω για οποιαδηποτε χρηση.Ισως στο μελλον πχ ο σουβλατζης φυγει, οι εποχες ειναι δυσκολες, που θα ψαχνω να βρω ξανα ενδιαφερον για κυε ? Ή θα τα σκαω συνεχεια στο κρατος ν'αλλαζω τις χρησεις ?

Ασε που ,πραγματι , με τον 4014 δεν ξαναλλαζει η χρηση στο μελλον, οποτε κολλησα με το κυε.

Μενει ως εχει, αδεια λειτουργιας εχει κανονικα (σωστα ή παρατυπα , καποιος απο το δημο την εχει δωσει ).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 381
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aγαπητε φιλε alfisti (να εκλαβω οτι εισαι και οπαδος των alfa romeo ??),

ετσι ειπα πραγματι.

Αλλα , αφου και η αγαπητη Κα Myri , μου ειπε οτι μπορω , μετα ,ν'αλλαζω αναμεσα στο κατ/μα και στο ΚΥΕ, χωρις αλλες αλλαγες χρησης, το σκεφτομαι.

Σιγουρα καταλαβαινω οτι θα κοστισει.

Δεν αντιλεγω και σιγουρα πρωταρχικο ρολο θα εχει ο μηχανικος , στη ολη υποθεση (και εργασια και αμοιβη).

Απλα με ''φοβιζει'' το αν θα χρειαστει στατικη μελετη-επαρκεια.

Και εξηγω >> το κτιριο ειναι ενταξει με τις κανονιστικες διαταξεις της εποχης της οικ. αδειας του, οποτε και φτιαχτηκε.

Ο 4014 προβλεπει (και μου το εχουν εξηγησει κι απο εδω ) οτι η στατικη μελετη γινεται με βαση τις κανονιστικες διαταξεις που ισχυαν την εποχη της ο.α.

Αν ομως , αν κανω αλλαγη χρησης με ο.α. , μηπως πουν οτι θελει επαρκεια με βαση τις σημερινες ?? (οπως πχ , αν προσθετα οροφο, ή ,ξερω γω, αν προσθετα καποιο βαρος ,θα επρεπε να το ενισχυσω σιγουρα).

Αλλα πιστευω, πως η αλλαγη χρησης απο κατ/μα σε ΚΥΕ δεν εχει σχεση με τη στατικη επαρκεια του κτιριου (το οποιο ξαναλεω ειναι ενταξει με βαση τα της εποχης του-αδειας του).Δε θα γινει καμμια αλλαγη σε τιποτα.Το οβελιστηριο λειτουργει 20 χρονια (και με αδεια λειτουργιας--πως ?? αν θελεις με πιστευεις πως εγω δεν πιεσα ποτε κανεναν υπαλληλο για υπογραφη, μισθωτες εβρισκα ενα σωρο την εποχη εκεινη ,1992, σημερα αλλο θεμα βεβαια).Απλα ειναι μια θεωρητικη,γνωμη μου, αλλαγη ,οπως και πολλοι και αγαπητοι μηχανικοι λενε ,εδω στο φορουμ.

Και νομιζω πως, ο μισθωτης ειναι ενταξει και με την πυρασφαλεια (τουλαχιστον την ενεργητικη, το κατ/μα ειναι 38 τμ, αρα λιγοτερο απο 50 ατομα πληθυσμο).

 

Γι' αυτο και αγχωνομαι λιγο (??)

 

Ευχαριστω και ζητω συγνωμη αν εχω κουρασει καποιους.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

φίλε andreak κάλα κάνεις και ψάχνεις το θέμα σου

 

όμως η αλήθεια είναι πως αρχικά όλοι νομίζαμε πως είσαι νεος μηχανικος , δεν καταλάβαμε πως είσαι ιδιώτης

υπάρχει ξεχωριστή ενότητα για τους ιδιώτες για ευνόητους λόγους

 

τώρα για την ερώτησή σου για να μην αγωνιάς, εκτιμώ πως ό,τι και να ζητηθεί στην περίπτωσή σου δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Xιλια ευχαριστω !

Καταλαβαινω οτι δεν τιθεται θεμα στατικης επαρκειας , σε αλλαγη χρησης απο κατ/μα σε ΚΥΕ. ετσι ?? (αχ..το ξαναλεω γιατι ποναει).

 

Μακαρι να ημουν μηχανικος.

Τωρα πια ειναι αργα,ομως,δυστυχως.

Μ'αρεσει ομως το θεμα του μηχανικου και οι ασχολιες του.Απο μικρος.

Τελος παντων μην το τραβαω εκτος θεματος τελειως.

 

Ευχαριστω και παλι.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλή σας μέρα!Είμαι σχετικά νέος μηχανικός και μου έτυχε μια περίπτωση αλλαγής χρήσης από κατάστημα σε χώρο συνάθροισης κοινού. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω, διαβάζοντας πάρα πολλές σελίδες, είναι πως ακριβώς θα βγάλω τις αμοιβές για αλλαγή χρήσης μέσω του συστήματος του ΤΕΕ. Έχω κι ένα πρόγραμμα υπολογισμού αμοιβών, αλλά μάλλον πρέπει να πάρω κάποιο άλλο (βλέποντας πως λειτουργούν άλλα αντίστοιχα προγράμματα).

Ευχαριστώ προκαταβολικά και αναμένω τα "φώτα" σας....

Link to comment
Share on other sites

και μην μπαίνεις σε έξτρα κόστη να πετάς λογισμικά....κράτα αυτό που έχεις

πρέπει να έχεις αρκετή δουλειά για να το αποσβέσεις

Link to comment
Share on other sites

Εγκ 8/90

 

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 5ο:

ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ:

Οι Αμοιβές (μελετών και επιβλέψεων) και οι κρατήσεις υπολογίζονται πάνω στη διαφορά:

ΤΟΥ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΜΕ ΤΗ ΝΕΑ ΧΡΗΣΗ ΣΤΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΙΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ

ΜΕΙΟΝ

ΤΟΝ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΧΡΗΣΗ ΣΤΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΙΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ

Σε περίπτωση κατά την οποία δεν δημιουργείται θετική διαφορά προϋπολογισμού ο μελετητής αμοίβεται με την αμοιβή αποτύπωσης.

Εάν παράλληλα γίνονται εργασίες διαρρύθμισης κλπ, υπολογίζονται αμοιβές και λοιπές κρατήσεις πάνω στον αναλυτικό προϋπολογισμό των εργασιών αυτών.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι αντιμετωπίζω την εξής περίεργη περίπτωση. Κατάστημα Υ.Ε. λειτουργεί με άδεια από το 1995. Ημερομηνία ανέγερσης κτιρίου στο οποίο στεγάζεται 1970. Αλλάζει ο ενοικιαστης του χώρου και πρέπει να εκδοθεί νέα άδεια λειτουργίας. Η άδεια αλλαγής χρήσης που θα έπρεπε να έχει εκδοθεί το 1995 δεν είναι άδεια αλλαγής χρήσης, αλλά άδεια διαρρυθμίσεων και επισκευής καταστήματος. Τα αντίγραφα των σχεδίων της πολεοδομίας χαρακτηρίζουν τον χώρο ως εστιατόριο ενώ στην αρχική άδεια ήταν κατάστημα (λογικό λόγω της χρονολογίας). Κατά την γνώμη σας συνιστά αυτό κ μόνο αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε Υ.Ε η πρέπει να μπω στην διαδικασία να εκδόσω εκ νέου άδεια αλλαγής χρήσης;

 

Σημείωση: Η γνώμη υπαλλήλου της πολεοδομίας ήταν πως εάν ανφέρεται κάπου στην τεχνική περιγραφή του έργου (δεν την εχω διαβάσει ακόμα) η αλλαγή χρήσης ή η νέα χρήση του χώρου είμαι καλυμμένος να συντάξω νέες κατόψεις. Μόνο η κάτοψη δεν με εξασφαλίζει.

 

Ακούω γνώμες

Link to comment
Share on other sites

ακούς απαντήσεις:

πρέπει να τ ε κ μ η ρ ι ώ ν ε τ α ι ότι έχει γίνει και αλλαγή χρήσης μαζί με τις διαρρυθμίσεις. τόσο απλά. αλλιώς βγάζεις τώρα άδεια αλλαγής χρήσης.

(άκουσες γνώμη?)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.