Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος


Recommended Posts

Έχω μια περίπτωση αλλαγής χρήσης από κατάστημα σε Κ.Υ.Ε. με άδεια του 1978. Υπάρχει το παταράκι με εμβαδόν το 1/2 του καταστήματος και ύψος 2.20μ.

Η ερώτηση ειναι η εξής: Μπορώ να βάλω wc στο πατάρι (χωρίς να έχω δεύτερο στο ισόγειο, μιας και μιλάμε για ένα κατάστημα μόλις 20μ²), αλλά να το μετρήσω στο Σ.Δ.;

Μήπως το ύψος του 2,20μ που έχω είναι απαγορευτικό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 381
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Αυτο που αναφερεται στις προηγουμενες σελιδες (οτι απαγορευεται περαιτερω αλλαγη χρησης με τον 4014), δεν ισχυει πλεον, σωστα? (Εγκυκλιος 7/28.5.12)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην πολεοδομία σήμερα εμαθα πως για αλλαγή χρήσης καταστήματος σε Κ.Υ.Ε. θέλει εξαρτημένο τοπογραφικό, διάγραμμα δόμησης΄και σε περίπτωση αλλαγής όψεων έχεις και ελεγκτή δόμησης.

 

Ρητορικά ερωτήματα που προκύπτουν:

Πως θα κάνω διάγραμμα δόμησης ολόκληρου του κτιρίου;

Θα μπω και θα ψάξω όλα τα διαμερίσματα;

Πώς ξέρω ότι το κτίριο, πλην του καταστήματος που με ενδιαφέρει, δεν έχει αυθαιρεσίες;

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχει ακριβώς δίπλα κατάστημα που λειτουργεί πολλά χρόνια τώρα ως Κ.Υ.Α. χωρίς να έχει γίνει αλλαγή χρήσης στην πολεοδομία.

Εγώ τι θα δείξω στο διάγραμμα δόμησης;

Θα βάλω τους ανθρώπους να τσακωθούν μεταξύ τους (ο ένας το έχει ανοίξει, ο άλλος δεν μπορεί);

Αν πάλι δεν το δείξω και ακολουθήσω τα σχέδια της άδειας του 1978, τι θα γίνει όταν μου έρθει ο ελεγκτης;

 

Συμπέρασμα αν καταφέρω να κάνω έστω και μια δουλειά από εδώ και πέρα σφύρα μου ....

Edited by Manolis gon
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το έχω τονίσει και εγώ αυτό . Ζητάνε άδεια και αυτό σημαίνει και έλεγχο όλου του κτιρίου .

Λές όμως ότι ΑΝ αλλάξεις όψεις , έχεις ΕΔ . Δηλαδή αν ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ όψεις και ανοίγματα , ΔΕΝ έχεις ελεγκτή δόμησης ?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στην πολεοδομία Αγίας Παρασκευής όταν ρώτησα αν ισχύει ο ελεγκτης δόμησης στην αλλαγή χρήσης, με ρώτησε αν έχω αλλαγή όψεων. Όταν του απάντησα πως αλλάζουν μου είπε πως ναι.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που κάνεις άδεια αλλαγής χρήσης θα φας και όλα αυτά τα αγγούρια. Ελεγκτές δόμησης, ΕΓΣΑ κ.τ.λ. Για αυτό εγώ λέω ότι όπου μπορούμε να την αποφύγουμε είναι το καλύτερο. Δυστυχώς όταν μεταβάλλονται όψεις ή προστίθενται νέα μηχανολογικά πρέπει να βγει άδεια.

 

Αυτό με το ότι χρειάζεται ο ελεγκτής δόμησης όταν αλλάζουν οι όψεις το γράφει το ΦΕΚ 465Δ 2012 - Απόφαση (5), Άρθρο 1, παράγραφος 1α.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.