Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

e-άδειες δόμησης: διαδικασίες ηλεκτρονικής υποβολής, έλεγχου και έκδοσης


Engineer

Recommended Posts

Καλήμερα ..έχω κάνει αίτηση στην πλατφόρμα του eadeies την οποία ακόμα δεν έχω υποβάλει στην ΥΔΟΜ , έχω πληρώσει ωστόσο το ανταποδοτικό τέλος..Στην περίπτωση που θέλω να ακυρώσω την αίτηση το τέλος επιστρέφεται στον  λογαριασμό απόρριψης που δήλωσα κατά την πληρωμή ? έχει τύχει σε κάποιον?  

 

Ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τι εννοείς να την ξεκλειδώσεις??? Γνωρίζεις τι είναι αυτό που έχεις εκδόσει??? Δεν ξεκλειδώνει γιατί οι διοικητικές πράξεις δεν ξεκλειδώνουν ....

Θα πρότεινα να προσέχεις για τις ενέργειες που κανείς γιατί υπάρχει ευθύνη, όπως υπάρχουν και συνέπειες...

Πιθανόν να μπορείς να διορθώσεις κάποια λάθη με αναθεώρηση, αλλά αν δεν γνωρίζεις τις συνέπειες αυτής της πράξης καλύτερα να ενημερωθείς από την αρμόδια ΥΔΟΜ πριν κάνεις κανένα άλλο χειρότερο λάθος...

Καλό είναι η ΕΕΔΜΚ να μην κυκλοφορήσει με λάθος στοιχεία...

Link to comment
Share on other sites

ppanag μάλλον εσύ δεν έχεις κάνει ποτέ λάθος και ίσως χαραμίζεσαι να απαντάς σε αυτό το forum!! Σε ευχαριστώ πάντως για την άμεση και ειρωνική σου απάντηση! 

Αυτός είναι και ο λόγος που ο κλάδος μας πάει κατά διαόλου!

Γνωρίζω πολύ καλά τι είναι η διοικητική πράξη και τι συνέπειες έχει! Θα έφτανε μια απάντηση του τύπου: απευθύνσου στην αρμόδια ΥΔΟΜ. 

Δεν θα σχολιασω

Link to comment
Share on other sites

@hammel74, Διόρθωση δεδομένων, ορθή επανάληψη, ανάκληση κλπ  μπορεί να γίνει μόνο από τον χρήστη-δημόσιο υπάλληλο του φορέα που έχει εγγραφεί στο σύστημα της Διαύγειας και έχει αποκτήσει το δικαίωμα ανάρτησης και επεξεργασίας πράξεων ήτοι προφανώς αυτού που εξέδωσε την πράξη και έλαβε τον μοναδικό αριθμό ΑΔΑ.
Για περισσότερα δες εδώ και κατ' επέκταση μήπως μπορέσεις να έρθεις σε επικοινωνία με τον χρήστη να του εκθέσεις το θέμα-πρόβλημα-λάθος και να κάνεις ορθή επανάληψη ή διόρθωση των δεδομένων ... ανάλογα με το λάθος.

Στην παραπομπή που σου δίνω δες κυρίως τα κεφάλαια στα δεξιά ""Διευκρινήσεις επί της διαδικασίας ανάρτησης", "Ορθή επανάληψη - Ανάκληση - Διόρθωση δεδομένων" και "Τεχνικά Θέματα".

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

@georgegaleos Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Από ότι είδα όμως δεν μπορώ γιατί το λάθος μου είναι αριθμητικό και είμαι στις εξαιρέσεις: 

  • Επιτρέπεται μόνο σε περιπτώσεις λάθους στην ανάρτηση του σχετικού εγγράφου λόγω:
    • Ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων
    • Εντελώς λανθασμένου εγγράφου (π.χ. επιλογή λανθασμένου .pdf)
  • Δεν επιτρέπεται όταν:
    • Υπάρχει λάθος διοικητικό, ορθογραφικό, συντακτικό στο έγγραφο
    • Υπάρχει λάθος στα μεταδεδομένα
  • Για την ολοκλήρωση της ανάκλησης απαιτείται:
    • Έγγραφη αιτιολόγηση προς ΥΑΠ (ηλεκτρονική) από τον καθ’ ύλην αρμόδιο του αναρτημένου εγγράφου
    • Αποστολή πιθανού σχετικού συνοδευτικού υλικού (π.χ. αποστολή του ορθού εγγράφου μαζί με το προς ανάκληση)
  • Από τη στιγμή καταχώρησης αιτήματος ανάκλησης και μέχρι την έγκριση του αιτήματος από την ΥΑΠ, το έγγραφο δε θα είναι προσβάσιμο στους πολίτες

Οπότε θα πάω σε αναθεώρηση της ΕΕΔΜΚ απο την πλατφόρμα του e-adeies σε συνέχεια προγενέστερης ηλεκτρονικής πράξης

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σε πρώτη φάση θα άφηνα τον χρήστη να πει-αποφανθεί αν μπορεί να γίνει κάποια διόρθωση, ορθή επανάληψη ... οπότε αρχικά πριν έκανα οτιδήποτε άλλο (πιο δραστικό-αναθεώρηση), θα ερχόμουν σε επικοινωνία με τον χρήστη μήπως λυνόταν το θέμα πιο "αναίμακτα" χωρίς αναθεώρηση. Αλλά είναι δική σου απόφαση στο τέλος, διότι πιθανόν να παίζει και το χρονικό...πόσο άμεσα χρειάζεσαι την ΕΕΜΚ ... οπότε η αναθεώρηση να είναι πιο "αποδοτική" ως λύση.

Καλή συνέχεια ... και αν δεν σου είναι κόπος ενημέρωσε το forum για την διαδικασία που τελικά ακολούθησες και αν αντιμετώπισες κάποιο στην πορεία  ...
 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, hammel74 said:

ppanag μάλλον εσύ δεν έχεις κάνει ποτέ λάθος και ίσως χαραμίζεσαι να απαντάς σε αυτό το forum!! Σε ευχαριστώ πάντως για την άμεση και ειρωνική σου απάντηση! 

Αυτός είναι και ο λόγος που ο κλάδος μας πάει κατά διαόλου!

Γνωρίζω πολύ καλά τι είναι η διοικητική πράξη και τι συνέπειες έχει! Θα έφτανε μια απάντηση του τύπου: απευθύνσου στην αρμόδια ΥΔΟΜ. 

Δεν θα σχολιασω

Ζητώ συγγνώμη που σε έθιξα ... δεν είχα πρόθεση να ειρωνευτώ, απλά απόρησα με τον όρο "ξεκλείδωμα" της ΕΕΔΜΚ 

Παρ΄ όλα αυτά νομίζω ότι η αναθεώρηση είναι προτιμότερη (αν και θα στοιχίσει 1 παράβολο) γιατί συνδέει στη Διαύγεια τις δύο πράξεις...

Βέβαια αν γνωρίζαμε ακριβώς που είναι το αριθμητικό λάθος, ίσως να είχαμε καλύτερη εικόνα... καλή τύχη σε ότι κάνεις ;) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.