Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

e-άδειες δόμησης: διαδικασίες ηλεκτρονικής υποβολής, έλεγχου και έκδοσης


Engineer

Recommended Posts

σήμερα μετα από επίσκεψη στην ΥΔΟΜ Αγ. Παρασκευής ενημερώθηκα οτι η συγκεκριμένη ΥΔΟΜ δεν αναλμβάνει έκδοση αναθεωρήσεων ΟΑ και τις γυρνάει πίσω αφου περιμένει διευκρινίσεις. Ισχύει και σε άλλες ΥΔΟΜ;  

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, killertomato said:

σήμερα μετα από επίσκεψη στην ΥΔΟΜ Αγ. Παρασκευής ενημερώθηκα οτι η συγκεκριμένη ΥΔΟΜ δεν αναλμβάνει έκδοση αναθεωρήσεων ΟΑ και τις γυρνάει πίσω αφου περιμένει διευκρινίσεις. Ισχύει και σε άλλες ΥΔΟΜ;  

Αν εννοείς αναθεώρηση παλιών αδειών (μη ηλεκτρονικών), τότε ναι όντως το κάνουν κι άλλες ΥΔΟΜ και νομίζω ότι καλά κάνουν.

Αν όμως εννοείς ηλεκτρονικές άδειες νομίζω ότι αναθεωρούνται ακόμα και στην ΥΔΟΜ Αγ. Παρασκευής...

Link to comment
Share on other sites

ναι εννοώ παλιές άδειες. Επειδή έχω  τέτοια περίπτωση τι θα πω στον πελάτη; Περιμένεις μέχρι να δεήσει ο κύριος να κτίσεις...

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, killertomato said:

ναι εννοώ παλιές άδειες. Επειδή έχω  τέτοια περίπτωση τι θα πω στον πελάτη; Περιμένεις μέχρι να δεήσει ο κύριος να κτίσεις...

Αν και ο Νόμος είναι ξεκάθαρος 

θα σε παρακαλούσα συνάδελφε , να ζητήσεις το έγγραφο που ζητούν διευκρινήσεις και να το παραθέσεις στο φόρουμ.

Νομίζω ότι το ηλεκτρονικό σύστημα τα προβλέπει σχεδόν όλα , αλλά επιφυλάσσομαι μήπως κάνω λάθος σε κάτι .

Link to comment
Share on other sites

Για ποια διευκρίνηση μιλάτε; Και οι αναθεωρήσεις παλαιών αδειών γίνονται ηλεκτρονικα κανονικότατα

Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2018 at 8:06 ΜΜ, ΚΑΝΑ said:

Τοπογραφικό διάγραμμα 

 

On 12/12/2018 at 8:17 ΜΜ, ΚΑΝΑ said:

τότε σε ζητάνε γεωγραφικό εντοπισμό (κάτι αντίστοιχο με αυτόν των αυθαιρέτων) και

υ.δ ιδιοκτήτη ότι σε αναθέτει τη διαχείριση της αίτησης έκδοσης Ο.Α κλπ ενεργειών

 με περιεχόμενο περίπου αυτό

"για την αιτούμενη  έκδοση αδείας αναθέτω ως διαχειριστή της αίτησης μου,  τον  ΚΑΝΑ   Α.Μ.  με ΑΜ ΤΕΕ .. και τον ορίζω ως υπεύθυνο για τον ορισμό των αρμοδίων μηχανικών για την εκπόνηση των απαιτούμενων μελετών και επιβλέψεων του έργου"

Την υ.δ. τη θέλουν θεωρημένη και για το γνήσιο της υπογραφής?

Link to comment
Share on other sites

εγώ για να μην έχω πρόβλημα με τους συνεργάτες μου μηχανικούς που ορίζω πάλι εγώ

την απαιτώ θεωρημένη για το γνήσιο 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

επείδη δεν μου έχει ξανατύχει να βγάλω ηλεκτρονικά άδεια μικρής κλίμακος ανα γνωρίζει κάποιος θα εκτιμούσα την βοήθεια.

σε οικοπεδο στον οποίο υπάρχει 3οροφη οικοδομή και θελώ να βγάλω μια αδεια μικρής κλιμακας για απλή περιτοιχιση από λιθοδομη, θα πρεπει να συμπληρώσω ολα τα πεδία που μου ζητάει πχ στην καρτελα χρησεις/δομηση/θεσεις σταθμευσης πρεπει να συμπληρωθούν όλα αυτα τα στοιχεία(η/χ εμναδον υπογειου εκτος σδ κτλ) σαν να βγαίνει κανονική άδεια?σε καποιες αλλες που είδα ενδεικτικα στην ανοιχτη πλατφόρμα δεν τα συμπληρώνουν καθόλου.ποια είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.