Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

e-άδειες δόμησης: διαδικασίες ηλεκτρονικής υποβολής, έλεγχου και έκδοσης


Engineer

Recommended Posts

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάποια ενέργεια εσύ. 

Η Ο.Α σου αναρτάται αυτόματα εδώ https://eadeies.ypen.gr/adeiapublic/faces/main?_afrLoop=1630214191060620&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=4g88rlxw_4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχει εκδοθεί από 25 Σεπτέμβρη αναθεώρηση άδειας για κατασκευή μονοκατοικίας. Μέχρι σήμερα, ένα μήνα σχεδόν μετά, τα φορολογικά είναι υπό έλεγχο. Σε τηλεφωνική συνομιλία με το ΤΕΕ μου πρότειναν να περιμένω να ολοκληρωθεί ο έλεγχος γιατί μετά θα έχω ένα μήνα περιθώριο να προσκομίσω ότι επιπλέον ζητήσουν, και αν τυχόν είμαι εκπρόθεσμος θα πρέπει να διακοπούν οι εργασίες με πιθανή την ανάγκη εκ νέου αναθεώρηση της άδειας.

Στον πελάτη είχα πει να κάνουμε ένα μήνα υπομονή αλλά επειδή τελειώνει ο μήνας έχει αρχίσει και ρωτάει πότε ξεκινάμε εργασίες. Ένας λόγος που περιμένω τον έλεγχο είναι ότι δεν μου ζητήθηκε ΣΔΑ και έτσι έχει εγκριθεί και η αναθεώρηση. Οπότε αν τυχόν μετά τον έλεγχο δεν το ξαναζητήσουν, πολύ απλά δεν προσκομίζω και ΣΔΑ και δεν μπλέκω με συμβάσεις, εγγυητικές κλπ...

Τι προτείνετε να κάνω?

 

Link to comment
Share on other sites

να πας απο ΥΔΟΜ και να αρχίσεις το πρήξιμο. Αυτά με τις προθεσμίες τα έχουν γραμμένα στα παλιά τους υποδήματα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα, εξέδοσα μια άδεια μικρής κλίμακας. Στην αναζήτηση των πράξεων βρίσκω την πράξη αλλά δεν ξέρω που να βρω τα έγγραφα που υπέβαλα κατά την έκδοσή της και βασικά την τεχνική έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, σε περίπτωση Αποδοχής Μέλους στο σύστημα όπου διαπιστώνεται παράλληψη σε κάποιο σχετικό έγγραφο και μη δυνατότητα άμεσης ενημέρωσης του διαχειριστή, ποιά διαδικασία μπορεί να ακολουθηθεί για άρση / αμφισβήτηση της διαδικασίας;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3

Συναδελφοι ποσες ωρες ή μερες παρεμβαλλονται απο την στιγμη που κανεις υποβολη προς εκδοση, ωστε να δουμε την πραξη οτι εκδοθηκε; Εννοειται οτι θα βγαλει και τον μεταγενεστερο ελεγχο φορολογικων. ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ .... ΑΥΤΟΜΑΤΑ ....;;; Στην περιπτωση μου γραφει το ... ακυρωθηκε ... αλλα δεν βγαζει νεα σειρα με το... εγκριθηκε.... Τα ιδια ακριβως ισχυσαν και στην βεβαιωση ορων δομησης που προηγηθηκε. Ν α ανησυχησω;

 

Link to comment
Share on other sites

Να ανησυχησω ή κατι άλλο να κάνω; Καμμια ιδεα; Προς Υπηρεσια δομησης Πειραια απευθυνεται.

 

 

υποθετω οτι αφου ηταν ολα τα απαραιτητα αρχεια πληρη, πληρωμενο ανταποδοτικο κ.λ.π δεν θα δεχοταν την υποβολη. Τωρα γιατι δεν προκυπτει εκδοση πραξης, δεν το καταλαβαινω. Να εχει προβλημα το διαδικτυο;

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MARYKAL said:

ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3

Συναδελφοι ποσες ωρες ή μερες παρεμβαλλονται απο την στιγμη που κανεις υποβολη προς εκδοση, ωστε να δουμε την πραξη οτι εκδοθηκε; Εννοειται οτι θα βγαλει και τον μεταγενεστερο ελεγχο φορολογικων. ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ .... ΑΥΤΟΜΑΤΑ ....;;; Στην περιπτωση μου γραφει το ... ακυρωθηκε ... αλλα δεν βγαζει νεα σειρα με το... εγκριθηκε.... Τα ιδια ακριβως ισχυσαν και στην βεβαιωση ορων δομησης που προηγηθηκε. Ν α ανησυχησω;

 

το ακυρώθηκε σημαίνει οτι εσύ κλίκαρες κατα λάθος ακύρωση και το ακύρωσες......

Edited by spafent
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.