Μετάβαση στο περιεχόμενο

e-άδειες δόμησης: διαδικασίες ηλεκτρονικής υποβολής, έλεγχου και έκδοσης


Engineer

Recommended Posts

Καλησπέρα, συνάδελφοι,

σε υποβληθείσα (εκδομένη) άδεια μικρής κλίμακας ανακάλυψα ότι έχω κάνει λάθος γεωχωρικό εντοπισμό από το κτηματολόγιο (στο pop-up παράθυρο που έχει η πλατφόρμα, στα αρχεία έχω ανεβάσει σωστό screenshot από τους χάρτες του κτηματολογίου). Πώς μπορώ να κινηθώ για να διορθώσω το λάθος;

Πήρα στο ΤΕΕ και η κυρία που με εξυπηρέτησε, με περίσσεια ειρωνεία, μου ανέφερε κάτι για αναθεώρηση, η οποία κανονικά μου ανέφερε ότι έχει στόχο την ανανέωηση της διάρκειας ισχύς της άδειας, ή ανάκληση. Έχει συμβεί σε κάποιον από εσάς κάτι παρόμοιο;

Η λύση να αφήσω την άδεια ως έχει, να κάνω ότι δεν υπάρχει, και να προχωρήσω σε νέα με σωστά στοιχεία είναι εύλογη; Θα έχω κάποια επίπτωση εγώ ή ο πελάτης μου;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Jakob said:

Καλησπέρα, συνάδελφοι,

σε υποβληθείσα (εκδομένη) άδεια μικρής κλίμακας ανακάλυψα ότι έχω κάνει λάθος γεωχωρικό εντοπισμό από το κτηματολόγιο (στο pop-up παράθυρο που έχει η πλατφόρμα, στα αρχεία έχω ανεβάσει σωστό screenshot από τους χάρτες του κτηματολογίου). Πώς μπορώ να κινηθώ για να διορθώσω το λάθος;

Πήρα στο ΤΕΕ και η κυρία που με εξυπηρέτησε, με περίσσεια ειρωνεία, μου ανέφερε κάτι για αναθεώρηση, η οποία κανονικά μου ανέφερε ότι έχει στόχο την ανανέωηση της διάρκειας ισχύς της άδειας, ή ανάκληση. Έχει συμβεί σε κάποιον από εσάς κάτι παρόμοιο;

Η λύση να αφήσω την άδεια ως έχει, να κάνω ότι δεν υπάρχει, και να προχωρήσω σε νέα με σωστά στοιχεία είναι εύλογη; Θα έχω κάποια επίπτωση εγώ ή ο πελάτης μου;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Νομιζω ότι πρέπει να κάνεις ενημέρωση.Σε παρόμοια περίπτωση που είχα με άδεια όχι μικρής κλίμακας έτσι έκανα

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, χαιδω said:

Νομιζω ότι πρέπει να κάνεις ενημέρωση.Σε παρόμοια περίπτωση που είχα με άδεια όχι μικρής κλίμακας έτσι έκανα

Πώς το κάνω αυτό; Υπάρχει η περιγραφή της διαδικασίας κάπου να μην σας απασχολώ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συνάδελφοι μια βοήθεια. Έκανα αναθεώρηση έντυπης άδειας κατηγορίας 3. Εκδόθηκε. Έπειτα στον μεταγενέστερο έλεγχο μου έγραψαν δεκτό αλλά ταυτόχρονα μου έγινε παύση εργασιών για να γίνει διόρθωση στις αναθέσεις / αναλήψεις μελετών όπου δεν ανέφερα όλες αναλυτικά τις μελέτες. Τι είδους αίτηση πρέπει να κάνω τώρα για να γίνει αναθεώρηση στην αναθεώρηση και να διορθώσω απλά τα έντυπα ανάθεσης και ανάληψης . Μήπως έχει ξανά τύχει σε κάποιον και γνωρίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα αν θέλουμε να αποκτήσουμε εικόνα για τους όρους δόμησης εντός σχεδίου πόλεως για έκδοση Α.Δ. ή έλεγχο για τακτοποίηση υπάρχει δυνατότητα μέσα από το σύστημα η βεβαίωση των σημερινών όρων δόμησης ;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, Skeptikos said:

... από το σύστημα η βεβαίωση των σημερινών όρων δόμησης ;...

Δεν προσδιορίζεις ποιο "σύστημα"?

τέσπα

  • Ένδειξη αλλά όχι 100% βεβαίωση μπορείς να βρεις στο ε πολεοδομία
  • πλήρη βεβαίωση με το ε άδειες αν προχωρήσεις την διαδικασία που προβλέπουν για όρους Δόμησης (ανάλογα την ΥΔΟΜ όμως αργεί η απάντηση
  • Πιο άμεση απάντηση πας στην ΥΔΟΜ στο Τοπογραφικό και ζητάς όρους δόμησης στο Οικοδομικό σου τετράγωνο, τεχνικές εκθέσεις αν υπάρχουν, Ο.Γ. & Ρ.Γ. κλπ 
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα. Επειδή υπήρχε στον τίτλο του θέματος γι' αυτό δεν το προσδιόρισα. Ναι στο e-άδειες αναφερόμουν. Είχα επικοινωνία τηλεφωνικά και εξαιτίας της πανδημίας δεν τους είδα θετικούς για την τρίτη οδό. Μου είπαν βάλτο σαν άδεια και βλέπουμε. Με ενδιαφέρει άδεια νομιμοποίησης ταυτόχρονα οπότε θέλω να διερευνήσω πρώτα το ζήτημα.

Έτσι σκέφτηκα τη δεύτερη πρόταση σου αλλά εκτός από το θέμα με τον χρόνο προσπαθώ να καταλάβω αν απαιτείται ή όχι τωρινό Τ.Δ. και Δ.Δ; 

Κάτι τέτοιο αποτελεί φαύλο κύκλο αφού για αυτά του δεδομένα θέλω να βεβαιωθώ. Στον οδηγό γίνεται αναφορά ότι μπορούν εκ των υστέρων να επισυναφτούν αυτά. Αρκεί λοιπόν στις Υ.Δ. να προχωρήσουμε μόνο στον γεωγραφικό εντοπισμό μέσα από το σύστημα ;

 

Edited by Skeptikos
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα σας,

Για έκδοση οικ. άδειας σε περιοχή που δεν έχει οριστικοποιηθεί το κτηματολόγιο, μου ζητούν από την Πολεοδομία πρόσφατο πιστοποιητικό ιδιοκτησίας. 

Αυτό το λαμβάνεις από το υποθηκοφυλακείο σωστά;

Γνωρίζει κανείς ποιο από τα παρακάτω είναι;

Ευχαριστώ πολύ!

πιστοποιητικά.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.