Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

επιστροφή προκαταβολής φόρου


Alfani

Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω κάνει διακοπή 31.12.2016 όμως στην περσινή δήλωση πλήρωσα προκαταβολή για το έτος 2017. Στην ΔΟΥ με συμβούλεψαν αντί για αίτηση επιστροφής που θα καθυστερούσε, να περίμενα την δήλωση του επόμενου έτους για να γίνει η επιστροφή από εκεί.

Το ερώτημα μου είναι: Σε ποιο κωδικό του Ε1 θα πρέπει να δηλώσω το ποσό της προκαταβολής που είναι για επιστροφή? Ο μοναδικός κωδικός που μου φαίνεται σχετικός είναι ο 901 στον Πίνακα 9, αλλά μόλις τον πατήσω βγαίνει μήνυμα ότι ο συγκεκριμένος κωδικός "συμπληρώνεται από το αρχείο της Υπηρεσίας και λαμβάνεται υπόψη στην εκκαθάριση της δήλωσης." Επομένως γίνονται όλα αυτόματα ή υπάρχει κάποιος άλλος κωδικός?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είχαν βγει οι: ΔΕΑΦ 1140965 ΕΞ 2017 και  ΔΕΑΦ 1165181 ΕΞ 2017 που αφορούσαν την αντιμετώπιση της προκαταβολής φόρου για όσους έκαναν διακοπή εντός του φορολογικού έτους 2016, προκειμένου να μην (αρχικά) την πλήρωνες και να διαγράφονταν. Υπήρχαν τότε πολλά δημοσιεύματα.

Απ' ότι βλέπω στον Ε1(341) σύμφωνα με το Βιβλιαράκι Οδηγιών

"ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΠΙΝΑΚΑ 9: ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΑΚΕΛΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥ

Στον κωδικό 341 θα υπάρχουν ποσά συμπληρωμένα από τη Φορολογική Διοίκηση, όπως η προκαταβολή προηγούμενου έτους."

Επίσης, διαβάζοντας αυτό (αναφορικά στον Ε1(901) καταλαβαίνω ότι έπρεπε να ήταν συμπληρωμένος).

Προσωπικά θα επικοινωνούσα (και) με το ΚΕΦ στο 213 162 1000 για να το ελέγξουν και να σε καθοδηγήσουν.

Υ.Γ. Δες και στην καρτέλα σου αν έχει ενημερωθεί η Κατάσταση Επιχείρησης με την διακοπή.

ΔΕΑΦ 1140965 ΕΞ 2017.pdf

ΔΕΑΦ 1165181 ΕΞ 2017.pdf

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.