Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Autodesk Civil-3D


Recommended Posts

Καλημέρα!

Γνωρίζει κάποιος πως γίνεται να εμφανίζεται σαν text το υψόμετρο των υσουψών ώστε όταν εκτυπώνεται το σχέδιο να είναι ορατό;

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει εισαγωγή στο σχέδιο μου το dwg των ισουψών σαν xref και στο layout το text του υψομέτρου των ισουψών εμφανίζεται τεράστιο! Τι μπορεί να έχει γίνει?

Από ότι καταλαβαίνω έχει να κάνει με το annotative scale. Μπορεί κάποιος συνάδελφος να βοηθήσει;

Edited by Skrats
Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2020 at 11:23 ΜΜ, Skrats said:

Έχω κάνει εισαγωγή στο σχέδιο μου το dwg των ισουψών σαν xref και στο layout το text του υψομέτρου των ισουψών εμφανίζεται τεράστιο! Τι μπορεί να έχει γίνει?

Από ότι καταλαβαίνω έχει να κάνει με το annotative scale. Μπορεί κάποιος συνάδελφος να βοηθήσει;

Έχω βάλει τα labels στις ισουψείς και προσπαθώ να τυπώσω το σχέδιο στο layout στο οποίο έχω το περίγραμμα και τα πινακάκια σχεδιασμένα σε μέτρα. Τα labels βγαίνουν με πολύ μεγάλο μέγεθος στο layout. Ξέρει κάποιος πως ρυθμίζεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Skrats said:

Έχω βάλει τα labels στις ισουψείς και προσπαθώ να τυπώσω το σχέδιο στο layout στο οποίο έχω το περίγραμμα και τα πινακάκια σχεδιασμένα σε μέτρα. Τα labels βγαίνουν με πολύ μεγάλο μέγεθος στο layout. Ξέρει κάποιος πως ρυθμίζεται αυτό;

εφόσον χρησιμοποιείς  layout πρέπει να μάθεις να χρησιμοποιείς annotation scales. Δλδ όταν σχεδιάζεις θα πρέπει το scale στο model space να είναι ίδιο με αυτό στο layout.

Αν πχ στο model space to scale to χεις 1:1 κ κάνεις resize τα labels όπως τα θες, στο layout για να είναι όπως στο model space πρέπει να έχεις viewport με scale 1:1.

image.png.f43ec9ecccd1b65da61dfebfe522953d.png

 

edit: Για το Civil 3D δες παρακάτω. 

Έχω σετάρει το annotative text style μου έτσι ώστε το paper space τα γράμματα να είναι 3,5mm. Έπειτα ότι κάνω γίνεται αυτόματα κ βάση αυτού.

Πάντα μα πάντα σε ότι έχει να κάνει με κείμενα το scale επηρεάζεται με πιο text style τα έχεις συνδέσει. Αυτό ισχύει από leaders μέχρι labels σε οριζοντιογραφίες. 

Σε 1:100 στο model space

image.thumb.png.331077943825b32bee4810505a18ecbb.png

1:100 σε paper space

image.thumb.png.6f93f2305da2630d07f9df5bb78c4f13.png

edit 2

μιας κ ρώταγες αλλού για imperial units τσέκαρε επίσης ότι τα units σου είναι τα σωστά. Δες παρακάτω.

image.png.2e0a49ed49b646cfe5370a6a9acdec81.pngimage.png.e4ed987011cb9118f173a322b8a84473.png

Edited by bilya63
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 5 months later...

Καλημέρα και καλή δύναμη στην ομάδα! Είμαι σχετικά νέος όσον αφορά την χρήση του Civil.Το πρόβλημα μου εστιάζεται στην εμφάνιση αναβαθμων στην τομή μέσω subassemblies.Για κάποιο λόγο δε μου τους εμφανίζει ενώ έχω κάνει όλα τα απαραίτητα βήματα.Επισης θα θελα σε δεύτερο χρόνο να ρωτήσω αν επηρεάζουν οι αρνητικές τιμές των σημείων της feature line.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

IMG_20210118_111641.jpg

IMG_20210118_105321.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.