Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Autodesk Civil-3D


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,

Έχω μια ερώτηση για κάποιον που να γνωρίζει το Civil (έχω την έκδοση 2010).

Υπάρχει τρόπος να δώσω point name ή κάποια περιγραφή σε σημεία που τα κάνω convert απο Autocad points, αυτοματοποιημένα από γειτονικό κείμενο (που βρίσκετε στην ίδια θέση σε σχέση με το κάθε σημείο).

Ευχαριστώ

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλε kostaskalam

Απο αυτα που λες καταλαβένω ότι έχεις κάποια points και καποια text που θελεις να συσχετήσεις. Τα points είναι σχεδιασμένα σε κάποιο z ή όλα στο μηδεν??? Το κείμενο μπορείς να το βάλεις στην περιγραφή αλλά καλό ειναι να μην το βαλεις στο point kode γιατι εκεί το civil3d δεχετε μόνο αριθμούς και θα έχει πρόβλημα η μετατροπη.

Τη μετατροπή μπορείς να την κανεις στο civil3d με τη δυνατοτητα των Query.

Αναλυτικα η διαδικασία δημιουργίας ενός τετοιου Query μπορείς να δεις στο

http://fromthegroundup.typepad.com/from_the_ground_up/2009/11/text-to-cogo-back-again.html

Αν θελεις περισσότερη βοήθεια μπορείς να μου στειλεις pm.

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση κ απο εμένα: βιβλίο του civil 3d στα ελληνικά υπάρχει?:confused: πέρα απο τα tutorials στο youtube,κάποια fora/ιστολόγια αφιερωμένα στο πρόγραμμα που εχω εντοπίσει στον ιστο κ βιβλία στον Παπασωτηρίου ειναι όλα ξενόφωνα κ δεν έχω εντοπίσει κάτι στα ελληνικά.Εαν κάποιος έχει βρεί κάτι ας βάλει κανένα link...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν ισχυει ακομα η ερωτηση σου kastaskalam μπορω να σε βοηθηδω. Η απαντηση ειναι ναι. Και ειναι μια διαδικασια με ερωτηματα οπως ειπε και ο συναδελφος σε συνδιασμο με import points απο civil με τη μορφη που θελουμε.

Βιβλιο στα ελληνικα δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  1. Μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο ελληνικό βιβλίο για το civil;

  2. Θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος γνωρίζει να μου πει τον τρόπο  για να δημιουργήσω ένα καναβο σημείων ανά  10μ  π.χ ( δηλαδή έχω ένα τεράστιο πλήθος σημείων σε απόσταση μεταξύ τους ανά 0.5 μ και θέλω δημιουργηθεί ένα καναβος και να μου βγάζει με αναγωγή τα σημεία ανά δέκα μέτρα)

ευχαριστώ πολύ

 

 

Το παρόν θέμα βρίσκεται σε λάθος κατηγορία. Μεταφέρεται στην σωστή, "προγράμματα --> τοπογραφικά - οδοποιϊας"

Παρακαλώ διαβάστε τους κανόνες συμμετοχής.

DIMITRIS80

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

1. Η Ελλάδα είναι πολύ μικρή χώρα με λίγους χρήστες Civil 3D και ιδιαίτερη γλώσσα για να γραφτεί ένα τέτοιο βιβλίο στα Ελληνικά. Άσε που με τον ρυθμό που βγάζει νέες εκδόσεις η Autodesk κάθε χρόνο θα ήθελες νέο βιβλίο...

 

2. Αυτό που ζητάς συνάδελφε είναι ένα αιώνιο πρόβλημα στο AutoCAD το οποίο λύνεται μόνο με κώδικα, ή εφαρμογή. Δυστυχώς το Civil δεν έχει από μόνο του την δυνατότητα να το κάνει με απλό κάποιο απλό τρόπο.

Edited by Gousgounis
Παράθεση ακριβώς προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 9 months later...

Πρόκειται να πάρω το civil 3d και πρέπει να το μάθω επειγόντως...Υπάρχει manual μαζί με την αγορά του προγράμματος (στα Αγγλικά εννοώ αφού όπως όλοι προείπαν δεν υπάρχει Ελληνικό) ή μπορεί κάποιος να μου συστήσει ένα καλό βιβλίο? Υπάρχουν tutorial στο youtube?

 

Σε κάποιον που γνωρίζει άψοξα AUTOCAD και δεδομένων των γνώσεων οδοποιίας και Ελληνικού λογισμικού οδοποιίας πόσος χρόνος νομίζετε ότι χρειάζεται για να μπορεί να χειρίζεται ικανοποιητικά το πρόγραμμα? (Το θέλω κυρίως για έλεγχο, όχι για σύνταξη μελετών...)

 

Ευχαριστώ

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το Civil 3d, απλα εκτός από τα βίντεο στο youtube υπάρχουν και αντίστοιχα από εταιρίες το μόνο κακό ότι προφανώς είναι επί πληρωμή και ότι είναι στα αγγλικά...πχ

 

http://www.infiniteskills.com/training/learning-autocad-civil-3d-2015.html

 

όπου αν θυμάμαι καλά κάποια από τα βίντεο είναι δωρεάν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.