Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Autodesk Civil-3D


Recommended Posts

@ giannis0petridis

Επέλεξε την επιφάνεια/surface που έφτιαξες (απο το σχέδιο ή απο το

toolspace - το ίδιο είναι) και με δεξί κλικ πάτα το edit surface style...

Στο νέο παράθυρο πας στην καρτέλα contours:

Στο πεδίο contour intervals ορίζεις την ισοδιάσταση (αλλάζεις το value

στο minor/major interval).

Στο πεδίο contour smoothing ορίζεις την καμπυλότητα ( βάζεις true στο

πεδίο smooth contours) και απο την μπάρα κάτω πειραματίζεσαι με το decrease/increase.

Edited by lou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ giannis0petridis

Επέλεξε την επιφάνεια/surface που έφτιαξες (απο το σχέδιο ή απο το

toolspace - το ίδιο είναι) και με δεξί κλικ πάτα το edit surface style...

Στο νέο παράθυρο πας στην καρτέλα contours:

Στο πεδίο contour intervals ορίζεις την ισοδιάσταση (αλλάζεις το value

στο minor/major interval).

Στο πεδίο contour smoothing ορίζεις την καμπυλότητα ( βάζεις true στο

πεδίο smooth contours) και απο την μπάρα κάτω πειραματίζεσαι με το decrease/increase.

Σ ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συναδελφοι εχω προβλημα.

 

Θελω να κανω αναβαθμους κατα την επιχωση του δρομου στο Civil 3D. Οσο εψαξα στο προγραμμα δε βρηκα κατι. Ουτε στο ιντερνετ.

 

Η ερωτηση μου ειναι αν μπορει να κανει το προγραμμα αναβαθμους και αν ναι, με ποιο τροπο (περιπου).

Αν γινεται απο την τυπικη διατομη καλως. Αν δε γινεται απο την τυπικη και θελει πατεντα, παλι καλως.

 

**Αναφερομαι στους αναβαθμους κατα την επιχωση κατω απο το δρομο μου. Οχι σε αναβαθμους μετα απο ερεισμα-ταφρο για φτιαξιμο του πρανους. 

Οπως στην παρακατω εικονα (ειναι απο το Anadelta Tessera)

 

Νομίζω ότι μόνο με πατέντα γίνεται. Μία πρώτη λύση είναι αφού δεις που ακριβώς χρειάζεσαι τους αναβαθμούς (από την αρχική σου χάραξη) τότε θα φτιάξεις μια διατομή (assembly) χρησιμοποιώντας ως subassembly μόνο την daylight bench. Θα χρειαστείς και έναν αξονα (alignment) που θα τον τοποθετήσεις στην "παρειά" που ξεκινούν οι αναβαθμοί. Ως ερυθρά (profile) θα χρησιμοποιήσεις υψόμετρα της κάτω επιφάνειας της πρώτης στρώσης της οδοστρωσίας σου( εννοείται στα σημεία προαναφερθέντος αξονα). Με αυτό το τρόπο θα προμετρήσεις επακριβώς και τα χωματουργικά της εκσκαφής για τη δημιουργία των παταριών αλλά και τον όγκο των επιχωμάτων σου.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος άλλος που κατέχει το πρόγραμμα για να ανταλάσσουμε απορίες?

Έχω π.χ. μια απορία: Έχω 4 σχέδια με διαφορετικές λύσεις μιας μελέτης οδοποιίας. Κάνω κάποιες διαμορώσεις "στυλ" στις οριζοντιογραφίες και στις μηκοτομές. Μπορώ να "μεταφέρω" με κάποιο αυτόματο τρόπο τις ίδιες διαμορφώσεις σε όλα τα σχέδια αφού τις κάνω πρώτα στο 1?

(π.χ. τα ίδια χρώματα, τα ίδια ύψη γραμμάτων κλπ)

 

Κάτι σαν το match properties του Autocad δηλαδή....

Γιάννη καλησπέρα. Ποια έκδοση έχεις; Από κάποια έκδοση και μετά μπορείς να κάνεις import τα στυλ που θές από ένα σχέδιο σε αυτό που δουλεύεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μόνο με πατέντα γίνεται. Μία πρώτη λύση είναι αφού δεις που ακριβώς χρειάζεσαι τους αναβαθμούς (από την αρχική σου χάραξη) τότε θα φτιάξεις μια διατομή (assembly) χρησιμοποιώντας ως subassembly μόνο την daylight bench. Θα χρειαστείς και έναν αξονα (alignment) που θα τον τοποθετήσεις στην "παρειά" που ξεκινούν οι αναβαθμοί. Ως ερυθρά (profile) θα χρησιμοποιήσεις υψόμετρα της κάτω επιφάνειας της πρώτης στρώσης της οδοστρωσίας σου( εννοείται στα σημεία προαναφερθέντος αξονα). Με αυτό το τρόπο θα προμετρήσεις επακριβώς και τα χωματουργικά της εκσκαφής για τη δημιουργία των παταριών αλλά και τον όγκο των επιχωμάτων σου.

Κάνοντας μια δοκιμή διαπίστωσα ότι η λύση που πρότεινα θα ήταν τέλεια εάν έπαιρνε negative cut  η daylightbench subassembly πραγμα το οποίο δεν γίνεται. Αρα  θα πρέπει να φτιάξουμε την daylightbench subassembly στο subassembly composer να κάνει αρνητικό cut. Μέχρι να μάθω πως λειτουργεί αυτό το πράγμα, η λύση είναι δημιουργία των παταριών με νέα επιφάνεια και με  feature lines θα υποβιβάσεις τα υψόμετρα σου για να φτιάξεις τα πατάρια σου στις στάθμες που θέλεις

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους.Έχω κάποιες απορίες μιας και είμαι καινούριος στο πρόγραμμα.

 

1.Όταν φτιάξω μια πολυγωνική,πως εμφανίζω σε κάθε κορυφή το πίνακα με της πληροφορίες της κορυφής;

2.μήπως έχει κανείς κανένα template ώστε να βγαίνουν η μηκοτομή και οι διατομές με πολλές πληροφορίες στα ελληνικά;γιατί τα default του civil τα βγάζει κάπως  και πως τους περνάμε μέσα;

3.Υπάρχουν κάπου οι πινακες του ΟΜΟΕ μαζεμένοι για να τους περάσω μέσα;

4.Θέλω να φτιάξω πινακα χωματισμών(volume table) και οταν το φτιάχνω βγαινουν όλα μηδεν μέσα.Ξέρει κανεις γιατί συμβαίνει;νομιζω οτι δε λειπει κατι.surface,alingment,profile,corridor,section views

5.Έχω φτιαξει διατομές(section views)και δε μου εμφανίζει τις επικλήσεις στις στροφές,ενώ έχω κάνει υπολογισμό superelevation.χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο;

 

Eυχαριστώ για την όποια απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση έχεις? 

 

Σημείωση: Το θέμα που άνοιξε ο συνάδελφος hajiagelis συγχωνεύτηκε με το παρόν.

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συναδερφοι

περναω την μελέτη του έργου στο civil3d πέρασα τα προφίλ των alignments και σχεδίασα τα assembly. Σε κάποια corridor γίνεται αλλαγή των κλίσεων. Πχ από την 0-200 έχω assembly με +1,5 προς τα αριστερά και ναι από την 200-400 έχω assembly με +1,5 κλίση πρώτα τα αριστερά . Λόγο της αλλαγή των assembly γίνεται ένα σκαμνί για τον λόγο Ότο αλλάζουμε την διατομή μας. Αυτό το σκαλί πως μπορώ να το ομαλοποιησώ. image.thumb.jpg.500b516eb529190ab04c65faa3aed4d2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα συνάδερφοι και Καλή Χρονιά να έχουμε!

Γνωρίζει κάποιος πoιο country kit από τα διαθέσιμα στο Civil 3d είναι πιο κοντά στα Ελληνικά standards?

Προφανώς θέλω κάποιο με metric units αλλά πιο πολύ με ενδιαφέρει το στυλ και οι κανονισμοί στην οδοποιία... πχ πινακάκια/υπομνήματα στις μηκοτομές/οριζοντιογραφίες κτλ

Οι γνώσεις μου στο πρόγραμμα είναι πολύ λίγες για τα πολύ-πολύ βασικά και λέω να το ψάξω μόνος μου λίγο παραπέρα...

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά και εγώ θα ήθελα γιατί τα φτιάχνω ένα ένα μέγεθος γραμματοσειρά πάχος κτλ. Θα ήθελα και εγώ ένα τρόπο να βάζω ένα προφίλ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.