Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μάτι Αττικής: Πολεοδομικό καθεστώς


Recommended Posts

Δεν είμαι από Αττική, οπότε δεν έχω εικόνα και διαβάζω διάφορα αντικρουόμενα.

Γνωρίζει κανείς ποιο είναι το πολεοδομικό καθεστώς στο Μάτι; Είναι εκτός σχεδίου; Είναι εντός σχεδίου χωρίς ακόμα κυρωμένη πράξη εφαρμογής;  Έχει πράξη εφαρμογής; Ο Φάμελος είπε ότι το οικόπεδο που πεθάναν οι 26 είναι χαρακτηρισμένο " ζώνη εξυπηρέτησης λουομένων ". Πού; Σε πολεοδομική μελέτη ή σε Γ.Π.Σ.;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι εντός σχεδίου με ΠΜ του 2012 (ΦΕΚ 43/ΑΑΠ) και τροποποίηση σε 2 ΟΤ του Σταθάκη (ΦΕΚ 63/ΑΑΠ/2017).

Edit

Λάθος, αυτή η ΠΜ είναι για το Κόκκινο Λιμανάκι, δηλαδή νότια από το Μάτι, αλλά κάηκε και αυτή η περιοχή.

Μια, σχετικά, καλή ανάλυση του πολεοδομικού καθεστώτος στις συγκεκριμένες (καμένες) περιοχές βρίσκεις ΕΔΩ.

Edited by MAKAP
Link to comment
Share on other sites

@ΜΑΚΑΡ

Μόλις αυτό θα έγραφα και εγώ.

Κάπου διάβασα ότι το Μάτι δεν είχε πολεοδομική μελέτη γιατί μεγάλο τμήμα του είναι δασικό και η μελέτη κόλλησε εκεί. Παρόλα αυτά βλέπω στο street view 3-όροφες οικοδομές +pilotis. Δεν μπορεί λέω...
 

Edited by george08
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνέχεια στο θέμα.

Σήμερα τι ισχύει στο Μάτι? Σύμφωνα με το ΦΕΚ 92Α / 07-05-2020, η περιοχή απώλεσε το δασικό της χαρακτήρα.  οπότε παραμένει εκτός σχεδίου. Ισχύει κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.