Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπόγειο κατασκευασμένο από προκατ διπλά τοιχία


ΓιάννηςΝακ

Recommended Posts

Καλημέρα σας. 

Ονομάζομαι Γιάννης, είμαι ιδιώτης και θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά με αυτό που περιγράφεται και στο θέμα της συζήτησης.

Θα μπορούσε ένα υπόγειο κατοικίας (υπόγειο-πυλωτή-πρώτος όροφος με αναμονές για δεύτερο- σύμμεικτη κατασκευή) να κατασκευασθεί από προκάτ διπλά τοιχία???  Αρχικά είχα απευθυνθεί σε εταιρείες προκάτ, όπου κάποιες από αυτές μου το πρότειναν ως λύση, άλλες όχι. Μιλώντας και με γνωστό μηχανικό σχετικά με την κατασκευή της οικίας, τον ρώτησα και για το υπόγειο και μου είπε ότι δεν το έχει ξαναδεί. 

Οπότε κάθε άποψη πάνω στο θέμα (αν έχετε σχεδιάσει ή αν έχετε δει ή αν έχετε ακούσει) πολύτιμη.

Σημείωση: Αν και έψαξα δεν μπόρεσα να βρώ αντίστοιχο θέμα στο φορουμ. Αν υπάρχει παρακαλώ το σύνδεσμο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, 

Αναφέρετε οτι δεν είστε μηχανικός και αναφέρεται ότι η κατασκευή είναι σύμμεικτη. Πως το συμπεραίνεται? 

Δεν γνωρίζω τον όρο προκάτ διπλά τοιχία. Ισως εννοεί ο "μάστορας" να βάλει δύο μπλόκ με ενδιάμεσα κάποιο μονωτικό

για μόνωση-στεγάνωση. Γενικά ο κανόνας είναι ο εξής:

Πρώτα απευθυνόμαστε σε Πολιτικό μηχανικό ή Αρχιτέκτονα. Κατόπιν παίρνουμε

άποψη από "προκατατζή" ο οποίος 90% δεν είναι μηχανικός. Απλά πουλάει ένα προϊόν,

το οποίο αρκετές φορές δεν γνωρίζει σε μεγάλο βαθμό ως προς τη μηχανική συμπεριφορά.

Κατόπιν επανεξετάζουμαι την πρόταση του για προκατ με μηχανικό.

Δεύτερον, δε πρόκειται να πάρετε στο παρόν φόρουμ από μηχανικό ειδικότητας σαφή απάντηση

ως προς ένα τέτοιο τεχνικό θέμα χωρίς να υπάρχει γνώση όλων των παραμέτρων. Καθε τεχνικό έργο

είναι πολυπαραμετρικό και οι μηχανικοί συνηθίζουν να δίνουν λύση κατόπιν ενδελεχούς εξέτασης, αν όχι όλων, των περισσότερων παραμέτρων.

Το καλύτερο λοιπόν, είναι διότι θα επενδύσετε κάποια χρήματα, να πάρετε μια πλήρη και ολοκληρωμένη

άποψη-πρόταση από έναν μηχανικό της περιοχή σας. Γενικά τα υπόγεια είναι "ζόρικες" κατασκευές και

αρκετά ασύμφορα οικονομικά σε αρκετές περιοχές!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και σας ευχαριστω για την απαντηση.

Όντως δεν ειμαι μηχανικος. Ιδιωτης ειμαι. 

Ως προς το συμμικτη απλα έχω αποφασισει αυτο το ειδος κατασκευης αντι της συμβατικης, για διαφορους λογους.

Ως προς το προκατ διπλο τοιχιο, εννουσαν προκατασκευασμενα διπλα τοιχια, βαρια προκατασκευη.Υπαρχουν αρκετες εταιρειες  που κανουν αυτο τον τροπο δομησης.

Καποιες απο αυτες, που κατασκευαζουν τοσο βαρια προκατασκευη οσο και συμμικτες κατασκευες  προτειναν τα τοιχια του υπογειου να ειναι κατασκευασμενο με αυτα τα διπλα τοιχια αντι του επι τοπου χυτου σκυροδεματπς, για εξοικονομηση χρηματων απο ενσημα,μεροκαματα.Μονο τα τοιχιακαι η οροφη οτυ υπογειου.

Αντιλαμβανομαι πως σαφη απαντηση δεν προκειται να παρω.Τυχον εμπειριες ή ακομα πιο απλα αν εχετε δει τετεια κατασκευη αναρρωτηθηκα...

Σημειωση: Ο μηχανικος μου (ανεξαρτητος απο προκατ εταιρειες) μου λεει πως δεν το χει ξαναδει. Οι μηχανικοι των προκατ το θεωρουν κατι νορμαλ... Και ο εκαστοτε ιδιωτης μπερδευεται...

Σας ευχαριστω για την απαντηση και οτιδηποτε αλλο θα χαρω να το ακουσω.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Γιάννη ο προκατατζής βλέπει νορμάλ οτιδήποτε του επιφέρει κέρδος, ακριβώς όπως κάθε έμπορος!!!

Ο μηχανικός οφείλει να "μελετήσει" και όχι να δει !!!

Σε ποιά νομοθεσία λοιπόν αναφέρονται οι ανωτέρω τεχνικές ??? Βάσει ποιού αντισεισμικού κανονισμού θα μελετηθούν ??? Ποιές είναι οι τεχνικές τους προδιαγραφές ???

Φαντάζομαι ενδιαφέρεστε για νόμιμο και σύγχρονο σπίτι, οπότε προφανώς και θα θέλατε να πληροί τους σύγχρονους κανονισμούς και να είναι φτιαγμένο με βάση τις ελάχιστες προδιαγραφές που ισχύουν για κάθε κατασκευή... εξού και τα παραπάνω ερωτήματα που θέτω.

Σε κάθε περίπτωση εφόσον δοθούν σε έναν μηχανικό οι τεχνικές προδιαγραφές των δομικών στοιχείων μπορεί να εκπονήσει μελέτη και να απαντήσει στα ερωτήματά σας.

Όλα τα προϊόντα που κατασκευάζονται στα εργοστάσια έχουν τεχνικές προδιαγραφές iso κλπ... σας τα έδωσε έμπορος προκάτ

Επίσης ακόμα και τα προκατ έχουν οικοδομική άδεια και μεθοδολογία κατασκευής ... σας έδωσαν κάποια μελέτη μεκατασκευαστικές λεπτομέρειες ή σας είπαν απλά: "μην ανησυχείτε, το έχουμε ξανακάνει..." ????

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. Όχι δεν μου εδωσαν μελετη ή οτιδηποτε στοιχεια. Η λογικη, τουλαχιστον των προκατατζηδων, ειναι οτι αναλαμβανουν οι ιδιοι και εκδοση της αδειας, οποτε ο μηχανικος τους κανει και ολες τις σχετικες μελετες. 

Όμως εφοσον βγαινει αδεια δεν συναγεται οτι καλυπτει και τις ελαχιστες προδιαγραφες? Αλλιώς πως εγκρινει η πολεοδομια?

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ΓιάννηςΝακ said:

Καλημερα σας. Όχι δεν μου εδωσαν μελετη ή οτιδηποτε στοιχεια. Η λογικη, τουλαχιστον των προκατατζηδων, ειναι οτι αναλαμβανουν οι ιδιοι και εκδοση της αδειας, οποτε ο μηχανικος τους κανει και ολες τις σχετικες μελετες. 

Όμως εφοσον βγαινει αδεια δεν συναγεται οτι καλυπτει και τις ελαχιστες προδιαγραφες? Αλλιώς πως εγκρινει η πολεοδομια?

 

Και ποιος εγγυάται ότι εφαρμόστηκε η μελετη που έγινε για να βγει η άδεια ???

Ο μηχανικός που είναι υπάλληλος του προκατατζη με τρεις κι εξήντα ???

Ή περιμένετε από τον ελεγκτή δόμησης να κάνει κανένα θαύμα με λιγότερα ακόμα κι από δύο κι εξήντα ...

Αν σας ενδιαφέρει η ποιότητα κατασκευής, τότε πρέπει να την αναθέσετε σε εναν καλό μηχανικό... Αυτός θα σας ενημερώσει για τα υπόλοιπα!!!

Έχω δουλέψει σε προκατ, όπως εχω αναλάβει και μελέτη - επίβλεψη προκάτ και αποφάσισα το εξής: "μακριά κι αγαπημένοι", υπάρχουν και καλύτερες κατασκευές που πραγματικά αξίζουν τα λεφτά τους.

Και τα προκάτ έχουν αξία ανάλογα το κόστος και τον σκοπό για τον οποίο προορίζονται....

Link to comment
Share on other sites

《Και ποιος εγγυαται οτι εφαρμοστηκε η μελετη》???Ελα ντε.Γιαννης κερναει Γιαννης πινει.

Αλλα και ανεξαρτητος μηχανικος να εχει την επιβλεψη ή και την μελετη δεν νομιζω να μπορει να ελεγξει και πολλα μεσα στο εργοστασιο.

Το μονο που εχεις ειναι τυχον εγγυηση (δεν εννοω εγγραφη ουτε και προφορικη-αν και με την υπογραφη της επιβλεψης απο το μηχανικο ουσιαστικα αυτο δεν βεβαιωνει??)δουλειας λογω μεγαλης εταιρειας...

Ωστοσο και στη συμβατικη δουλεια αντιστοιχα προβληματα δεν υπαρχουν?

Απο προσωπικη εμπειρια σε μικροτερο εργο στο χωριο, εχανε η μανα το παιδι και το παιδι τη μανα. 

Κανα δυο εκατοστα μεγαλυτερη η μια κολωνα, κανα δυο η πλακα, αλλο τοσο και παραπανω στα θεμελια...(και βγηκαμε απο τον προυπολογισμο) τελικα τι εγινε σωστο και συμφωνα με τη μελετη?  Δεν αναφερω καθολου για τον οπλισμο.. Και ρωτουσα τον μηχανικο (αδελφικο φιλο) αν ειναι οκ που αυξηθηκαν, εστω και λιγο, οι διατομες και το βαρος της οικοδομης και μου λεγε δεν εχει προβλημα...

Ερωτιματικα νομιζω υπαρχουν παντα, απλα παθων απο το εργο στο χωριο ειπα να δοκιμασω καποια αλλη λυση σε τυπου προκατ.Βασικα με κριτηριο λιγοτερη εργασια ,αρα και ερωτιματικα, στο εργοταξιο τουλαχιστον για τον σκελετο.  Γι αυτο και η επιλογη συμμικτου φορεα και απλα κοιταξα και ρωτησα για εναλλακτικες λυσεις και για το υπογειο. Αλλα και δω βλεπω μπαζει η υποθεση...Δυστυχως.

 

Υ.Γ. Ευχαριστω πολυ ppanag για τις αμεσες απαντησεις και αποψεις.

Οτιδηποτε αλλο εχετε υποψην καλοδεχουμενο..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.