Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μη παραίτηση μηχανικού και μη εκπλήρωση των υποχρεώσεών του


Recommended Posts

Καλημέρα,

έχω μία περίπτωση στην οποία ο πελάτης μου είχε απευθυνθεί το 2015 σε άλλο μηχανικό  προκειμένου να τακτοποιήσει τις αυθαιρεσίες του και για όσες υπάρχει η δυνατότητα να εκδώσει άδεια νομιμοποίησης. έχουν πληρωθεί όλα τα παράβολα και τα πρόστιμα αλλά ο μηχανικός ούτε έχει εκδώσει τις άδειες νομιμοποίησης ούτε έχει αναρτήσει οποιοδήποτε αρχείο στο ηλεκτρονικό σύστημα των αυθαιρέτων. το θέμα είναι ότι τώρα είναι απαραίτητο να εκδοθούν οι άδειες νομιμοποίησης και να χρησιμοποιηθούν τα αρχιτεκτονικά σχέδια των κτισμάτων που τακτοποιούνται καθώς αφορούν βιομηχανικά κτίρια τα οποία πρέπει να εκδώσουν άδεια λειτουργίας. παρά τις συνεχόμενες προσπάθειες επικοινωνίας με τον προηγούμενο μηχανικό ώστε να μας ενημερώσει αν έχει κάνει το οτιδήποτε για την περίπτωση αυτή ή τουλάχιστον  να δηλώσει παραίτηση στο σύστημα αυθαιρέτων και να αναλάβω εγώ δεν υπάρχει καμία ανταπόκριση από αυτόν παρά μόνο υπεκφυγές. πως πρέπει να κινηθώ τώρα εγώ ούτως ώστε και να μην πάνε στράφι τα 2000€+ που πλήρωσε ως παράβολα  και πρόστιμα του ν.4178 ο πελάτης μου αλλά  και να παραιτηθεί "παρά τη θέλησή του" ο προηγούμενος μηχανικός;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Aυτό σημαίνει ότι υπήρξε ψηφιακό αίτημα και δόθηκαν οι σχετικές δηλώσεις. Εσύ τώρα γιατί ασχολείσαι αφού παραιτήθηκες από χειριστής της δήλωσης;

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Aυτό σημαίνει ότι υπήρξε ψηφιακό αίτημα και δόθηκαν οι σχετικές δηλώσεις. Εσύ τώρα γιατί ασχολείσαι αφού παραιτήθηκες από χειριστής της δήλωσης;

εγώ τώρα θα γίνω χειριστής της δήλωσης, αν ποτέ παραιτηθεί ο άλλος. για να το πω πιο απλά ο προηγούμενος μηχανικός πληρώθηκε, δημιούργησε μία δήλωση με βάσει ενόςτοπογραφικού που του προσκομίστηκε υπολόγισε μόνο τα πρόστιμα, ο πελάτης πλήρωσε όλα τα πρόστιμα και δεν έχει μετά απο 3 χρόνια ούτε μία άδεια ούτε ένα σχέδιο. πλέον του είναι απαραίτητα και απευθύνθηκε σε μένα για να τα κάνω αυτά. ΟΜΩΣ για να γίνουν όλα αυτά είναι απαραίτητη η παραίτηση του άλλου μηχανικού ο οποίος (απο φόβο επειδή δεν έχει κανει καμία ενέργεια 3 χρόνια?) δεν παραιτείται.

Link to comment
Share on other sites

Αίτηση του ιδιοκτήτη και υπεύθυνη δήλωση δικιά σου στο τεε. Σε κάνα μήνα έρχεται σε σένα η δήλωση -αφού επικοινωνήσουν με τον άλλο μηχανικό. Δες στη σελίδα του τεε τα έχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ξεσκάβω το θέμα γιατί έχω μια παρόμοια περίπτωση. Μηχανικός ανέλαβε αυθαίρετο το 2018 (εκτός σχεδίου εξ'ολοκλήρου αυθαίρετο κτισμένο το 1995 - 200μ2 διώροφη μονοκατοικία) , έγινε η δήλωση, πληρώθηκαν τα πρόστιμα και απο τότε ο μηχανικός δεν έχει κάνει κάτι. Έχει δώσει δήλωση και κατόψεις αλλά στο σύστημα έχει ανεβάσει μόνο τη δήλωση ιδιοκτήτη και την εξουσιοδότηση. Έχει πληρωθεί η αμοιβή του για όλα (ακόμα και για ΜΣΕ που δεν έχει γίνει μέχρι στιγμής), δεν σηκώνει τηλέφωνο και στις λίγες φορές που επικοινώνησε ο ιδιοκτήτης όλο έλεγε οτι θα τα κάνει και οτι έχουμε δίκιο. Δεν επιθυμώ να αναλάβω τη δήλωση αλλά προσπαθώ να βοηθήσω τον ιδιοκτήτη (συγγενής) να βρει το δίκιο του για κάτι το οποίο έχει πληρώσει. Σκέφτομαι να κάνω κάποια καταγγελία στο ΤΕΕ αλλά δεν είμαι και σίγουρος οτι θα μας βοηθήσει να ολοκληρώσουμε τη δουλειά και θα μας οδηγήσει στο να βρούμε νέο μηχανικό να αναλάβει. Πιστεύετε οτι χρειάζεται εξώδικο;

Edited by killertomato
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να δεις αν έχει υπογράψει κάποιο ιδιωτικό συμφωνητικό και αν έχει, να δεις μήπως αναφέρεται κάποια χρονική προθεσμία με το λεκτικό "όπως ο νόμος ορίζει κάθε φορά". Οι προθεσμίες ανεβάσματος σχεδίων και δικαιολογητικών στο σύστημα έχουν τροποποιηθεί και συσχετίστηκαν με την ημερομηνία εξόφλησης του παράβολου αναφορικά με το νόμο 4178 (αν μιλάμε για τέτοια περίπτωση). Μπορεί ο συνάδελφος να ισχυριστεί ότι εφόσον δεν έχε λήξει η προθεσμία ανάρτησης των σχεδίων αυτός θα εξαντλήσει τα χρονικά όρια, ελλείψει συμφωνίας. Το να αναλάβει νέος μηχανικός είναι μια νέα κατάσταση, αλλά έτσι ο πελάτης θα έχει χάσει τα χρήματά του, αν έχει πληρώσει τον πρώτο μηχανικό.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε συμφωνητικό και ούτε απόδειξη για τα χρήματα που πήρε ο μηχανικός. Εξήγησα στον ιδιοκτήτη ότι χωρίς αποδείξεις οτι έλαβε έστω και τυπικά κάποια χρήματα δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι γιατί πολυ εύκολα μπορεί να ισχυριστεί οτι μέχρι στιγμής δεν έχει λάβει χρήματα για τις εργασίες που έχει κάνει παρόλο που άνοιξε δήλωση και έβγαλε πρόστιμα (τα οποία έχουν πληρωθεί). Το μόνο που βρήκε ο συγγενής είναι ενα χαρτί με υπογραφή του ΑΔΤ του μηχανικού για την αμοιβή που έλαβε αποκλειστικά για τη ΜΣΕ

Link to comment
Share on other sites

Το ότι άνοιξε δήλωση χωρίς συμφωνητικό που να καθορίζει την αμοιβή του και χωρίς ούτε μια απόδειξη είσπραξης ή κανονική ΑΠΥ μάλλον υπέρ του είναι αφού μπορεί να αξιώσει και την ελάχιστη νόμιμη αμοιβή περίπου στα 1500 Ευρώ χωρίς ΦΠΑ που προκύπτει από της αμοιβές ΤΕΕ σε περίπτωση που υπάρξει δικαστική διαμάχη. Όμως, για την ΜΣΕ αφού έχει υπογράψει απόδειξη είσπραξης είναι ένα στοιχείο συμφωνίας. Όμως, από τη στιγμή που οι όροι συμφωνίας δεν υπάρχουν καταγεγραμμένοι πουθενά ο συνάδελφος μπορεί να εξαντλήσει τα χρονικά περιθώρια που δίνει ο νόμος προκειμένου να περαιώσει τη δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.