Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θέση κτηρίου στο οικόπεδο


angelos_k

Recommended Posts

Θα βοηθούσε ένα σχήμα.

Εκτός από τις αποστάσεις των όμορων θα πρέπει να δεις αν τα όμορα κτίσματα είναι προ '85 ή όχι (αν είναι, να βρεις και ποιό ήταν το ισχύον τότε σύστημα δόμησης).

Αν το όμορο κτίσμα στην πλευρά που θες να κολλήσεις είναι μετά το '85, τότε μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι?

Αν ισχύει το πανταχόθεν ελεύθερο σα σύστημα σε εκείνη την περιοχή, τότε μπορείς να κολλήσεις αν το διπλανό είναι προ του 85?

Link to comment
Share on other sites

Jimmy ,

Το ίδιο ισχύει και για χαμηλά κτίρια. ?

Συγκεκριμένα για μονοκατοικία , σε εκτός σχεδίου οικόπεδο 4,5 στεμ.

Ισόγειο 117 τμ με χρήση αποθήκη και γκαράζ και όροφος 117 μέτρα.

Υψος 6.5 μέτρα συν την κεραμιδοσκεπή.

Εχω αφήσει εσοχή από την μεριά που δεν βλέπει στον δρόμο διαστάσεων

3.30 πλάτος επί 1.70 βάθος.

Στον παραπάνω χώρο υπάρχουν παράθυρα μόνο της τουαλέτας.

Ο παραπάνω χώρος προσμετράτε ?

Link to comment
Share on other sites

Στα εκτός σχεδίου δεν ισχύει το Άρθρο 14 του ΓΟΚ περί «Χαμηλών Κτιρίων».

 

Από εκεί και πέρα, το ποια είναι η επιτρεπόμενη απόσταση από τα όρια εξαρτάται από το αν το αγροτεμάχιο είναι άρτιο κατά κανόνα ή κατά παρέκκλιση, καθώς ισχύουν διάφορες αποστάσεις κατά περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

@ pit. Στα εκτός σχεδίου , δεν εφαρμόζονται όλες οι διατάξεις του ΓΟΚ. Το ποιά άρθρα του ΓΟΚ εφαρμόζονται στα εκτός θα το βρεις στο άρθρο 28 ΓΟΚ (έκταση εφαρμογής) παρ.2 .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μια ερωτηση για να σιγουρευτώ...

Στο άρθρο 9 του ΓΟΚ (παράγραφος 6α) αναφέρει

 

"Το κτίριο που μπορεί να ανεγερθεί στο οικόπεδο περιορίζεται μέσα σε ιδεατό στερεό που καθορίζεται:

α) από την κατακόρυφη επιφάνεια που περνά από την οικοδομική γραμμή και της οποίας τα ανώτατα σημεία βρίσκονται σε ύψος 1,5 Π "που μπορεί να μην είναι μικρότερο των 7,5 μ.", από τα αντίστοιχα σημεία του κρασπέδου του πεζοδρομίου (όπου Π το πλάτος του δρόμου, όπως αυτό ορίζεται στο άρθρο 10)."

 

Το πρόβλημα που εχω είναι σχετικά με το πλάτος του δρόμου. Αν π.χ το πλάτος στην πραγματικότητα είναι 3,5m, εγώ θα θεωρήσω ως "Π" τα 7,5m γιατί αυτό είναι το ελάχιστο. Δηλαδή, Π>ή=7,5m

Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που εχω είναι σχετικά με το πλάτος του δρόμου. Αν π.χ το πλάτος στην πραγματικότητα είναι 3,5m, εγώ θα θεωρήσω ως "Π" τα 7,5m γιατί αυτό είναι το ελάχιστο. Δηλαδή, Π>ή=7,5m

Σωστά;

 

Επειδή είναι απίθανο (για να μην πω αδύνατο) να έχει εγκριθεί σε σχέδιο πόλης δρόμος με πλάτος 3,5μ., μήπως εννοείς ότι ο δρόμος που δεν έχει διανοιχθεί ακόμη σε όλο του το πλάτος είναι 3,5 μ.?

 

Αν είναι έτσι, τότε στους υπολογισμούς σου θα βάλεις το πλάτος του εγκεκριμένου από το σχέδιο πόλης δρόμου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.