Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θέση κτηρίου στο οικόπεδο


angelos_k

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Εχω μια περίπτωση που το οικόπεδο είναι ουσιαστικά τριγωνικού σχήματος και η πρόσοψη του βλέπει σε δρόμο. Οι άλλες δύο του πλευρές συνορεύουν με γειτονικά οικόπεδα που είναι ήδη οικοδομημένα. Δεν έχω καταλάβει σύμφωνα με τον ΓΟΚ απο πού ακριβώς πρέπει να αφήσω την απόσταση Δ.

Υποθέτω πως εαν το τρίγωνο είναι το ΑΒΓ με Β την κορυφή και ΑΓ η προσοψή του, τότε θα πρέπει να αφήσω από την κορύφη Β απόσταση με ακτίνα Δ;

Θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος;

Στον ΝΟΚ αναφέρει οτι σε τέτοια περίπτωση δεν είναι απαραίτητη η απόσταση Δ. Στον ΓΟΚ όμως δεν το λέει κάπου καθαρά.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Edited by ipitsios
Link to comment
Share on other sites

ΓΟΚ/85 (που ισχύει η ελεύθερη διάταξη ακαλύπτου)

από οποιαδήποτε γωνία θέλεις φέρνεις κύκλο με ακτίνα Δ ο οποίος τέμνει τις 2 πλευρές του

Πάνω στο σημείο τομής κύκλου με τις πλάγιες ΜΟΝΟ πλευρές του φέρνεις τις κάθετες

Εφόσον αυτές οι κάθετες έχουν μήκος Δ, είσαι ο.κ

Στην πρόσοψη (αν επιλέξεις ακάλυπτο στις γωνίες Α ή Γ) μπορείς να φέρεις κάθετη ή παράλληλη με τι πλάγιες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μήπως τελικά γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει σχετικά με το ερώτημα που έκανα και χθες: Εσοχή στο κτίριο με διασταση 1.20*0,60 μ. προσμετράται στη δόμηση ή μόνο στην κάλυψη ?? προσθέτω και σκίτσο

post-33482-0-76699000-1341334421_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τις διατάξεις του ΓΟΚ 85 όπως τροποποιήθηκε τον Ν. 2831/00, στο άρθρο 8 παρ. 2 αναφέρεται ότι και ως υποχρωτικός ακάλυπτος θεωρείται τμήμα του κτιρίου (εσοχή) με πλάτος τουλάχιστον Δ, ανεξάρτητα του βάθους. Στο σχήμα σου, γραφικά τουλάχιστον, φαίνεται ότι το 1.20<Δ οπότε το τμήμα του κτιρίου (0.60*1.20) νομίζω οτι προσμετρά στην κάλυψη.

Όσο αφορά τη δόμηση, σύμφωνα με το άρθρο 7, οι ακάλυπτες επιφάνειες με διάσταση μικρότερη από 1.20 μ. προσμετρούν στη δόμηση.Αφήνω ένα ερωτηματικό για το άν εννοείται μόνο η μια διάσταση να είναι μικρότερη του 1.20 ή και οι δυο διαστάσεις.

Κάποιος συνάδελφος που το έχει αντιμετωπίσει ας μας διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση pavlos33 - κι εγώ την ίδια άποψη έχω αλλα και την ίδια απορία - δηλ. μια εσοχή πρέπει να είναι τουλ. 1,20μ. ως προς τις δύο διαστάσεις ή αρκεί μόνο ως προς το άνοιγμα για να μη μετρήσει στη δόμηση ?? επείδή είμαι οριακά και έχω πρόβλημα ως προς τη δόμηση ,παρακαλώ ας βοηθήσει όποις συνάδελφος γνωρίζει κάτι !!

Link to comment
Share on other sites

ΓΟΚ/85 (που ισχύει η ελεύθερη διάταξη ακαλύπτου)

από οποιαδήποτε γωνία θέλεις φέρνεις κύκλο με ακτίνα Δ ο οποίος τέμνει τις 2 πλευρές του

Πάνω στο σημείο τομής κύκλου με τις πλάγιες ΜΟΝΟ πλευρές του φέρνεις τις κάθετες

Εφόσον αυτές οι κάθετες έχουν μήκος Δ, είσαι ο.κ

Στην πρόσοψη (αν επιλέξεις ακάλυπτο στις γωνίες Α ή Γ) μπορείς να φέρεις κάθετη ή παράλληλη με τι πλάγιες

 

Σε ευχαριστώ θερμά KANA!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα!

Μήπως τελικά γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει σχετικά με το ερώτημα που έκανα και χθες: Εσοχή στο κτίριο με διασταση 1.20*0,60 μ. προσμετράται στη δόμηση ή μόνο στην κάλυψη ?? προσθέτω και σκίτσο

Σύμφωνα με το ΝΟΚ δε μετράει ούτε στην κάλυψη Αρ.11 παρ.6,γ. και Αρ.12 παρ.4,α.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα σας, το οικόπεδο μελέτης μου συνορεύει στις 2 πλαϊνές του πλευρές με αδόμητα οικόπεδα, μπορώ να αφήσω απόσταση από αυτά μεγαλύτερη του δ; στον ΝΟΚ αναφέρει για απόσταση δ ή να εφάπτεται (μόνο) από το πλάγιο κοινό όριο.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Σχετικά με την θέση κτιρίου σε σχέση με την οικοδομική γραμμή (είτε συμπίπτει με την ρυμοτομική είτε όχι) δεν ισχύει η δέσμευση ότι ή κολλάμε ή πάμε με Δ, σωστά; Αυτό αναφέρεται κάπου ή το συμπεραίνουμε κατευθείαν από το ότι στον ΓΟΚ, Άρθρο 9, παρ. 1 δεν αναφέρεται πουθενά η πλευρά όπου βρίσκεται η οικοδομική γραμμή παρά μόνον τα πίσω και πλάγια όρια; 

ΓΟΚ, Άρθρο 9, παρ. 1:

«Το κτίριο τοποθετείται ελεύθερα μέσα στο οικόπεδο. Όπου το κτίριο δεν εφάπτεται με τα πίσω και πλάγια όρια του οικοπεδου, αφήνεται απόσταση Δ=3+0.10Η...»

 

Επομένως, στην οικοδομική γραμμή μπορούμε πχ. να κολλήσουμε ένα τμήμα του κτιρίου και ένα άλλο να οπισθοχωρήσει πιο μέσα (και σε όποια απόσταση μας βολεύει με βάση τα δεδομένα της μελέτης - και όχι υποχρεβτικά Δ;); Είτε ανεξάρτητα από το Δ ακόμα και στην οικοδομική γραμμή πρέπει ή να κολλήσουμε ή να αφήσουμε απόσταση  (ακόμα και αν αυτή είναι ανεξάρτητη από Δ) ;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το Δ αφορά τα πίσω και πλάγια όρια όπως είπες.

Στο προσωπο του οικοπέδου οι μόνοι περιορισμοί που υπάρχουν είναι η ύπαρξη προκηπίου και οι αποστάσεις από την οδό για την ασφάλεια της συγκοινωνίας (όπου αυτά ισχύουν)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.