Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θέση κτηρίου στο οικόπεδο


angelos_k

Recommended Posts

  • 1 year later...

Καλημέρα συνάδελφοι

στο τριγωνικό-γωνιακό οικόπεδο της εικόνας εντός σχεδίου, με προκήπιο,  η απόσταση στο πλάγιο/πίσω όριο (Β,Γ,Δ) είναι Δ ή δ?

Υπάρχουν υφιστάμενα κτίρια (γαλάζιο) σε απόσταση

a.JPG

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

ορισμοί 64 ....Πλάγια όρια γωνιακού, δισγωνιαίου ή διαμπερούς οικοπέδου είναι όλα τα όρια των οικοπέδων αυτών με τις όμορες ιδιοκτησίες.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Έχω κι εγώ κάποιες απορίες σχετικές με το θέμα.

Εάν στο πίσω όριο του οικοπέδου υπάρχει κτίσμα στο οικόπεδο το οποίο εφάπτεται στο κοινό όριο, εγώ για το οικόπεδο που εξετάζω μπορώ να αφήσω είτε απόσταση Δ, είτε να το κολλήσω στο όριο, είτε να αφήσω απόσταση πχ 2μ αντί για Δ (δηλαδή απόσταση μικρότερη του Δ)? Με ενδιαφέρει να μπορώ να έχω ανοίγματα στην πλευρά αυτή. Σε ποια περίπτωση εάν όλες είναι δυνατές μπορώ να έχω ανοίγματα στην πλευρά αυτή?

Επισυνάπτω αρχείο όπου φαίνεται τόσο το υDrawing1 .pdfπό εξέταση όσο και τα οικόπεδα που το περιβάλλουν. Εγώ θέλω να εφάπτεται το κτίσμα στο αδόμητο οικόπεδο και να αφήσω μπροστά όσο γίνεται μεγαλύτερη ακάλυπτη επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να έχεις ανοίγματα πρέπει το κτίριο να απέχει τουλάχιστον Δ από το πίσω όριο. Διάβασε προσεκτικά το άρθρο 14 του ΝΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

γ)   Όταν σε οποιοδήποτε τμήμα των πίσω ή πλαγίων ορίων του οικοπέδου εφάπτεται κτίριο οποιασδήποτε χρήσης και χρονολογίας κατασκευής, το κτίριο μπορεί να εφάπτεται στα όρια αυτά. (σ.σ άσχετα αν έχει παράθυρα ή όχι)

Τυχόν εσοχές του κτιρίου στην περίπτωση αυτή μπορούν να έχουν οποιαδήποτε απόσταση από το όμορο κτίριο με την προϋπόθεση να μην δημιουργούνται ανοίγματα σε όψεις του που έχουν μικρότερη απόσταση των υποχρεωτικών δ ή Δ από το όριο του οικοπέδου.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Επομένως εάν θέλω να έχω ανοίγματα χρειάζομαι αποστάσεις δ ή Δ τουλάχιστον και εάν σε κάποια σημεία η απόσταση είναι μικρότερη από δ ή Δ απλά δεν θα βάλω ανοίγματα. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Υπόψη ότι την απαίτηση απόστασης Δ, εκεί που έχεις ανοίγματα, ο Νόμος την προβλέπει όχι για να μην "βλέπεις" ή να μη σε "βλέπει" ο γείτονας, αλλά για λόγους φωτισμού και υγιεινής των χώρων 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.