Jump to content
angelos_k

Θέση κτηρίου στο οικόπεδο

Recommended Posts

Θα βοηθούσε ένα σχήμα.

Εκτός από τις αποστάσεις των όμορων θα πρέπει να δεις αν τα όμορα κτίσματα είναι προ '85 ή όχι (αν είναι, να βρεις και ποιό ήταν το ισχύον τότε σύστημα δόμησης).

Αν το όμορο κτίσμα στην πλευρά που θες να κολλήσεις είναι μετά το '85, τότε μπορείς.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι?

Αν ισχύει το πανταχόθεν ελεύθερο σα σύστημα σε εκείνη την περιοχή, τότε μπορείς να κολλήσεις αν το διπλανό είναι προ του 85?

Share this post


Link to post
Share on other sites

το πιο πιθανό όχι

υπάρχουν εξαιρέσεις πχ 9μετρο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jimmy ,

Το ίδιο ισχύει και για χαμηλά κτίρια. ?

Συγκεκριμένα για μονοκατοικία , σε εκτός σχεδίου οικόπεδο 4,5 στεμ.

Ισόγειο 117 τμ με χρήση αποθήκη και γκαράζ και όροφος 117 μέτρα.

Υψος 6.5 μέτρα συν την κεραμιδοσκεπή.

Εχω αφήσει εσοχή από την μεριά που δεν βλέπει στον δρόμο διαστάσεων

3.30 πλάτος επί 1.70 βάθος.

Στον παραπάνω χώρο υπάρχουν παράθυρα μόνο της τουαλέτας.

Ο παραπάνω χώρος προσμετράτε ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα εκτός σχεδίου δεν ισχύει το Άρθρο 14 του ΓΟΚ περί «Χαμηλών Κτιρίων».

 

Από εκεί και πέρα, το ποια είναι η επιτρεπόμενη απόσταση από τα όρια εξαρτάται από το αν το αγροτεμάχιο είναι άρτιο κατά κανόνα ή κατά παρέκκλιση, καθώς ισχύουν διάφορες αποστάσεις κατά περίπτωση...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ pit. Στα εκτός σχεδίου , δεν εφαρμόζονται όλες οι διατάξεις του ΓΟΚ. Το ποιά άρθρα του ΓΟΚ εφαρμόζονται στα εκτός θα το βρεις στο άρθρο 28 ΓΟΚ (έκταση εφαρμογής) παρ.2 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια ερωτηση για να σιγουρευτώ...

Στο άρθρο 9 του ΓΟΚ (παράγραφος 6α) αναφέρει

 

"Το κτίριο που μπορεί να ανεγερθεί στο οικόπεδο περιορίζεται μέσα σε ιδεατό στερεό που καθορίζεται:

α) από την κατακόρυφη επιφάνεια που περνά από την οικοδομική γραμμή και της οποίας τα ανώτατα σημεία βρίσκονται σε ύψος 1,5 Π "που μπορεί να μην είναι μικρότερο των 7,5 μ.", από τα αντίστοιχα σημεία του κρασπέδου του πεζοδρομίου (όπου Π το πλάτος του δρόμου, όπως αυτό ορίζεται στο άρθρο 10)."

 

Το πρόβλημα που εχω είναι σχετικά με το πλάτος του δρόμου. Αν π.χ το πλάτος στην πραγματικότητα είναι 3,5m, εγώ θα θεωρήσω ως "Π" τα 7,5m γιατί αυτό είναι το ελάχιστο. Δηλαδή, Π>ή=7,5m

Σωστά;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το πρόβλημα που εχω είναι σχετικά με το πλάτος του δρόμου. Αν π.χ το πλάτος στην πραγματικότητα είναι 3,5m, εγώ θα θεωρήσω ως "Π" τα 7,5m γιατί αυτό είναι το ελάχιστο. Δηλαδή, Π>ή=7,5m

Σωστά;

 

Επειδή είναι απίθανο (για να μην πω αδύνατο) να έχει εγκριθεί σε σχέδιο πόλης δρόμος με πλάτος 3,5μ., μήπως εννοείς ότι ο δρόμος που δεν έχει διανοιχθεί ακόμη σε όλο του το πλάτος είναι 3,5 μ.?

 

Αν είναι έτσι, τότε στους υπολογισμούς σου θα βάλεις το πλάτος του εγκεκριμένου από το σχέδιο πόλης δρόμου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

3.5 m δρόμος όντως δεν υπάρχει. Μήπως Αννα μετράς τον δρόμο απο Ρ.Γ. σε Ρ.Γ και όχι απο Ο.Γ. σε Ο.Γ.?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.