Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θέση κτηρίου στο οικόπεδο


angelos_k

Recommended Posts

Thalia, αναφέρομαι στην περίπτωση της Βασιλικής που ξεκινάει με καθετότητα στο όριο και ρωτάει για την επόμενη γωνία. Δεν ήμουν ξεκάθαρος και είναι δικό μου λάθος.

Δεν υπάρχει πουθενά καμία αναφορά σε καθετότητα τοίχων. Ο μόνος περιορισμός είναι η απόσταση Δ από το όριο. Προφανώς μπορείς να έχεις οποιαδήποτε γωνία > 90ο, διαφορετικά έχεις πρόβλημα με τις αποστάσεις. Οπουδήποτε (και πλην του ορίου) υπάρχει γωνία <90ο (σε εξωτερικές αναφέρομαι πάντα) δημιουργείται πρόβλημα αποστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Ως προς την καθετότητα μόνο με τα όριο της οικοδομής, συμφωνό απόλυτα μαζί σου (alexp81). Έτσι ώστε φέρνοντας το Δ να μην υπάρχει υπέρβαση του 2,5m (στη δική μου περίπτωση) σε κανένα σημείο. Σαφώς και η επόμενη γωνία δεν είναι υποχρεωτικό να είναι 90 μοίρες. Δικό μου ήταν το μπέρδεμα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Kαλησπέρα και συγχαρητήρια για τη διάθεση που δείχνετε να ενημερώσετε νέους μηχανικούς χωρίς εμπειρία όπως εγώ.

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την απόσταση Δ από όριο οικοπέδου εντός σχεδίου πόλης. Πρόκειται για οικόπεδο 8,5m x 20m. Οι μεγάλες πλευρές του οικοπέδου γειτνιάζουν με όμορα οικόπεδα. Η φάτσα του οικοπέδου είναι σε διαμορφωμένο δρόμο και έχει πρασιά 4m. Το ερώτημα που θέλω να κάνω είναι σχετικα με την πίσω πλευρά που βλέπει σε οικοπέδο χαρακτηρισμένο ως υποχρεωτικό ακάλυπτο. Συγκεκριμένα ο ακάλυπτος μπαίνει και εντός οικοπέδου σε μια παράλληλη ζώνη με το όριο μου ίση με 1m. Θα ήθελα να ξέρω αν η απόσταση Δ θα μετρηθεί από το όριο του οικοπέδου μου ή από τη λωρίδα του υποχρεωτικού ακαλύπτου (1m μέσα από το όριο). Στην πολεοδομία μου είπαν ότι 99% μετρά από το όριο, αλλά δεν ήταν βέβαιοι χωρίς περαιτέρω ψάξιμο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

νομιζω καταφερα να ανεβασω μια jpg, ακολουθεί

 

topografiko1.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

το ερώτημα είναι από που θα μετρήσω το Δ, από το πίσω όριο του οικοπέδου ή από τη γραμμή του ακαλύπτου που περνά μέσα από το οικόπεδο?

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι μετρά από το όριο αλλά κάποιος πιο έμπειρος ας πει..

Ο υποχρεωτικός ακάλυπτος απλά ισχύει για να μην κατασκευαστούν κτίρια που θα είναι τυφλά ακριβώς πάνω στο όριο...

Link to comment
Share on other sites

Αν αφήσεις Δ από το όριο, τότε ο υποχρεωτικός ακάλυπτος παραμένει "ακάλυπτος". Δεν αναφέρει κάτι επιπλέον ο ΓΟΚ για Δ από τη γραμμή του υποχρεωτικού ακαλύπτου, οπότε ερμηνεύω ότι το Δ παραμένει ως εξ' ορισμού, δηλαδή μετράται από το όριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.