Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πλάκα Zoellner


 
Barracuda

Recommended Posts

Ίσως γιατί ένα τέτοιο δοκάρι και το αντίστοιχο δίστηλο πλαίσιο που δημιουργείται θέλει προσοχή στην κατασκευή και στη μόρφωσή του και σωστή επίβλεψη.

Ίσως να ήταν καλύτερα αν ο μελετητής δώσει στο σιδερά τα αναπτύγματα των οπλισμών της δοκού και των στύλων και τη διαμόρφωση του κόμβου (όπως γίνεται για δημόσιο έργο) για να αποφευχθούν πιθανά λάθη στην υλοποίηση.

Αυτό όμως σημαίνει περισσότερο κόπο, χρόνο και χρήμα.

 

Ένας άλλος λόγος είναι ότι μηχανικοί των ΤΕΙ δεν μπορούν να υπογράψουν για ανοίγματα δοκών πάνω από 6,00μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Για άνοιγμα 11μ και για να έχεις απαλλαγή από τον έλεγχο βελών κάμψης θα έπρεπε να έχεις πάχος πλάκας:

d=1,00*11,00/25=0,44μ

h=d+0,02=0,44+0,02=0,46μ

 

Αν δεν πρόγραμμα με επιφανειακά πεπερασμένα στοιχεία πλάκας θα έπρεπε να κάνεις την προσομοίωση με διαδοκίδοση.

 

Αντί για zollner γιατί δεν κάνεις μια διαδοκίδοση έτσι ώστε να έχεις μικρές πλάκες.

Θυμήθηκα το θέμα που κάναμε στο Πολυτεχνείο και αφορούσε ένα βιομηχανικό κτίριο 17,4x24,0μ.

Έβγαιναν στύλοι 50/95 και δοκοί 50/155 ενώ οι δοκίδες στην μεγάλη διεύθυνση είχαν διατομή 20/55 και οι στύλοι της μετώπης 40/40.

Στη μεγάλη διεύθυνση και στις τέσσερις γωνίες είχαμε τοιχώματα 25/200.

(Κακώς ήταν στις γωνίες γιατί εμπόδιζαν την παραμόρφωση και έπρεπε να πάρουμε και φορτία λόγω θερμοκρασιακής μεταβολής).

Οι πλάκες είχαν πάχος 14cm.

Όλα αυτά επιλυμένα με Αντισεισμικό Κανονισμό του 1985 και Σκυροδέματος του 1959.

 

Ακόμα το ίδιο θέμα λύνεται στο ΑΠΘ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου λέει οτι τέτοια κτίρια συνήθως συνήθως ενσωματώνουν γερανογέφυρες.

 

Συζήτησέ το με τον πελάτη σου αν σκοπεύει να τοποθετήσει μία τέτοια γιατί τότε έχεις διαφορετικές εντελώς φορτίσεις.

 

Επιπλέον αν και ισόγειο υπάρχει περίπτωση λόγω μη συμβατικής κατασκευής να γίνει και ικανοτικός έλεγχος. το 1,55 στη δοκό δεν δημιουργεί ενδεχόμενο θέμα?

 

Τέλος η πρακτική έχει υποδείξει ότι εφόσον το κτίριο έχει ύψος γύρω στα 5,5-6,0 μέτρα ο πελάτης ενδεχομένως να κάνει αυθαίρετο πατάρι σε ένα κομμάτι αυτού. Ακόμα και αν δεν φανεί στη μελέτη, έχε το στην άκρη του μυαλού σου για την στατική επίλυση....

Link to comment
Share on other sites

Για άνοιγμα 11μ και για να έχεις απαλλαγή από τον έλεγχο βελών κάμψης θα έπρεπε να έχεις πάχος πλάκας:

d=1,00*11,00/25=0,44μ

h=d+0,02=0,44+0,02=0,46μ

 

Αν δεν πρόγραμμα με επιφανειακά πεπερασμένα στοιχεία πλάκας θα έπρεπε να κάνεις την προσομοίωση με διαδοκίδοση.

 

Αντί για zollner γιατί δεν κάνεις μια διαδοκίδοση έτσι ώστε να έχεις μικρές πλάκες.

Θυμήθηκα το θέμα που κάναμε στο Πολυτεχνείο και αφορούσε ένα βιομηχανικό κτίριο 17,4x24,0μ.

Έβγαιναν στύλοι 50/95 και δοκοί 50/155 ενώ οι δοκίδες στην μεγάλη διεύθυνση είχαν διατομή 20/55 και οι στύλοι της μετώπης 40/40.

Στη μεγάλη διεύθυνση και στις τέσσερις γωνίες είχαμε τοιχώματα 25/200.

(Κακώς ήταν στις γωνίες γιατί εμπόδιζαν την παραμόρφωση και έπρεπε να πάρουμε και φορτία λόγω θερμοκρασιακής μεταβολής).

Οι πλάκες είχαν πάχος 14cm.

Όλα αυτά επιλυμένα με Αντισεισμικό Κανονισμό του 1985 και Σκυροδέματος του 1959.

 

διαδοκιση οσον αφορα μονο την προσομοιωση ή και η κατασκευη με διαδοκιδες και συμπαγη πλακα?

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο.

Δες την αναλυτική περιγραφή του θέματος που κάναμε στο ΑΠΘ, παρακάτω στο ίδιο μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι, πέρα τις οσες παραμέτρους που βάλατε που αφορούν το θεωρητικό κυρίως μέρος - εαν είναι δυνατόν να φτιαχτεί, τι είδους έλεγχοι πρέπει να γίνουν κ.τ.λ. εγω θα ήθελα να θέσω και μια ακόμα παράμετρο που δεν τις εχετε τονίσει ακόμα.

 

 

είναι το ζήτημα εαν αυτό που θα βγάλουμε είναι εφικτό για να κατασκευαστεί.

 

μιλάω για την όπλιση της πλάκας.

 

δηλαδή ο στατικός μου βγάζει πολύ ωραία το ξυλότυπο και μετά εγω πρέπει να το εφαρμόσω.

 

 

συνήθως εχω μεγάλο πρόβλημα με τα μήκη αγκυρώσεως.

 

συνήθως η επίλυση μου βγάζει φ18 ή φ20 στην κάτω στρώση. αυτά τα σίδερα οταν φτάνουν κοντά στο δοκάρι τα μισά συνήθως πρέπει να σπάσουν απάνω. πως μπορείς να τα λυγίσεις αυτά στο εργοτάξιο οταν ο οπλισμός εχει κοπεί στη μάνδρα και δεν διαθέτεις ψαλίδι, κουρμπαδόρο στο εργοτάξιο ( μιλάμε για το φ18 ή φ 20 )?

 

( εαν διαθέτεις αυτά τα εργαλεία μπορείς να τα φτιάχνεις διπλα και κατευθείαν να τα τοποθετείς - εαν αλλος τα κόβει και άλλος τα τοποθετεί αστα να πάνε).

 

 

επίσης πρόβλημα με τα μήκη αγκυρώσεως.

 

σκεφτείτε να εχετε γωνιακιά πλάκα. έρχονται τα σίδερα και αυτά να πρέπαι να καμπυλωθούν και να μπούν μέσα στο δοκάρι για να εχουμε το απαιτούμενο μήκος αγκυρώσεως. εκεί γίνεται ο μεγάλος πανικός. τα σιδερά απο τη πλάκα ( καμπύλα φ18 ή φ20 συναντούν το διαμήκη οπλισμό της πλάκας απο κάμψη, στρέψη κ.τ.λ.......

 

 

που θέλω να καταλήξω. οταν σας δίνει ο στατικός το ξυλότυπο δείτε τι οπλισμό βγάζει η επίλυση και πόσο εύκολο είναι να κατασκευαστεί και μήπως πρέπει να αλλάξουν μερικοί διάμετροι για λόγους κατασκευής.

 

πάντως οποτε εχω να κατασκευάσω τέτοια πλα΄κα αρχίζω και ανησυχώ για την κατασκευή της - επίβλεψη, σωστή υποστύλωση κατασκευή, τοποθέτηση οπλισμού.

 

 

θυμόσαστε εαν ο κανονισμός εχει καμμία ιδιαίτερη αναφορά για το πότε θα πρέπει να ξεκαλουπώνετε?

Link to comment
Share on other sites

Τη δουλεια την έχασα τελικά γιατι πίεσα τον ιδιοκτήτη να αυξησει το πάχος της πλάκας απο 35 σε τουλαχιστον 45εκ συν κατι αλλες μικροαλλαγες σύνολο 30 κυβικα μπετο και την πήρε καλουπατζης που φανταζομαι θα του είπε'' σωωωπα μωρε, μια χαρα είσαι''. To κτίριο θα έχει χρήση ιδιωτικο νηπιαγωγείο τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Τη δουλεια την έχασα τελικά γιατι πίεσα τον ιδιοκτήτη να αυξησει το πάχος της πλάκας απο 35 σε τουλαχιστον 45εκ συν κατι αλλες μικροαλλαγες σύνολο 30 κυβικα μπετο και την πήρε καλουπατζης που φανταζομαι θα του είπε'' σωωωπα μωρε, μια χαρα είσαι''. To κτίριο θα έχει χρήση ιδιωτικο νηπιαγωγείο τελικά.

 

συνάδελφε λυπάμαι που έχασες την δουλειά!

 

αλλά με μπέρδεψες λίγο.

 

πως του έλεγες εσυ για 45 και ο άλλος για 35?

 

δεν υπάρχει στατική μελέτη?

 

ποια είναι τα φορτία?

 

νομίζω οτι έκανες λάθος που μπήκες σε μια διαδικασία να δίνεις νούμερα χωρίς να εχεις κάνει επίλυση εστω για αυτή τη πλάκα μόνη της.

 

αλλά και ο ιδιωκτήτης καλός! πήγε και εμπιστεύτηκε εναν καλουπατζή σε ενα δημόσιο κτίριο που θα στεγάζει πολύ κόσμο και οχι εναν επιστήμονα.

 

ο καλουπατζης πως έλεγε για 35?

 

 

( παίζοντας το δικό σου παιχνίδι, της προσέγγισης χωρίς επίλυση οι πλα΄κες αυτές εχουν συνήθως πάχος απο 35 εως 45 εκ. - οπότε ο καλουπατζης είπε το κάτω όριο και εσυ το άνω)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει στατική μελέτη που προφανώς είναι λάθος( με 35εκ πάχος), εχω κανει και εγω την δική μου επίλυση. Δε βαριεσαι..μπετα ειναι αντεχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εμπειρικά, υπάρχει κάποιο όριο εφαρμογής μεταξύ πλάκας ,πλάκας Zoellner ή ανάλογης και προέντασης (με κριτήρια πρωτίστως κατασκευαστικά και έπειτα με οικονομικά κριτήρια)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.