Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή κατεδάφισης


whatisthis

Recommended Posts

Καλησπέρα στους μαχόμενους συναδέλφους..

 

Η αμοιβή για κατεδάφιση εξαρτάται από το συμβατικό πρπουπολογισμό του κτιρίου. Εγώ που έχω ισόγειο & υπόγειο πρέπει να αθροίσω τα τετραγωνικά τους για τον υπολογισμό της αμοιβής (στο Civil συγκεκριμένα στη γραμμή 48 του "συμβατικου προυπολογισμου") ή μόνο του ισογείου? Μευποχρέωσαν από πολεοδομία να καταθέσω χωριστά φακελο κατεδάφισης (οποτε βγαινει αναγκαστικα ελαχιστη αμοιβή) και χωριστά ανεγερση της νεας οικοδμής...τι λετε για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Αθροίζεις τα m2 ισογείου και υπογείου.

Προϋπολογισμός κατεδάφισης = 0,1 * ΕΤΑ * m2 = 0,1 * 115 * m2

Αμοιβή κατεδάφισης = 10% του παραπάνω προϋπολογισμού.

Για την αμοιβή επιλέγεις μόνο επίβλεψη αρχιτεκτονικών.

Η πολεοδομία έχει δίκιο, η κατεδάφιση πάει πάντα ως ξεχωριστό έργο και ισχύει γι' αυτήν η ελάχιστη αμοιβή 5000 *λ . Δες Εγκ.8/90 Κεφ.8

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Γιάννη από όσο ξέρω όχι, προφανώς για την αμοιβή θα θέλει συμφωνητικό τα υπόλοιπα κρατήσεις κλπ όπως ήταν και παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Το συμφωνητικό το ζητάει η πολεοδομία? Γενικά τι καταθέτουμε από κρατήσεις στην πολεοδομία? (Θεωρήστε ότι έχω να ασχολήθω με οποιοδήποτε άδεια >2 χρόνια...) 

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη το συμφωνητικό μπορεί να στο ζητήσουν στον έλεγχο φορολογικών. Από κρατήσεις έχεις του ιδιοκτήτη (ΚΗ' - ένα ποσοστό στον Δήμο, το υπόλοιπο στην ΔΟΥ), ΤΣΜΕΔΕ, για το μηχανικό ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ.

 

Επειδή έχεις κατεδάφιση θες και σημείωμα κατάθεσης εισφορών από ΙΚΑ.

 

Εδώ στην Θεσ/νίκη δεν πρωτοκολλούν καθόλου αν δεν έχεις από την αρχή πληρωμένες ΟΛΕΣ τις εισφορές και τις αμοιβές όλων των μελετών.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

καλησπέρα, ξέρει κάποιος πως θα βρω τις κρατήσεις του ιδιοκτήτη  για μια αδεία κατεδάφισης που μου ζητήθηκε? 

Link to comment
Share on other sites

Θα συντάξεις συμβατικό προϋπολογισμό επιλέγοντας κατηγορία "Κατεδαφίσεις" (οπότε ΣΕΕ=1, ΣΖ=1 και Σ.Εργ. =0,10) για όλα τα τ.μ. που κατεδαφίζονται με ΕΤΑ 45 και με αυτόν τον προϋπολογισμό θα υπολογίσεις τις κρατήσεις όπως τις υπολογίζεις σε όλες τις άδειες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.