Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τροποποίηση φυσικού αντικειμένου


qwert

Recommended Posts

Στον οδηγό προβλέπει την τροποποίηση του φυσικού και οικονομικού αντικειμένου στο κεφάλαιο 7.5.

Εχω πελάτη που θέλει τελικά να βάλει κουφώματα pvc αντί για αλουμινίου που του είχα βάλει στην πρόταση παρεμβάσεων με αποτέλεσμα να τροποιείται και ο εγκακριμένος προϋπολογισμός λόγω διαφορετικού ορίου των κουφωμάτων pvc αντί των αλουμινόυ.

Συνεχίζει τις παρεμβάσεις χωρίς αίτηση και γίνεται αναπροσαρμογή στο τέλος?

Κάποιος με παρόμοια περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα @qwert! Συνεχίζει χωρίς αίτηση εφόσον ο προϋπολογισμός παραμένει ίσος ή μικρότερος του αρχικού δηλωθέντος. Αν τον υπερβαίνει τότε χρειάζεται να ακυρώσει όλη την αίτηση και να το ρισκάρει περιμένοντας αν το Υπουργείο του επιτρέψει να ξεκινήσει τη διαδικασία εξαρχής.

Υποθέτω ότι αν π.χ. τα αλουμίνια με PVC είναι πιο ακριβά, ότι μπορείς να αφήσεις τα αρχικά ποσά ίδια για να μη  αλλάξει ο προϋπολογισμός αλλά τη διαφορά θα την πληρώσει ο ωφελούμενος εκτός προγράμματος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημέρα,

έχω πελάτη που του προεγκριθηκε το δάνειο ,δεν έχει υπογράψει ακόμα. Αλλά λόγω οικονομικών αναταραχών θέλει αντί για 5 παρεμβάσεις να υλοποιήσει 2 παρεμβάσεις. ΄Ετσι θα μειωθεί το δάνειο του. Ο ενεργειακός στόχος επιτυγχάνεται και με τις 2 μόνο παρεμβάσεις. Μπορώ απλά να συνεχίσω με τις 2 παρεμβάσεις ή πρέπει να κάνω ακύρωση και επανυποβολή? 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @johnybee! Μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή στις αρχικές παρεμβάσεις αρκεί όπως λες: 1) να επιτυγχάνεται ο ενεργειακός στόχος του προγράμματος και 2) ο τελικός επιλέξιμος προϋπολογισμός να είναι ίσος ή μικρότερος του αρχικού εγκεκριμένου.

ΥΓ. Μην ξεχάσεις στην τελική φάση να ανεβάσεις και το πρώτο έντυπο παρεμβάσεων διορθωμένο, με τις νέες παρεμβάσεις δηλαδή)!

Edited by Maria Electrical Engineer
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω την ίδια απορία θα ήθελα να το εξειδικεύσω λίγο παραπάνω.

Δηλαδή αν εχω τρεις παρεμβάσεις πχ: 

Αντλία θερμότητας με 6.000€ , Κουφώματα 2500€   και ρολλά 1500€      σύνολο προϋπολογισμού 10.000€ Μπορώ να αλλάξω τις επιμέρους ομάδες και πχ να βάλω                                   αντλία θερμότητας με3.000€    κουφώματα 4.000€  και ρολλά 3.000€    άρα σύνολο προϋπολογισμού 10.000€ και πάλι αλλά με διαφορετικά ποσά στις ομάδες των παρεμβάσεων χωρίς να αλλάζει ο τελικός προϋπολογισμός και φυσικά να είναι ίδια ή καλύτερη η απόδοση του σεναρίου αυτού από αυτό που αρχικά είχε προταθεί κατά την ένταξη στο πρόγραμμα.

Γνωρίζει κάποιος αν γίνεται αυτό; επιτρέπεται; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @savvas31 Δεν μπορείς να μεταφέρεις ποσά από τη μία παρέμβαση στην άλλη γιατί πάντα ισχύουν τα μέγιστα που δίνει το πρόγραμμα π.χ. στα κουφώματα  €/τ.μ. Δηλ. στα ρολά σου ανάλογα με τα τετραγωνικά η αποδεκτή τιμή θα είναι αυτή που προκύπτει από τους πίνακες. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι στο δικό σου παράδειγμα: αν π.χ. ο ωφελούμενος στην αρχή είχε δηλώσει κουφώματα με U μεταξύ 2 και 3.2 αλλά τώρα θέλει να βάλει με U<2 που είναι πιο ακριβά, θα ξαναφτιάξει ο επιθεωρητής τον πίνακα με τα ίδια εμβαδά κουφωμάτων αλλά με το νέο U, θα ανέβει φυσικά το ποσό εκεί αλλά για να μην ξεφύγει από τον προϋπολογισμό θα μειώσει το ποσό από την Α.Θ. αντίστοιχα. Ελπίζω να έγιαν κατανοητή :)

 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Maria Electrical Engineer said:

Καλησπέρα @savvas31 Δεν μπορείς να μεταφέρεις ποσά από τη μία παρέμβαση στην άλλη γιατί πάντα ισχύουν τα μέγιστα που δίνει το πρόγραμμα π.χ. στα κουφώματα  €/τ.μ. Δηλ. στα ρολά σου ανάλογα με τα τετραγωνικά η αποδεκτή τιμή θα είναι αυτή που προκύπτει από τους πίνακες. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι στο δικό σου παράδειγμα: αν π.χ. ο ωφελούμενος στην αρχή είχε δηλώσει κουφώματα με U μεταξύ 2 και 3.2 αλλά τώρα θέλει να βάλει με U<2 που είναι πιο ακριβά, θα ξαναφτιάξει ο επιθεωρητής τον πίνακα με τα ίδια εμβαδά κουφωμάτων αλλά με το νέο U, θα ανέβει φυσικά το ποσό εκεί αλλά για να μην ξεφύγει από τον προϋπολογισμό θα μειώσει το ποσό από την Α.Θ. αντίστοιχα. Ελπίζω να έγιαν κατανοητή :)

 

Συγνώμη αλλά δεν το κατάλαβα καλά. Αν θέλω να βάλω περισσότερα τ.μ. κουφωμάτων μπορώ;

Δηλαδή να αυξηθεί ο προϋπολογισμός των κουφωμάτων απο 4τ.μ.(έστω 2.000)  να γινουν πχ 7 τ.μ. (έστω 3.500€) η αντλία (έστω6.000€)  και τα υπόλοιπα να μείνουν όπως στην αρχική πρόταση. Βέβαια εγώ θα πάρω το ποσοστό που δικαιούμαι από τον αρχικο προϋπολογισμό του έργου (γιατί έστω ότι η αντλία που διαλέγω (3.000€) είναι φθηνότερη από τον προϋπολογισμό του έργου οπότε και θα περισσέψουν χρήματα...

Διευκρινίζω ότι απλά θα αλλάζει προς τα πάνω η κατηγορία παρεμβάσεων των κουφωμάτων αφού αλλάζουν τα τμ.μ των κουφωμάτων  αλλά δεν θα πάρω τόσα χρήματα για την αντλία θερμότητας οπότε δεν θα υπερβεί το συνολικό προϋπολογισμό 

 

 

 

Edited by savvas31
Link to comment
Share on other sites

Έχω στείλει παρόμοιο ερώτημα (προσοχή: όχι όμως ακριβώς αυτό που ζητάς), όπου πρότεινα να κόψω μια από τις δαπάνες που περιγράφονται στο αρχικό Παράρτημα ΙΙΙ για να αυξήσω τα m² της θερμομόνωσης (απαιτείται για λόγους ορθής τεχνικής υλοποίησης). Η απάντηση σε πολύ συγκεκριμένο ερώτημα που περίμενα να μου πουν ένα ναι ή ένα όχι ήταν:

Μετά την υπαγωγή της αίτησης δίνεται η δυνατότητα τροποποίησης του συνδυασμού δαπανών, εφόσον επιτυγχάνεται η ενεργειακή αναβάθμιση.
 
Σημειώνεται ότι δεν είναι εφικτή η αύξηση του επιλέξιμου προϋπολογισμού βάσει υπαγωγής.

Υποστήριξη προγράμματος Εξοικονόμηση κατ’ οίκον ΙΙ

Επιτελικής Δομής ΕΣΠΑ ΥΠΕΝ Τομέα Ενέργειας

Ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του (εμένα πάντως πιο πολύ με θετική απάντηση μου φαίνεται)..

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους. Μια ερώτηση επί της διαδικασίας σχετικά με τις τροποποιήσεις Φυσικού Αντικειμένου (Παράγραφος 7.5.1 Οδηγού Εξοικονομώ).

Σύμφωνα με την παράγραφο αυτή στον οδηγό για τροποποίηση χωρίς υποβολή αιτήματος:

α) Χωρίς υποβολή αιτήματος
Ο Ωφελούμενος μπορεί να τροποποιήσει το συνδυασμό παρεμβάσεων στη βάση νέας πρότασης συνδυασμού παρεμβάσεων, που καταχωρεί ο ενεργειακός επιθεωρητής στο buildingcert, με την προϋπόθεση ότι με το νέο συνδυασμό παρεμβάσεων επιτυγχάνεται τεκμηριωμένα (διαπίστωση βάσει του Β’ ΠΕΑ, με την ολοκλήρωση του έργου) ο ελάχιστος ενεργειακός στόχος.

Επομένως, σύμφωνα με τον Οδηγό του προγράμματος (ακόμα και για μια αλλαγή κουφωμάτων από αλουμινίου σε pvc ή αντίστροφα) θα πρέπει να γίνει ανάκληση του 1ου ΠΕΑ στο Buildingcert και διόρθωση του 1ου σεναρίου (νέα πρόταση συνδυασμού παρεμβάσεων) για να προχωρήσουμε στις όποιες τροποποιήσεις αφού οι όποιες τροποποιήσεις θα πρέπει να καταχωρηθούν στο buildingcert. Επομένως δεν αρκεί αυτό που λένε παραπάνω ότι τροποποιείς μόνο το έντυπο των παρεμβάσεων και "ανεβάζεις" το νέο Παράρτημα ΙΙΙ. 

Εάν κάποιος γνωρίζει πως μπορούμε να αποφύγουμε τις ανακλήσεις στο buildingcert (που δημιουργούν άλλα προβλήματα αν κάνεις αρκετές) και μπορούμε να κάνουμε κάτι σαν το Προσάρτημα ΠΕΑ όπως υπήρχε στο 1ο Εξοικονομώ θα βοηθούσε ιδαίτερα... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.