Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αποσκληρυντής νερού


messinis

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι, Μηχανολόγος Μηχανικός και εγώ συνταξιούχος πλέον. Πέρυσι Ιούνιο μήνα αγόρασα και τοποθέτησα με όλες τις οδηγίες του κατασκευαστή εναν αποσκληρυντή μάρκας Logix 760 C . Η σκληρότητα του νερού ήταν (μετρημένη από ΙΓΜΕ) 17,8 Γερμ. βαθμοί. Έκανα όλες τις ρυθμίσεις βήμα βήμα . σύμφωνα με το προσπέκτ και ο αριθμός που έβαλα ήταν  320  (17,8 Χ18=   320) Το σύστημα δούλεψε πολύ καλά, τα άλατα μειώθηκαν πάνω απο 90% και είπα πως σώθηκα. Έχει τώρα 2 μήνες κοντά που άρχισα να βλέπω πάλι άλατα . Το σύστημα σταμάτησε να κάνει αυτόματα αναγέννηση, δοκίμασα το χειροκίνητο κάθε 2 μέρες αλλά δυστυχώς παρ΄ότι ολα τα στοιχεία που αναγράφονται στην οθόνη και   δείχνουν οτι δεν έχει καμιά βλάβη ο εγκέφαλος του το νερό βγαίνει σαν να μην έχει καμιά επεξεργασία.  Λυπάμαι που το λέω , αλλά από το κατάστημα που το αγόρασα καινούργιο παρά τα τηλέφωνα και τις εκκλήσεις μου,   για να βρεθεί το πρόβλημα  δεν βρήκα καμία βοήθεια, ακόμα και που έχει εγγύηση . Σήμερα θα αλλάξω την ρητίνη, αν έχετε χρόνο και γνωσεις για αυτό,  να μου πείτε  τι να προσέξω . Σας ευχαριστώ.     

Link to comment
Share on other sites

Σου βγάζει κάποιο σφάλμα η μονάδα;

Αν όχι, προσπάθησε να ελέγξεις τα ακόλουθα:

1) Σιγουρέψου ότι γίνεται όντως αναγέννηση. 

2) Έλεγξε αν υπαρχει αρκετό υλικό για αναγέννηση.

3) Ενδέχεται να χάνει κάποια φλάντζα, αν μπορείς τσέκαρε το.

4) Δες αν έχει βλάβη η βαλβίδα ανακυκλοφορίας.

Απο την στιγμή που είσαι στην εγγύηση πρέπει να επικοινωνήσεις με το κατάστημα που το αγόρασες ή την αντιπροσωπεία και οφείλουν να δουν ποιο είναι το πρόβλημα. Αν δεν βρεις άκρη, στέλνεις mail στη μαμα εταιρία στο εξωτερικό περιγράφοντας το πρόβλημα σου και λέγοντας πως η αντιρποσωπεία εδώ σε αγνοεί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου, η μονάδα δεν βγάζει κανένα error  δείχνει όλα τα στοιχεία (παραμέτρους) σωστά. Μόλις άλλαξα την ρητίνη, έκανα χειροκίνητη αναγέννηση και περιμένω τα αποτελέσματα. Αν και εδώ είναι τα ίδια τοτε θα αναγκαστώ να ειδοποιήσω την μητρική εταιρία. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου!     

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αφου σε καλυπτει η εγγυηση, εσυ  δεν πρεπει να κανεις καμμιά "επεμβαση"

Η εταιρια υποχρεουται σε "αντικατάσταση" οχι σε επισκευή.

 

Και για τον εξυπνάκια της αντιπροσωπειας υπαρχει,

ή ο δικηγορος σου

ή αυτο εδω

http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_Responsibilities.html

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

οτι λεει ο dimitris GM , αμα το πειράξεις μπορει να το βγάλουν εκτος εγγύησης.

Ξεκινάς με ενα εξωδικο που ειναι φθηνό και 99% τα λύνει όλα τα προβλήματα.:razz:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας και από εμένα.θα ήθελα να μάθω εάν βρήκατε λύση στο πρόβλημα που παρουσίασε ο αποσκλήρυντης.

Και εγώ έχω έναν logix 740c και μετά από δύο μήνες μου κάνει τα ίδια με εσάς στην είσοδο έχω νερό 36d  και στην έξοδο μου δίνει 24d ενώ όταν το πρώτο έβαλα μου έδινε 8 με αναγέννηση κάθε 3 μέρες.

Σήμερα του έβαλα να κάνει αναγέννηση κάθε μέρα μήπως βελτιωθεί το πρόβλημα.και έκλεισα εντελώς την Βάνα μηξης για να παίρνει νερό μόνο από τον αποσκλήρυντη.

Επίσης πόσο σας κόστισε το λίτρο η ρητίνη όταν την αλλάξατε?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα βήμα βήμα όλοι την διαδικασία της αναγέννησης και είμαι 100% σίγουρος ότι δεν τράβηξε ποτέ άλμη από το δοχείο.εινσι φυσιολογικό? επιπλέον όταν ξεκίνησε έκανε πολύ θόρυβο.βλεπω να τα κλαίω τα 1200€...

Link to comment
Share on other sites

Σχετική ερώτηση σχόλιο:

για ποιο λόγο τοποθετήσατε τον αποσκληρυντή, για λόγους καλύτερης ποιότητας του νερού για χρήση και πόση λόγω σκληρότητας ή για προστασία σχετικών μηχανών πχ πλυντήριο, βρύσες κλπ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.