Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συνήθης κλάση ξυλείας


 
ΣτέφανοςΒ

Recommended Posts

Θα κάνω μια στατική μελέτη ενός ξύλινου ζευκτού, και το πρόβλημα μου είναι το εξής:

 

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί <πρακτικά> με το ξύλο, τι κλάση αντοχής χρησιμοποιείται συνήθως / υπάρχει στην αγορά;

 

Βλέπω κλάσεις από c14 εως c40 (κωνοφόρα και λεύκη), και οι διαφορές αντοχής βέβαια είναι πολύ μεγάλες.

 

Να βάλω c14, να είμαι ήσυχος; ή αν βάλω π.χ c27 θεωρείται λογική/δουλεύεται στην πιάτσα;

 

(δεν με απασχολεί η επίλυση, αλλά να πάρω ρεαλιστικές παραμέτρους αντοχής ξύλου)

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στι ξύλο δεν υπάρχει τυποποίηση στα ελληνικά δεδομένα, προτιμώ να παίρνω ποιότητα ξυλείας c24 για φυσική ξυλεία σε συννενόηση με τον κατασκευαστή που συνεργάζομαι. Οι διαφορές όμως δεν θα είναι πολύ σημαντικές. Να προσέξεις μόνο να λάβεις τη σωστή κλάση λειτουργίας του φορτίου. Κατα τα άλλα τα τυπικά ξύλινα ζευκτά δεν παρουσιάζουν κάποια ιδιαίτερη δυσκολία.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο, σ'ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Βασικά εγώ θα κάνω μόνο τα στατικά και δεν θα έχω σχέση με κατασκευή, ή οποιαδήποτε συνενόηση μετά, γιαυτό λέω να βάλω την χαμηλότερη ποιότητα,όμως δεν θέλω να είναι <κουφή> η επιλογή μου, δηλ. μπορεί να μην <υπάρχει> π.χ στην πιάτσα c14!

με βάση το c24 που είπες (σαν μέση λύση, αν κατάλαβα καλά), σκέφτομαι για ασφάλεια κάτι μεταξύ c18-c22,πιστεύεις καλύπτεται εύκολα από την πιάτσα ή κατέβηκα αρκετά;

 

Επίσης να ρωτήσω,για δίτμητες συνδέσεις με μεταλλική πλάκα, τι συνιθίζεται/προτιμάται περισσότερο: βλήτρα, ήλοι, ή βίδες;

 

*κλάση λειτουργίας φορτίου, εννοείς τα διαφορετικά kmod,έτσι;

 

(sorry αν σ'..έπρηξα :)

Link to comment
Share on other sites

ΣτέφανοςΒ εγώ λαμβάνω την μέση τιμή :) δηλαδή C18/9E

 

Αν έχω σοβαρή κατασκευή τότε αγοράζω από πιστοποιημένη ξυλεία.

Αν έχεις δίτμητη σύνδεση με πλάκα τότε αυτό που βλέπω εδώ είναι τα βλήτρα.

Υπάρχουν όμως και εταιρείες που έχουν έτοιμες τις 2 πλάκες με ήλους κολλημένους επάνω σε αυτές και καρφώνουν αμέσως παγιώνοντας τα μέλη.

 

Κλάση διάρκειας φορτίου που καθορίζει τον Κmod (που μπαίνει στην αντοχή)

 

Κλάση λειτουργίας που καθορίζει τον Κdef (EC5 §3.1.5) (που μπαίνει στα βέλη)

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να είσαι συντηρητικός πάρε τη χαμηλότερη τιμή ξυλείας δεν θα σου πει κανείς τίποτα. Πιο καλά να παίξεις με την απόσταση των ζευκτών να έχεις το καφάλι σου ήσυχο. Πιο πολύ ήλους βλέπω. Ναι για τη λειτουργία του φορτίου εννοω!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σας ευχαριστώ!

 

Έχω άνοιγμα ζευκτού 9,5μ.και περιμετρικά στύλοι - δοκοί από μπετόν , οι στύλοι είναι ανα 4,4 μ.

 

Αρα λέω να βάλω ζευκτά ανά 2,2μ. δηλ. ένα να πατάει στο στύλο και ένα στο μέσο της δοκού.

 

Μάλλον με c14 τελικά λέω να διαστασιολογήσω

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης να ρωτήσω,για δίτμητες συνδέσεις με μεταλλική πλάκα, τι συνιθίζεται/προτιμάται περισσότερο: βλήτρα, ήλοι, ή βίδες;

 

 

Εξαρτάται την μορφή σύνδεσης.

 

Δες παρακάτω μερικές.

post-3730-131887220367_thumb.jpg

post-3730-131887220378_thumb.jpg

post-3730-131887220387_thumb.jpg

post-3730-131887220396_thumb.jpg

post-3730-131887220404_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΣτέφανοςΒ, αν εχω καταλάβει καλά νομίζω ότι η απόσταση των ζευκτών 2.2m είναι μεγάλη και θα σου δώσει μεγάλη διατομή τεγίδας. Κατά την γνώμη μου μια λογική απόσταση μεταξύ των ζευκτών είναι περίπου 1m

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει ας βγει μεγάλο απλά έχουμε συνηθίσει τα μικρά μεγέθη και είμαστε επιφυλακτικοι. Για απόσταση τεγίδων πχ 4 μέτρα σε βιομηχανικού τύπου κτίριο έβγαλα διπλή διατομή 10*30 σύνθετη ξυλεία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.