Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρατήσεις για αμοιβή δημοσίου έργου


Recommended Posts

Την καλημέρα σε όλους.

Δεν είναι ακριβώς αυτό που ζητάς, αλλά θα πάρεις μια ιδέα για το τι "παίζει" μέχρι στιγμής με κάποιες από αυτές που θες.

2015SATE-28422A (1).pdf

2015SATE-28422.pdf

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ georgegaleos! Τα έχω ήδη διαβάσει αυτά του ΣΑΤΕ χωρίς να μπορώ να βγάλω άκρη...

Το θέμα είναι τι κρατήσεις να πληρώσω τώρα για λογαριασμό με 28% ΓΕ&ΟΕ ...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα βασικά αν δεν πληρώσεις ότι κρατήσεις προβλέπονται στα συμβατικά σου τεύχη ή καλύτερα ότι κρατήσεις θέλει η υπηρεσία (!!!) (στην ΕΣΥ πρέπει να αναφέρονται) δεν πρόκειτε να προχωρήσει ο λογαριασμός.

Οπότε κατά την γνώμη μου:

1) Προχωράς τον λογαριασμό με ότι κρατήσεις θέλουν, τον υπογράφεις με επιφύλαξη και όταν ξεκαθαρίσει το θέμα τις ζητάς πίσω μέσω λογαριασμού .... τον οποίο πιθανόν θα στον "κόψουν" ... οπότε μπαίνεις σε διαδικασία ... ενστάσεων ... θεραπείας ... κλπ

ή

2) Προχωράς τον λογαριασμό χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ κρατήσεις ... και τους αναγκάζεις (κάπως?) να σου υποδείξουν τις κρατήσεις .... και μετά υποβάλλεις ένσταση ... κλπ

ή

3) Πριν υποβάλλεις τον λογαριασμό τους υποβάλλεις αίτημα να σου προσδιορίσουν εκείνοι τα ποσοστά των κρατήσεων και αν δεν συμφωνείς (το πιο πιθανό) υποβάλλεις ένσταση .... κλπ

 

Σε κάθε περίπτωση το θέμα των κρατήσεων είναι θολό τουλάχιστον προς το παρόν.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδιά καλησπέρα. Η ΓΣΥ μου (η οποία ειναι αρχαία) αφορά δημόσιο έργο στο οποίο είμαι ανάδοχος και προκηρύχθηκε από Δήμο και αναφέρει τις παρακάτω κρατήσεις:

 

1. Φ.Ε. 3%

2. ΤΣΜΕΔΕ 1% + ΤΣΜΕΔΕ 0.6% + ΤΣΜΕΔΕ 0.2%

3. ΕΜΠ 0.5%

4. ΜΤΠΥ 3%

5. ΤΠΕΔΕ 1%

6. ΤΕΕ 0.2%

 

Απ'ότι έχω διάβάσει, από τις παραπάνω κρατήσεις έχουν απομείνει μόνο το 0.6% και 0.2% ΤΣΜΕΔΕ. Σωστά? Τουλάχιστον μέχρι να νομολογήσει οικείο το λογιστήριο.

Έως ότου όμως, γνωρίζετε πώς πληρώνουμε την κράτηση υπέρ ΤΣΜΕΔΕ 0,6 και  0,2%? Μέσω του εντύπου της Εθνικής Τράπεζας όπως το ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 6 months later...

Καλησπέρα,

Έχω αναλάβει μία μελέτη Αρχιτκετονικών για έναν δήμο. Μου ζήτησαν να βγάλω τις κρατήσεις μόνη μου από το Λογιστήριο του Δήμου και να κόψω τιμολόγιο. Έβγαλα από taxisnet το φόρο της αμοιβής 10% το πλήρωσα στην Τράπεζα και κράτησα το απόκομα και τον κωδικό πληρωμής. Πρέπει να συμπληρώσω και κάποιο έντυπο?

Επίσης ξέρετε πόσο είναι η κράτηση υπέρ ΕΜΠ (κάποιον συνάδελφο μελετητή που ρώτησα μου είπε 1%)

Ισχύει?

 

Ευχαριστώ,

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπερα σας,

Σε περιπτωση αναληψης ενος Δημοσιου Εργου απο ενα Δημο θα μπορουσατε να μου πειτε αναλυτικα ολες τις κρατήσεις που ισχύουν σήμερα τα ποσοστα τους καθως και που πληρωνεται καθε μια κρατηση?

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς ερώτημά σας συζητιέται εδώ. Οπότε ας απαντηθεί (επικαιροποιημένο πλέον) στο νήμα της παραπομπής.

deleted: διότι το ερώτημα του συναδέλφου μεταφέρθηκε στο νήμα της παραπομπής μου.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.