Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κρατήσεις για αμοιβή δημοσίου έργου


kamvan

Recommended Posts

Συνάδελφε, δίχως να σε προσβάλλω, οι απόψεις μας διϊστανται. Για την ακρίβεια, μάλλον οι εκάστοτε οικονομικές υπηρεσίες-επιτρόποι πετάν' αητό.

 

Σε όσοες υπηρεσίες γνωρίζω ισχύουν αυτά που ανέφερα.

 

Μαλιστα σε προισταμενο τμήματος, είπε πως απο τη στιγμή που το 0.6% ΤΣΜΕΔΕ ΔΕΝ κατατίθεται στους Δημοσίους υπαλλήλους Μηχανικούς, γιατί το πληρώνουμε; και που πηγαίνει; Απάντηση ήτο "η διακήρυξη το προβλέπει, συνεπώς το πληρώνεις".

 

Αυτό με τη παρακράτηση δε το πιασα...Μέχρι τις 15 του επόμενου μήνα την καταθέταμε πρίν...Κι αυτή έγινε μέσα στο τρέχοντα μήνα; Δηλαδή αν κόψω τιμολόγιο 31/01 πχ πρέπει 31/01 να καταθέσω και παρακράτηση;

 

Και το 0.1% των δημοσίων συμβάσεων, μέχρι σήμερα πάντα μου το παρακρατεί η οικονομική υπηρεσία του Δήμου. Ποτέ δε το πλήρωσα ο ίδιος σε ΔΟΥ ή τράπεζα!

 

Γουάτ δε χεκ ;;; :shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν το εργο χρηματοδοτείται από ΙΔΙΟΥΣ ΠΟΡΟΥΣ, τότε το ΓΕ&ΟΕ όπως ξέρουμε είναι 18%. Οι κρατήσεις ποιες είναι; Ξέρει κανείς, γτ έχω φάει τον κόσμο όλο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για πές...

 

Να τα συνοψίσω, μιας και έχω να κάνω λογαριασμό όπου να'ναι.

 

Απ'οτι φαίνεται το 3% πλέον θα το παρακρατεί ο Δήμος και θα μας δίνει βεβαίωση-δεν θα το πληρώνουμε εμείς όπως μέχρι τώρα.

1% ΤΣΜΕΔΕ

0.5% ΕΜΠ

0.2% ΤΣΜΕΔΕ

0.6% ΤΣΜΕΔΕ

0.1% ΠΔΕ

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 3 weeks later...

Μιας και θα πληρωσω για μια πιστωση απο ιδιους πορους, με πανε με γε και οε 28% οποτε επιπροσθετα των τσμεδε-εμπ εχουμε:

ΤΕΑΔΥ/ΤΑΔΚΥ 1,5%

ΤΠΔΥ/ΤΑΔΚΥ 0,5%

ΤΠΕΔΕ 1%

 

Το ΤΠΕΔΕ πληρωνεται στην εφορια με κωδικο 82629 + χαρτοσημα2,4% του ποσου πληρωμης1227 και 1228

Για τα ΤΑΔΚΥ δεν τα πληρωνουμε στη ΔΟΥ λεει η ΔΟΥ και η Εθνικη Τραπεζα δε μπορει να βρει λογαριασμους για ΤΑΔΚΥ. Αν ξερει καποιος που πληρωνονται μου λεει.

Edited by spsonis
Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω τι παιζει απο Δημο σε Δημο, εμενα μου ειπε ο Δημος μου το ενα να το πληρωσω στην Πειραιως και το αλλο στην Εθνικη.

Εφορια πηγα 2 φορες δεν πληρωνονται εκει μου ειπαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδιά από 1-1-2015 έχουν καταργηθεί αρκετές από τις κρατήσεις που πληρώναμε έως τώρα.

Γνωρίζει κάποιος τι έχει απομείνει τελικά?

Υπέρ ΤΑΔΚΥ 1,50% και 0,50% έχουν καταργηθεί.

Υπέρ ΤΥΔΚ 1,00% ισχύει?

Το 0,20% υπέρ ΤΕΕ το πληρώνουμε?

Το 1,00% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ καταργήθηκε. Το 0,60% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ συνεχίζουμε να το πληρώνουμε?

Το 1,00% υπέρ ΤΠΕΔΕ?

Το 0,50% υπέρ ΕΜΠ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.