Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκδοση παραστατικών από προμηθευτές - έξοδα εργατικών - ασφαλιστικές εισφορές


Recommended Posts

On 14/9/2018 at 7:50 ΜΜ, qwert said:

Δεν ξέρω. και να σου πώ την αλήθεια δεν με νοιάζει. Γιαυτό πληρώνω λογιστή. Για να μου δίνει τις λύσεις ετοιμες.

Εγω εφαρμόζω αυτά που μου είπε ο λογιστής.

Αυτό που έχω καταλάβει για την ταμειακή είναι οτι χρειάζεται μονο οταν κανεις καθαρό εμποριο. Οταν δουλευεις έργα (δλδ εμποριο και παροχή υπηρεσιας μαζι) μπορεις να τιμολογίσεις με χειρογραφα παραστατικα. Είτε με τιμολογιο έργου είτε με ΑΛΠ. Αναλογα την ερμηνία του νόμου από λογιστές και εφοριακούς.

Για το Bold με δύο λογιστές (τον παλιό μου και το νέο) και οι δύο συμφωνούσαν πως πρέπει να έχεις ταμειακή  όταν έχεις χειρόγραφα (πάνε πακέτο). (το αν ποτέ θα ασχοληθεί κανείς μαζί σου για κάτι τέτοιο είναι άλλο θέμα).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

deathlock καλημέρα,

αν υπάρχει χρόνος, διάθεση, όρεξη κλπ ρώτησε τον λογιστή σου αν μπορεί να μας επιβεβαιώσει αν γίνεται να παρακαμφθεί η χρήση φορολογικού μηχανισμού (ταμειακής) για τους μηχανικούς έχοντας υπόψη-συνδυαστικά τα παρακάτω δύο.

1) Ότι σύμφωνα με την ΠΟΛ 1002/2014 κάποιες κατηγορίες (μεταξύ των οποίων και οι μηχανικοί) απαλλάσσονται από την χρήση φορολογικού μηχανισμού και 

2) Αυτό που είχα γράψει εδώ και το επιβεβαίωσα πριν κανένα μήνα περίπου και στην τοπική ΔΟΥ

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Είναι υποχρεωτικό σε μια παρέμβαση πχ τοποθέτηση ηλιακού, να κοπεί απόδειξη και για τα υλικά και για την εργασία???

Γιατί σε περιπτωση δικη μου ο ανάδοχος του ηλιακού έχει βάλει όλο το ποσό (1100 ευρω) μόνο στον ηλιακό και τίποτα ως εργασία.....

Επίσης για τα υλικά (ηλιακός) πρέπει να κόψει ΑΠΥ ή τιμολόγιο??

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, mechgiann said:

Είναι υποχρεωτικό σε μια παρέμβαση πχ τοποθέτηση ηλιακού, να κοπεί απόδειξη και για τα υλικά και για την εργασία???

Γιατί σε περιπτωση δικη μου ο ανάδοχος του ηλιακού έχει βάλει όλο το ποσό (1100 ευρω) μόνο στον ηλιακό και τίποτα ως εργασία.....

Επίσης για τα υλικά (ηλιακός) πρέπει να κόψει ΑΠΥ ή τιμολόγιο??

Όταν κόβουμε ένα παραστατικό σε ιδιώτη (όπως στην περίπτωση του εξοικονομώ) κόβουμε απόδειξη-το τιμολόγιο αφορά επαγγελματία. Αυτό είναι σωστό λογιστικά. Τώρα στο εξοικονομώ δεν ξέρω αν το θα εξετάσουν ή αν τους ενδιαφέρει το είδος του παραστατικού.  Στο προηγούμενο εξοικονομώ πολλοί επαγγελματίες κόβανε τιμολόγια και πληρώθηκαν κανονικά. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

sos .

Xρονια Πολλά παιδια,

1. ο αλουμινάς θα βάλει α) εξωστοθυρες β) παράθυρα γ) ρολλά και παντζουρια

Ολα τα παραπάνω είναι ξεχωριστες υποκατηγορίες. Μπορουν να κοπούν σε ΕΝΑ παραστατικο? ή Απαιτούνται 3 ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ?

2. αν ναι θα πρέπει στο παραστατικο να είναι ξεχωριστα οι υποκατηγορίες ώστε να είναι εμφανές πόσα πληρώθηκε για κάθε μία, και να συγκριθει με το εγκεκριμένο?

3. αρα στο πληροφοριακό σύστημα θα αναφέρουμε το ίδιο παραστατικό και στίς 3 υποκατηγορίες?

4. σε περίπτωση που έχει μπερδέψει και έχει βάλλει συνολικά 2 υποκατηγορίες μαζι σε ένα παραστατικό, ισχύει ότι μπορει με υ.δηλωση επικυρωμένη να ξεχωρίζει ποσα λεφτα αντιστοιχούν στην καθεμία στο συγκεκριμένο παραστατικό?

5. μπορεί να αναφέρει στο παραστατικό <<προμηθεια και τοποθέτηση>> χωρίς να ξεχωρίζει πόσο η προμήθεια και πόσα λεφτα κόστησε η τοποθέτηση, αφού εχουν δικάιωμα να περαστουν μαζι ώς <<υλικά>> και μόνο στο σύστημα, ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παρακαλώ τα φωτα σας συνάδερφοι όσον αφορά το ΙΚΑ:

- Για θερμοπρόσοψη π.χ. 100 m2, με ή χωρίς σκαλωσιά, απαιτείται ΕΕΔΜΚ

-Από την απογραφή στο ΙΚΑ, με τεχνική έκθεση & πινακα 3 βγαίνουν τα ένσημα, π.χ. 6 ενσημα

-Τα ένσημα πληρώνονται απευθείας από οφελούμενο/ιδιοκτήτη, το παραστατικό πληρωμής μπαίνει στο σύστημα, και ο ιδιοκτήτης λαμβάνει το κόστος τους απευθείας

-Ο Ανάδοχος κόβει παραστατικό με ΦΠΑ μέχρι 5.320€  (=100m2 x 55€/m2 -6ένσημα x 30€/ένσημο)

-Αν δεν απαιτείται σκαλωσιά, τότε όλες οι εργασίες είναι οικοδομικές, τα ένσημα μη στεγασμένων επαγγελμάτων υποβάλλονται στο ΙΚΑ μαζί με Συμφωνητικό ημερομισθίου και Υ.Δ. τεχνίτη ότι πληρώθηκαν τα ημερομίσθια, κλείνει το έργο και ΔΕΝ αναζητείται παραστατικό πληρωμής αναδοχου

-Αν απαιτέίται σκαλωσιά, τότε, επειδή η εργασία θα μπορούσε να γίνει και από στεγασμένο και από μη στεγασμένο επάγγελμα, απαιτείται επιπλέον Υ.Δ. ιδιοκτήτη ότι ΟΛΕΣ οι εργασιες έγιναν από μη στεγασμένο επάγγελμα και να κολληθούν τα αντίστοιχα ένσημα όπως παραπάνω, ΑΛΛΙΩΣ, θα ζητηθεί από το ΙΚΑ παραστατικό πληρωμής για την παροχή υπηρεσιών απο το στεγασμένο επάγγελμα, και 1)θα ελεγθεί ο ανάδοχος στην έδρα του αν έχει ασφαλισμένους εργαζομένους, και 2)αν τελικά ο ανάδοχος είναι εμπειροτέχνης (μη στεγασμένος) θα θεωρηθεί ΟΛΗ η αξία του παραστατικού παροχής υπηρεσιών ως πληρωμή ημερομησθίων, οπότε και θα υπολογισθούν οι ασφαλιστικές εισφορές ανάλογα (στο θεό).

 

Σίγουρα όλα αυτά δεν κάθονται καλά, κάπου έχω ένα λάθος, μπορεί και περισσότερα....

Edited by jalexiadis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να δώσει εντολή ο σύμβουλος εργου να εκταμιευτουν οι προκαταβολές δανείου στους προμηθευτές είναι απαραίτητο να έχουν κοπεί τα τιμολογια ή μπορούν να κοπούν και σε μεταγενέστερο χρονο;

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που εχουν κοπει τα παραστατιικα χωρις να εχει αφαιρεθει η εισφορα του ικα, μπορουμε να καταχωρησουμε το ποσο του ικα στα κεφαλαια εκτος προγραμματος και στην ουσια να μην τα πληρωθουμε; ή εναλλακτικα τι αλλο προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.