Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εκδοση παραστατικών από προμηθευτές - έξοδα εργατικών - ασφαλιστικές εισφορές


Recommended Posts

Καλησπέρα! Για μόνωση δώματος που δεν απαιτείται ΕΕΜΚ πρέπει υποχρεωτικά να υπολογιστούν ένσημα και να πληρωθούν στο ΙΚΑ? Ακόμα κι αν κοπεί τιμολόγιο μόνο για τα υλικά και τη μόνωση την εφαρμώσει ο ιδιοκτήτης που γνωρίζει τη δουλειά? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 25/3/2019 at 9:26 ΜΜ, elva said:

Καλησπέρα σας! Αν δε μπουν καθόλου ασφαλιστικές εισφορές και ο ωφελούμενος τα πληρώσει εξτρά, χωρίς να φανούν στο πρόγραμμα, υπάρχει πρόβλημα; 

Τελικά μπορούμε να μην βάλουμε στο πρόγραμμα τις ασφαλιστικές εισφορές;

Link to comment
Share on other sites

On ‎9‎/‎4‎/‎2019 at 7:31 ΠΜ, tsx said:

Κανένα πρόβλημα εάν δεν δείξουμε τις ασφαλιστικές στο πρόγραμμα.

Είναι σίγουρο αυτό?

Αν υπάρχει άδεια μικρής κλίμακας, άρα και εισφορές, δεν ζητάει το πρόγραμμα το αποδεικτικό κατάθεσης των εισφορών?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σχετικά με τις εισφορές αναφέρει ότι "όπου προκύπτουν εισφορές που επιβαρύνουν τον ωφελούμενο ...", οπότε προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να ανέβουν και να ακολουθηθεί η απαιτούμενη διαδικασία. Δεν γνωρίζω πόσο εντατικοί είναι οι έλεγχοι και αν γίνονται εντατικά σε όλες τις αιτήσεις ή τυχαία (!) αλλά αυτό που σίγουρα γνωρίζω από περίπτωση συναδέρφου είναι ότι ζητήθηκαν κάποιες διευκρινήσεις σχετικά με στεγασμένη επιχείρηση που εξέδωσε την ΕΕΔΜΚ και ενός εργαζόμενου στην θερμομόνωση. Για να μη σας ζαλίζω, απλά έχω καταλάβει ότι τα τσεκάρουν όλα. Αν δεν προσκομιστούν εισφορές απλά να έχουμε υπόψιν ότι ίσως ζητηθούν σε παρατηρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, mechgiann said:

Είναι σίγουρο αυτό?

Αν υπάρχει άδεια μικρής κλίμακας, άρα και εισφορές, δεν ζητάει το πρόγραμμα το αποδεικτικό κατάθεσης των εισφορών?

Ναι.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, Maria Electrical Engineer said:

Καλημέρα! Σχετικά με τις εισφορές αναφέρει ότι "όπου προκύπτουν εισφορές που επιβαρύνουν τον ωφελούμενο ...", οπότε προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να ανέβουν και να ακολουθηθεί η απαιτούμενη διαδικασία. Δεν γνωρίζω πόσο εντατικοί είναι οι έλεγχοι και αν γίνονται εντατικά σε όλες τις αιτήσεις ή τυχαία (!) αλλά αυτό που σίγουρα γνωρίζω από περίπτωση συναδέρφου είναι ότι ζητήθηκαν κάποιες διευκρινήσεις σχετικά με στεγασμένη επιχείρηση που εξέδωσε την ΕΕΔΜΚ και ενός εργαζόμενου στην θερμομόνωση. Για να μη σας ζαλίζω, απλά έχω καταλάβει ότι τα τσεκάρουν όλα. Αν δεν προσκομιστούν εισφορές απλά να έχουμε υπόψιν ότι ίσως ζητηθούν σε παρατηρήσεις.

Μια εύκολη λύση σε αυτό είναι το "ανέβασμα" της απογραφής του έργου στο ΙΚΑ, όπου εμφανίζεται ο αριθμός των ημερομισθίων και οι επιμέρους εργασίες του έργου που αυτά αφορούν. Σε περίπτωση ζήτησης επιπλέον διευκρινίσεων από το πρόγραμμα, "ανεβάζουμε" τον Πίνακα Γ, υπογεγραμμένο/σφραγισμένο από τη/το Μηχανικό που υπέβαλε ως δικαιολογητικό στη σχετική αίτηση στο e-adeies με την οποία έλαβε την ΕΕΔΜΚ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα και χρόνια πολλά,

 

Σε έργο ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ με ΕΕΜΚ και απογραφή στο ΙΚΑ τους ανέβασα την ΑΠΔ όπως μου την έστειλε η λογίστρια, το αντίγραφο αποδεικτικού υποβολής δήλωσης, την απόδειξη εξόφλησης των εισφορών σε τράπεζα, και το έντυπο  απόδοσης ΑΜΟΕ του έργου όταν το δήλωσα στο ΙΚΑ.

 

Μετά τον 1ο έλεγχο μου απάντησαν ως εξής:

  • ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΙΚΑ , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : Παρακαλούμε αναρτήστε την Αναλυτική Περιοδική Δήλωση (όχι αντίγραφο).

 

Αφού η ΑΠΔ είναι μόνο ηλεκτρονική και δεν έχει σφραγίδες  δεν ξέρω τι να κάνω.

 

Το ΙΚΑ δεν μου την σφραγίζει λέει γιατί είναι όλη η διαδικασία ηλεκτρονική και δεν παρεμβαίνει.

 

Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία?

 

Ευχαριστώ

 

Edited by P.A.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.