Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εκδοση παραστατικών από προμηθευτές - έξοδα εργατικών - ασφαλιστικές εισφορές


Recommended Posts

6 λεπτά πριν, alej said:

Το έργο έχει τελειώσει οπότε αν ζητήσει το ΙΚΑ κάτι τέτοιο θα έχουμε θέματα. Το ΙΚΑ όταν το ρώτησα αρχικά δεν μου ζήτησε συμβάσεις. Αύριο θα πάω εκεί και θα γελάσουμε... Υπάρχει σύμβαση του ωφελούμενου με τον εργολάβο αλλά όχι σε ΚΕΠ.

Δε χρειάζεται να είναι επικυρωμένη στο ΚΕΠ η συγκεκριμένη σύμβαση. Μόνο η ΥΔ του εργάτη για το χρόνο και την αμοιβή απασχόλησης.

Αν στο ΙΚΑ βρείτε δυσκολία, ζητάτε από τον εργολάβο να αναρτήσει τη σύμβαση στο taxis (αν το έργο εκτελέστηκε μεταξύ 1/4 και 30/6 και η ημερομηνία της σύμβασης ειναι εντός της ίδιας περιόδου, έχει διορία να την αναρτήσει -χωρίς πρόστιμο- ως 31/7, δλδ την προσεχή Τετάρτη), να σας στείλει με mail το αποδεικτικό ανάρτησης στο taxis και με.αντίγραφο αυτού και της σύμβασης πηγαίνετε στο ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστώ όλους-όλες για τις συμβουλές και το χρόνο σας.

Επομένως, μπορώ να κόψω τα ένσημα  π.χ. 600€ σε έναν εργάτη που θα πάρω και μια ΥΔ σχετικά με τον χρόνο απασχόλησης του και την αμοιβή του και στο Εξοικονομω ΙΙ θα σηκώσω τα ένσημα και την απόδειξη του εργολάβου (ο οποίος είναι διαφορετικός από τον εργάτη και τον ωφελούμενο δεν τον ενδιαφέρει τι και πως), σωστά; Ένσημα και απόδειξη 12.000€ όσα δικαιολογεί το πρόγραμμα. Την ''απόδειξη'' του εργαζόμενου δεν την χρειάζεται το Εξοικονομώ ΙΙ αλλά μόνο την ΑΠΔ του ΙΚΑ και την πληρωμή των ενσήμων. Κατάλαβα καλά;

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, alej said:

Σας ευχαριστώ όλους-όλες για τις συμβουλές και το χρόνο σας.

Επομένως, μπορώ να κόψω τα ένσημα  π.χ. 600€ σε έναν εργάτη που θα πάρω και μια ΥΔ σχετικά με τον χρόνο απασχόλησης του και την αμοιβή του και στο Εξοικονομω ΙΙ θα σηκώσω τα ένσημα και την απόδειξη του εργολάβου (ο οποίος είναι διαφορετικός από τον εργάτη και τον ωφελούμενο δεν τον ενδιαφέρει τι και πως), σωστά; Ένσημα και απόδειξη 12.000€ όσα δικαιολογεί το πρόγραμμα. Την ''απόδειξη'' του εργαζόμενου δεν την χρειάζεται το Εξοικονομώ ΙΙ αλλά μόνο την ΑΠΔ του ΙΚΑ και την πληρωμή των ενσήμων. Κατάλαβα καλά;

Καταλάβατε άριστα, αν αναρτήσετε στο Πρόγραμμα και την εργολαβική σύμβαση μαζί με το αποδεικτικό υποβολής στο taxis και την ΥΔ του εργολαβου επί των καταβολών του στον ΕΦΚΑ για το εν λόγω έργο, ώστε να αποδείξετε αφ' ενός ότι υπόχρεος των καταβολών ήταν ο εργολάβος, αφ' ετέρου ότι οι εισφορές του έργου καταβλήθηκαν απο αυτόν.

Επίσης, το σύνολο των καταβολών του ωφελούμενου στον εργολάβο μέχρι τη ολοκλήρωση του έργου πρέπει να είναι ίση με το ποσό της ίδιας συμμετοχής του ωφελούμενου για τη συγκεκριμένη δαπάνη (...% x 12000).

Edited by dryianni
Link to comment
Share on other sites

Στο πρόγραμμα πάντως από ότι βλέπω μου ζητάει μόνο  παραστατικά των συγκεκριμένων εργολάβων - προμηθευτών που έχουν αρχικά δηλωθεί και χωριστά τις δαπάνες των ασφαλιστικών.

Ούτε ΑΠΔ, ούτε ΥΔ από ότι βλέπω. Τις ζητάνε μετά; Επίσης, κάποιο τηλέφωνο που να σηκώνουν εκεί στο Εξοικονομώ ΙΙ? 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, dryianni said:

Ο δικός σας ισχυρισμός είναι αυτός που δεν ισχύει. Οι ασφαλιστικές εισφορές δηλώνονται μεν σε χωριστό πεδίο, αλλά το κοστος τους συμπεριλαμβανεται σε αυτο της κατηγορίας δαπάνης που αφορούν και η εξόφληση τους αποτελεί τμήμα των ιδίων κεφαλαίων/προκαταβολής δανείου για την εν λογω δαπάνη.

Αναμφισβήτητα το πιο σωστό ειναι οι ασφαλιστικές εισφορές να απογράφονται στον ωφελούμενο και να κατταβάλονται από αυτόν.

Γιατί βρε άνθρωπε δεν ισχύει αυτό που λέω? Μου αρέσει που γράφεις κ αναμφισβήτητα πιο σωστό είναι αυτό που λες.  Αυτό που περιγράφεις ότι είναι λάθος  το έχω κάνει σε όλα μου τα έργα κ δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Εξαρχής είπα ότι υπάρχουν 2 επιλογές: 1. 11.200E το παροχής κ 800€ τα ένσημα κ 2. 12.000€ το παροχής κ δεν βάζεις καθόλου τα ένσημα. (Τα οποία έχουν εννοείται πληρωθεί). Έχω είδει κλείσει 40 θερμοπρόσοψεις με αυτόν τον τρόπο. Στο 90% των περιπτώσεων εφάρμοσα την λύση 2 κ στο 10% τη λύση 1. 

Alej όσο αφορά τις συμβάσεις αφού τελείωσε το έργο κ δεν έγινε κανένας έλεγχος όλα καλά. Κάποια καταστήματα δεν τις ζητάνε στο τέλος. Σε κάθε περίπτωση είναι ευθύνη του εργολάβου κ του εργοδότη. Σε εμένα μου το είπαν κ στο ικα άλλα κ η λογίστρια μου ότι πρέπει να υπάρχουν κατά τη διάρκεια του έργου υπογεγραμμένες από τον εργαζόμενο σε κεπ κ από τον εργοδότη χωρίς κεπ.

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, *olga* said:

Γιατί βρε άνθρωπε δεν ισχύει αυτό που λέω? Μου αρέσει που γράφεις κ αναμφισβήτητα πιο σωστό είναι αυτό που λες.  Αυτό που περιγράφεις ότι είναι λάθος  το έχω κάνει σε όλα μου τα έργα κ δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Εξαρχής είπα ότι υπάρχουν 2 επιλογές: 1. 11.200E το παροχής κ 800€ τα ένσημα κ 2. 12.000€ το παροχής κ δεν βάζεις καθόλου τα ένσημα. (Τα οποία έχουν εννοείται πληρωθεί). Έχω είδει κλείσει 40 θερμοπρόσοψεις με αυτόν τον τρόπο. Στο 90% των περιπτώσεων εφάρμοσα την λύση 2 κ στο 10% τη λύση 1. 

Alej όσο αφορά τις συμβάσεις αφού τελείωσε το έργο κ δεν έγινε κανένας έλεγχος όλα καλά. Κάποια καταστήματα δεν τις ζητάνε στο τέλος. Σε κάθε περίπτωση είναι ευθύνη του εργολάβου κ του εργοδότη. Σε εμένα μου το είπαν κ στο ικα άλλα κ η λογίστρια μου ότι πρέπει να υπάρχουν κατά τη διάρκεια του έργου υπογεγραμμένες από τον εργαζόμενο σε κεπ κ από τον εργοδότη χωρίς κεπ.

Σύμφωνα με το νόμο και τον Οδηγό του Προγράμματος (νόμος κι αυτός) τελικά υπόχρεος για την πληρωμή των ασφαλιστικών εισφορών είναι ο κύριος του έργου (ωφελούμενος), όπως ακριβώς και ο ιδιοκτήτης μισθωμένου διαμερίσματος για τα κοινόχρηστα.

Τώρα, το ότι έγινε πλημμελής έλεγχος από το.ΕΤΕΑΝ, ελέω παρατεταμένης προεκλογικής περιόδου, αυτό δε συνιστά λόγο να θεωρούμε πως η πρακτική αυτή είναι η ορθή και να υπερθεματίζουμε επ' αυτής.

Όταν για παράδειγμα έχει κανείς κατά την αίτηση επιλέξει το πεδίο περί ανάγκης ΕΕΔΜΚ ή ΟΑ για την ολοκλήρωση των παρεμβάσεων και το Πρόγραμμα ζητήσει κατά τον έλεγχο απόδειξη επί της καταβολής τους, τι θα "ανεβάσουμε" τότε; τη σύμβαση με τον εργολάβο; και από πού προκύπτει ότι τελικά καταβλήθηκαν οι ασφαλιστικές εισφορές μόνο από την ανάρτηση της σύμβασης;

Γι αυτό περιέγραψα προηγουμένως ποια είναι η ορθόδοξη λύση και ποια η διασφαλιστική για την  πληρωμή του σχετικού ωφελήματος οταν εχει ακολουθηθεί η "ανορθόδοξη", όπως στην περίπτωση του μέλους @alej (ως εργολάβος, έχω συνάψει συμβάσεις και με τους 2 τρόπους καταβολής εισφορών -όχι βεβαία 40-, έχει ακολουθηθεί η αντίστοιχη διαδικασία κατά περίπτωση και έχουν πληρωθεί όλες, χωρίς απαίτηση διευκρίνισης - ίσως για τον ίδιο λόγο που δε ζητήθηκαν διευκρινίσεις και από εσάς, όπως έγραψα πιο πάνω).

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, *olga* said:

Alej όσο αφορά τις συμβάσεις αφού τελείωσε το έργο κ δεν έγινε κανένας έλεγχος όλα καλά. Κάποια καταστήματα δεν τις ζητάνε στο τέλος. Σε κάθε περίπτωση είναι ευθύνη του εργολάβου κ του εργοδότη. Σε εμένα μου το είπαν κ στο ικα άλλα κ η λογίστρια μου ότι πρέπει να υπάρχουν κατά τη διάρκεια του έργου υπογεγραμμένες από τον εργαζόμενο σε κεπ κ από τον εργοδότη χωρίς κεπ.

Αυτό είναι απολύτως σωστά, πλην όμως σα σύμβουλοι έργου δεν πρέπει να συμβουλεύουμε εξ' αρχής τον πελάτη μας (εργοδότη/ωφελούμενο) για όλην ακριβώς τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει ώστε να μην υπάρχει καμμιά πιθανότητα να βρεθεί προ -ελαχίστων μεν, αλλά- τέτοιων εκπληεων;

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, dryianni said:

Αυτό είναι απολύτως σωστά, πλην όμως σα σύμβουλοι έργου δεν πρέπει να συμβουλεύουμε εξ' αρχής τον πελάτη μας (εργοδότη/ωφελούμενο) για όλην ακριβώς τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει ώστε να μην υπάρχει καμμιά πιθανότητα να βρεθεί προ -ελαχίστων μεν, αλλά- τέτοιων εκπληεων;

Τα έχεις μπλέξει λίγο τα πράγματα. Οι συμβάσεις δεν είναι υποχρέωση του συμβούλου. Είναι υποχρέωση του εργολάβου. Εγώ επειδή είμαι εργολάβος κ είναι καθαρά δική μου ευθύνη τηρώ την διαδικασία ευλαβικά.

Όσο αφορά στο ότι έγινε πλημμελώς έλεγχος στις αιτήσεις μου λόγω προεκλογικής περιόδου να σου πω ότι τις πρώτες υποβολές φακέλου τις έκανα Αύγουστο. Σου ξαναλέω ότι αυτά που γράφεις δεν ισχύουν. Ψάξτο λίγο καλύτερα.  Ο οδηγός σου λέει ότι εάν αναρτήσεις ΑΠΔ κ θέλεις να πληρωθείς τα ένσημα τότε τα χρήματα θα τα πληρωθεί ο ωφελούμενος. Το πρόγραμμα δεν αναιρεί τη νομοθεσία οποία σου λέει ότι μπορεί ο εργολάβος να δώσει προσφορά στον πελάτη του η οποία θα περιλαμβάνει μέσα κ τις εισφορές κ θα τις πληρώσει ο ίδιος. Αυτό φυσικά κ είναι νόμιμο. Έχω κλείσει τόσα έργα στο ικα όπου φαίνεται ότι έχω πληρώσει εγώ τις εισφορές κ την μισθοδοσία κ όχι ο εργοδότης. Τις έχω βάλει στο παροχής μου. Σε αυτήν την περίπτωση δεν ζητάμε extra τις εισφορές από το πρόγραμμα κ βάζουμε 0 στην καρτέλα. Δεν παρανομούμε. 

Μια απλή ερώτηση στο ικα ή στον λογιστή σου θα σε πείσει.

Φαίνεται ότι δεν ξέρεις την διαδικασία. Είσαι εργολάβος? Καλό είναι αν δεν ξέρουμε κάτι να μην μπερδέυουμε τους συναδέλφους.

Edited by *olga*
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, *olga* said:

Τα έχεις μπλέξει λίγο τα πράγματα. Οι συμβάσεις δεν είναι υποχρέωση του συμβούλου. Είναι υποχρέωση του εργολάβου. Εγώ επειδή είμαι εργολάβος κ είναι καθαρά δική μου ευθύνη τηρώ την διαδικασία ευλαβικά.

Όσο αφορά στο ότι έγινε πλημμελώς έλεγχος στις αιτήσεις μου λόγω προεκλογικής περιόδου να σου πω ότι τις πρώτες υποβολές φακέλου τις έκανα Αύγουστο. Σου ξαναλέω ότι αυτά που γράφεις δεν ισχύουν. Ψάξτο λίγο καλύτερα.  Ο οδηγός σου λέει ότι εάν αναρτήσεις ΑΠΔ κ θέλεις να πληρωθείς τα ένσημα τότε τα χρήματα θα τα πληρωθεί ο ωφελούμενος. Το πρόγραμμα δεν αναιρεί τη νομοθεσία οποία σου λέει ότι μπορεί ο εργολάβος να δώσει προσφορά στον πελάτη του η οποία θα περιλαμβάνει μέσα κ τις εισφορές κ θα τις πληρώσει ο ίδιος. Αυτό φυσικά κ είναι νόμιμο. Έχω κλείσει τόσα έργα στο ικα όπου φαίνεται ότι έχω πληρώσει εγώ τις εισφορές κ την μισθοδοσία κ όχι ο εργοδότης. Τις έχω βάλει στο παροχής μου. Σε αυτήν την περίπτωση δεν ζητάμε extra τις εισφορές από το πρόγραμμα κ βάζουμε 0 στην καρτέλα. Δεν παρανομούμε. 

Μια απλή ερώτηση στο ικα ή στον λογιστή σου θα σε πείσει.

Φαίνεται ότι δεν ξέρεις την διαδικασία. Είσαι εργολάβος? Καλό είναι αν δεν ξέρουμε κάτι να μην μπερδέυουμε τους συναδέλφους.

Ναι, είμαι εργολάβος. Δυστυχώς όμως, από την απάντησή σας διακρίνω πως δεν έχετε κατανοήσει τίποτε από αυτά που έχω γράψει σχετικά με την πληρωμη/επιδότηση ασφαλιστικών εισφορών στο πλαίσιο ΕΚΟ ΙΙ.

Αυτά που γράφετε βέβαια είναι απολύτως σωστά, δεν αφορούν όμως την απάντησή μου ούτε το ερώτημα του μέλους @alej.

Και κάτι τελευταίο, στο οποίο θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σας, ζητώντας συγγνώμη από το forum για το off topic:  οταν δεν καταλαβαινουμε ενα νόμο (ΚΥΑ Οδηγού ΕΚΟ) απευθυνόμαστε σε δικηγόρο και όταν έχουμε απορίες επί της πρακτικής εφαρμογής της φορολογικής/εργατικής νομοθεσίας (π.χ. τι είναι το "παραστατικό ισοδύναμο του ΚΦΑΣ", που -κακώς- αναφερει ο Οδηγός μια και ο ΚΦΑΣ έχει αντικατασταθεί από τα Λογιστικά Πρότυπά ήδη από το 2014 ή πώς απογράφεται/ολοκληρώνεται ένα οικοδομοτεχνικο έργο), εκτός από δικηγόρο, απευθυνόμαστε και σε λογιστή.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, *olga* said:

Τα έχεις μπλέξει λίγο τα πράγματα. Οι συμβάσεις δεν είναι υποχρέωση του συμβούλου. Είναι υποχρέωση του εργολάβου. Εγώ επειδή είμαι εργολάβος κ είναι καθαρά δική μου ευθύνη τηρώ την διαδικασία ευλαβικά.

Συγγνώμη και πάλι για το off topic: σας τιμά ιδιαίτερα που ακολουθειτε ευλαβικά τη διαδικασία. Έτσι διασφαλίζετε και την πληρωμή του ωφελήματος στον πελάτη σας.

Αναφερόμουν, όπως πιστεύω ότι καταλάβατε, σε απλούς συμβούλους έργου, που δεν είναι (και) ανάδοχοι.

Ο πελάτης δε γνωρίζει τίποτε γι αυτό απευθύνεται σε επαγγελματια: για να γλιτώσει -μεταξύ αλλων- από πιθανό αδαή ή αδιάφορο εργολάβο.

Edited by dryianni
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.