Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Καταγγελία για αυθαιρεσίες


stinger197912

Recommended Posts

Καποιες πολεοδομιες (π.χ. Πειραιας) δέχονται και καταγγελίες μεσω αλληλογραφιας που ο αλλος υπογραφει απο κατω ως ''Παπαστρουμφ''

Link to comment
Share on other sites

Σε οποιαδήποτε πολεοδομια κ να πάω θα γίνει δεκτή η καταγγελία υποθέτω κ την προωθεί στην πολεοδομια της περιοχής του καταγγελοντος.. Έτσι δεν είναι? 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να είναι έτσι?

Και οι "αυθαιρεσίες" που νομίζεις οτι έκανε που κόβουν την θέα, έγιναν πριν τον ιούλιο του 2011 ή μετά?

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω... Το οικόπεδο χτίζει 200 κ έχει χτίσει τα διπλά...Δεν έιναι απλά η θεα αλλά με έκανε μπουντρουμι...πηγε κ έχτισε στα σύνορα πάνω με μένα... πριν το 2011

Edited by stinger197912
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι κτισμένα πριν το 2011 έχει τη δυνατότητα να τα τακτοποιήσει , οπότε θα δυσκολευτείτε πολύ ακόμα και αν κάνετε καταγγελία. 

Edited by killertomato
Link to comment
Share on other sites

On 28/8/2018 at 9:26 ΜΜ, stinger197912 said:

....κ του το λες κ σε γράφει κανονικά κ γελάει.....

 

2 ώρες πριν, stinger197912 said:

.... πριν το 2011

πιθανά για αυτό γελάει.

Ως πριν 2011 κατασκευασμένα 99% τα τακτοποιεί όλα με τον 4495/17.

Όμως προβλήματα αυτού του τύπου δεν μπορείς να τα λύσεις με απλές ερωτήσεις σε φόρουμ στο διαδίκτυο .....

Πας σε Μηχανικό και ΑΝΑΘΕΤΕΙΣ να τσεκάρει τα πάντα και με βάση αυτά θα αποκτήσεις στρατηγική για τα επόμενα βήματα σου. Όχι απλά κουβεντούλα με έναν φίλο, ξάδερφο κλπ στον καφενέ.

Οτιδήποτε άλλο και να κάνεις θα γυροφέρνεις το πρόβλημα σου και θα συνεχίζει ο άλλος να σε γράφει οπως λες και να γελάει.... 

 

Καλό κουράγιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, φρόνιμο είναι, να εισαι και εσύ πλήρως νόμιμος προτού σκαλίσεις τα του γείτονα!

Γιατι η καταγγελία εχει και απάντηση συνήθως....Και στο τέλος μπορεί του γείτονα

να είναι προ του 11 και να τη γλιτώσει φθηνά, ενώ εσυ να εχεις τίποτα μετα το 11 και να ψάχνεσαι..

 

Link to comment
Share on other sites

 

1 ώρα πριν, laxanos said:

Επίσης, φρόνιμο είναι, να εισαι και εσύ πλήρως νόμιμος προτού σκαλίσεις τα του γείτονα!....

On 26/8/2018 at 5:59 ΜΜ, stinger197912 said:

Καμία ...

έχει ρωτηθεί σχετικά αλλά απάντησε καμία δική του αυθαιρεσία....

 

Εδώ που τα λέμε μέχρι τώρα εγώ μόνο για την Παρθενώνα εχω βεβαιότητα ότι δεν έχει καμία ... όχι τίποτ άλλο αλλά είναι και προ 55 ....

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι....Γενικά αυτό που εχω διακρίνει είναι ότι η έννοια "νόμιμος"  συνδέεται με την ύπαρξη μιας κάποιας άδειας.

Η οποία άδεια αντιμετωπίζεται σαν ενα χαρτί-εισητήριο πρός το χτίζω οτι βρώ....Ξερεις πόσες φορές

εχω ακούσει το:"Το σπίτι αυτό είναι νομιμότατο με άδεια" και η άδεια έχει εφαρμοστεί σε ενα 5%? Και αντε μετά

να εξηγήσεις τι και πώς.....

Γενικά και κλείνοντας, σε τέτοιες περιπτώσεις κρίνονται ανεπαρκής οι εισπρακτοαυθαιρετονόμοι...

Διότι φαίνεται η προχειρότητα τους και εντείνεται το ερώτημα αν το νόμιμο είναι και ηθικό.....

Τελος πάντων. Στα του θέματος αν δεν ερωτηθεί μηχανικός με φυσική παρουσία-αυτοψία κλπ κλπ οτι και να

συζητάμε εδώ μένει στα πλαίσια αμπελοφιλοσοφίας...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Didonis said:

Εδώ που τα λέμε μέχρι τώρα εγώ μόνο για την Παρθενώνα εχω βεβαιότητα ότι δεν έχει καμία ... όχι τίποτ άλλο αλλά είναι και προ 55 ....

 

Ε μην παίρνεις και όρκο! Έχει αυθαιρεσίες ο περιβάλλων χώρος (βάση γερανού από Ο. Σ. στη δυτική πλευρά) και το εσωτερικό του (μιναρές στη ΝΔ γωνία του μνημείου, προκάτ οικίσκος συντηρητών κ.ά.) ;-)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.