Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλογή κανονισμού πυροπροστασίας (ΠΔ 41/2018 ή ΠΔ 71/88;)


peratis

Recommended Posts

On 21/9/2018 at 2:33 ΜΜ, CAPRICE_ said:

Παιδιά καλησπέρα. Έχω την εξής απορία. Σε ένα κατάστημα, (μετά το 1989), συντάχθηκε μελέτη πυροπροστασίας σύμφωνα με το άρθρο 10 του π.δ.  71/88. Δούλεψε κάποια χρόνια ως καφετέρια-μπαρ.

Στο συγκεκριμένο κατάστημα υπήρξαν κάποιοι ημιυπαίθριοι χώροι που νομιμοποιήθηκαν με τον 3843/10.

Η χρήση του καταστήματος δεν έχει αλλάξει ήταν και θα ξαναλειτουργήσει ως καφετέρια-μπαρ. Τώρα που χρειάζεται καινούρια μελέτη πυροπροστασίας και ενεργητική και παθητική με ποιον κανονισμό πρέπει να συνταχθεί? Ξανά με 71/88 ή με 41/18?

Η νομιμοποίηση και ενσωμάτωση στο κατάστημα των Η/Χ θεωρείται αλλαγή χρήσης ή προσθήκη δόμησης και θέλει 41/18?? Ή θα συνταχθέι με το π.δ.71/88?

Ευχαριστώ

Σε απάντηση του παραπάνω, η Π.Υ. της Θεσσαλονίκης έχει δώσει οδηγία σύμφωνα με την οποία όταν αλλάζουν οι μελέτες πυροπροστασίας σε κτίριο λόγω αυθαίρετης δόμησης/αλλαγή χρήσης και οι όποιες αυθαιρεσίες έχουν νομιμοποιηθεί πριν την εφαρμογή του 41/18, θα αντιμετωπίζονται/συντάσσονται με τις προηγούμενες πυροσβεστικές διατάξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα,

σε χώρο με χρήση κατάστημα στην άδεια του 2007, θα ανοίξει τώρα χώρος συνάθροισης κοινού. Οπότε ξεκίνησα διαδικασία ώστε να καταθέσω για χ.σ.κ. με 71/88.

Στην Πυροσβεστική όμως μου λένε θα πρέπει να γίνει αλλαγή χρήσης!  Συνήθως κάνουμε αλλαγή χρήσης και στη συνέχεια ενημερώνουμε την πυροπροστασία.... να ξεκινήσει τη διαδικασία η πυροσβεστική δε μου έχει ξανατύχει...!

Και σκέφτομαι αφού τα μέτρα θα είναι σύμφωνα με το χώρο συνάθροισης κοινού, γιατί να γίνει αλλαγή χρήσης; Επίσης μου είπε, αν γίνει αλλαγή χρήσης θα πας και με 41/2018, ΟΚ αυτό, λογικό. 

Έχετε υπόψιν κάτι αντίστοιχο; 

Link to comment
Share on other sites

Από το Μάιο που βγήκαν οι Διευκρινίσεις για το ΠΔ41/2018 ισχύει και εφαρμόζεται αυτό που σου είπε η Πυροσβεστική. 

Τα έχει αναλυτικά στο σχήμα 1 (ΑΔΑ: ΩΒΤ34653Π8-ΨΜΤ).

Την αλλαγή χρήσης στην επιβάλει η πολεοδομία. Η πυροσβεστική απλά δεν δέχεται μελέτη ενεργητικής εάν δεν έχει ενημερωθεί η παθητική (e-adeies).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτά, αλλά έτσι και αλλιώς θα κατέθετα παθητική λόγω αλλαγής σε σχέση με την παθητική της άδειας.

Αυτό το έκανα πάντα, την κρατούσαν στο αρχείο, η πολεοδομία δεν τη δεχόταν, οπότε έμενε στα αζήτητα. Εγώ όμως είχα καταθέσει σωστή παθητική και ενεργητική σύμφωνες με τη (πραγματική) χρήση του χώρου.

Τώρα πώς μου ζητάει αλλαγή χρήσης; Έτσι και αλλιώς η πυροσβεστική στέλεχος άδειας ζητάει πάντα, όπου δεν φαίνονται οι χρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συν/φε

τότε αντί της έκδοσης Ο.Α αλλαγής χρήσης, υπάρχει και η ενημέρωση φακέλου Ο.Α, η οποία αν δεν κάνω λάθος, σε απαλλάσσει από την αναθεώρηση Πυρ. μελέτης 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, L-Nikos said:

Καλησπέρα,

σε χώρο με χρήση κατάστημα στην άδεια του 2007, θα ανοίξει τώρα χώρος συνάθροισης κοινού. Οπότε ξεκίνησα διαδικασία ώστε να καταθέσω για χ.σ.κ. με 71/88.

Στην Πυροσβεστική όμως μου λένε θα πρέπει να γίνει αλλαγή χρήσης!  Συνήθως κάνουμε αλλαγή χρήσης και στη συνέχεια ενημερώνουμε την πυροπροστασία.... να ξεκινήσει τη διαδικασία η πυροσβεστική δε μου έχει ξανατύχει...!

Και σκέφτομαι αφού τα μέτρα θα είναι σύμφωνα με το χώρο συνάθροισης κοινού, γιατί να γίνει αλλαγή χρήσης; Επίσης μου είπε, αν γίνει αλλαγή χρήσης θα πας και με 41/2018, ΟΚ αυτό, λογικό. 

Έχετε υπόψιν κάτι αντίστοιχο; 

Αφού έχεις Ο.Α του 2007 θα πρέπει να υποβάλεις μελέτη στην Πυροσβεστική Υπηρεσία με ταυτόχρονη ενημέρωση του φακέλου στο e-adeies. H Π.Υ (Πυροσβεστική Υπηρεσία) πρακτικά μπορεί να ελέγξει ότι ανέβασες την μελέτη πυροπροστασίας στο σύστημα e-adeies αν δει το αντίστοιχο barcode εκτυπωμένο πάνω στα αντίτυπα των μελετών-σχεδιών πυροπροστασίας που θα υποβάλλεις.  Η Π.Υ δεν απασχολείται αν εσύ έχεις κάνει αλλαγή χρήσης.  Τώρα αν εσύ πρέπει να κάνεις αλλαγή χρήσης γιατί η μελέτη πυροπροστασίας που θα υποβάλλεις έχει χρήση ΧΣΚ ενώ ο χώρος έχει χρήση κατάστημα, είναι άλλο θέμα.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

Συν/φε

τότε αντί της έκδοσης Ο.Α αλλαγής χρήσης, υπάρχει και η ενημέρωση φακέλου Ο.Α, η οποία αν δεν κάνω λάθος, σε απαλλάσσει από την αναθεώρηση Πυρ. μελέτης 

Για να εκδοθεί πιστοποιητικό πυροπροστασίας θα πρέπει να εγκριθεί μελέτη πυροπροστασίας με την υπάρχουσα χρήση στην Πυροσβεστική Υπηρεσία.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Pyrasfaleia said:

Για να εκδοθεί πιστοποιητικό πυροπροστασίας θα πρέπει να εγκριθεί μελέτη πυροπροστασίας  με την υπάρχουσα χρήση στην Πυροσβεστική Υπηρεσία.

σε παρακαλώ μπορείς να διευκρινίσεις τι εννοείς -να εγκριθεί μελέτη πυροπροστασίας  από την Π/Υ ή από την ΥΔΟΜ?  

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ την Πυροσβεστική Υπηρεσία. Αυτή εγκρίνει την μελέτη από άποψη ενεργητικής πυροπροστασίας.

Υ.Γ.:Στη συνέχεια υποβάλλονται τα δικαιολογητικά για την έκδοση του πιστοποιητικού ενεργητικής πυροπροστασίας της επιχείρησης. Το πιστοποιητικό ενεργητικής πυροπροστασίας απαιτείται από την Αδειοδοτούσα Αρχή (Δήμος, Ε.Ο.Τ, Μεταφορών, ΕΟΠΠΕΠ) για την Άδεια Λειτουργίας .

Edited by Pyrasfaleia
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.