Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΠΔ 41/2018 προβλήματα - απορίες


zio7

Recommended Posts

η αδεια ανέγερσης έιναι του 1998 με τίτλο "ανέγερση ισόγειας οικοδομής κατοικίας με πρόβλεψη 2 ορόφων" και τώρα θα εκδοθεί άδεια προσθήκης καθ΄ύψος δυο ορόφων ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ρωτάτε αν μπορείτε να αναρτήσετε στο e-adeies την παθητική πυροπροστασία του 1998 για το ισόγειο η οποία είναι συντεταγμένη με το Π.Δ 71/88, αν κατάλαβα σωστά;

Edited by Pyrasfaleia
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας! το ερώτημα είναι αν θα πρέπει η μελέτη παθητικής για ΟΛΟ το κτίριο πια (3 ορόφων κατοικίων) να μελετηθεί με το Π.Δ. 71/88 ή με την 41/18. Σύμφωνα με το πινακάκι της διευκρινιστικής εγκυκλίου αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να μελετηθεί πια όλο το κτίριο με την 41/18, εκτός αν μου διαφεύγει κάτι άλλο. ευχαριστώ πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις πληροφορίες που μου δώσατε όντως πρέπει να αναρτηθεί μελέτη παθητικής για ολόκληρο το κτίριο με το Π.Δ. 41/18,.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, 

σε νέα οικοδομή (με 41/2018) υπάρχουν οι χώροι:

α)Εστιατόριο στο ισόγειο και σε μέρος του υπογείου. β)Κατοικία στον όροφο. γ)Κοινόχρηστη αποθήκη στο υπόγειο και κλιμακοστάσιο από το υπόγειο μέχρι το δώμα.

Έχω δύο κύριες και εμπλεκόμενες χρήσεις, καθώς το εστιατόριο έχει μεν μία αυτόνομη έξοδο, αλλά έχει και κοινή έξοδο με την κατοικία μέσω του κλιμακοστασίου (απαιτείται καθώς βγάζει 78 άτομα πληθυσμό).

Έχω δύο ερωτήματα:

1. Ως μελέτη κατατίθεται μία ενιαία ή δύο ξεχωριστές;

2. Επειδή δεν αναφέρονται αφαιρούμενοι χώροι στη νέα διάταξη, πώς ορίζω τις κουζίνες, WC κτλ για το εστιατόριο καθώς και τα κλιμακοστάσια και τις αποθήκες για την κατοικία;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Η μελέτη παθητικής πάντα είναι μία για κάθε (ολόκληρο) κτίριο.

Αν θυμάμαι καλά αναφέρει κάπου στον πίνακα (από κάτω) πως υπολογίζονται τα εμβαδά.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για το ίδιο κτίριο, δύο μηνύματα πιο πάνω και θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήματα:

Αφορά κτίριο με κατοικία στον όροφο και εστιατόριο στο ισόγειο. Συγκεκριμένα η όδευση της κατοικίας ορόφου, φτάνοντας στο ισόγειο είναι κοινή με του εστιατορίου για περίπου 2m, μέχρι την τελική έξοδο. Διαβάζω στις διευκρινίσεις της 41:

Στην περίπτωση κτιρίων πολλαπλών χρήσεων στα οποία υπάρχουν χρήσεις κατοικίας, τυχόν οριζόντιες
κοινές οδεύσεις που εξυπηρετούν και την κατοικία πρέπει να είναι πυροπροστατευμένες από την
κατοικία μέχρι την έξοδο κινδύνου στο πυροπροστατευμένο κλιμακοστάσιο και να διαθέτουν τον
δυσμενέστερο δείκτη πυραντίστασης από τις αντίστοιχες εμπλεκόμενες χρήσεις του ορόφου.

1) Θα απαιτηθεί δηλαδή πυράντοχη πόρτα στο διαμέρισμα; Ή δεν καταλαβαίνω κάτι;

2) Η μέγιστη πραγματική απόσταση για την όδευση δίνεται 25m. Στην 71/88, όριζε τα 25m από την πόρτα του διαμερίσματος. Τώρα τη δίνει ως συνολική απόσταση από οποιοδήποτε μέρος της κατοικίας; Το καταλαβαίνω καλά; Γιατί σε αυτή την περίπτωση οποιοδήποτε κτίσμα θα θέλει πυράντοχες πόρτες στο κλιμακοστάσιο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

επειδή δεν έχω βρει λύση για τα ακριβώς παραπάνω, αναρωτιέμαι αν στη 41/2018, ισχύει η περίπτωση των 6 sprinkler συνδεδεμένων στο δίκτυο ώστε να αυξήσω τα μέτρα της απροστάτευτης όδευσης. Γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτό; Δεν έχω δει να αναφέρεται στη 41. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα. Εύχομαι υγεία σε σε όλους τους συνάδελφους στο φόρουμ και σε όλο τον κόσμο. 

Κάνω μια μελέτη παθητικής κατοικίας με υπόγειο. Στο υπόγειο θα υπάρχουν αποθήκες ως βοηθητικοί χώροι τις κατοικίας. Το κλιμακοστάσιο δεν είναι πυροπροστατευμένο. Το μήκος της όδευσης διαφυγής είναι μεγαλύτερο από 25m από τις αποθήκες μέχρι την έξοδο διαφυγής. Μπορώ να θεωρήσω τις αποθήκες βοηθητικούς χώρους και να μην τους λάβω υπόψιν μου στο μήκος όδευσης; Υπάρχει κάποια παράγραφος στο 41/2018 που να το διευκρινίζει. 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.