Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΠΔ 41/2018 προβλήματα - απορίες


zio7

Recommended Posts

L- Nikos σε όλο αυτό που περιγράφεις δεν μπορώ να καταλάβω τί ρωτάς?

Τί είδος είναι? ΧΣΚ?

λές χωρίς, μετά γράφεις εμπόριο...τί πραγματικά ισχύει?

έχεις φούσκα? κουζίνα? μπερδεύτηκα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

είναι ΧΣΚ κάτω των 50 ατόμων και μελετάται ως Εμπόριο σύμφωνα με την 41/18. Έχω φούσκα αλλά η συσκευή από κάτω είναι ηλεκτρική, δε χρησιμοποιεί αέριο.

Σε αντίστοιχη περίπτωση με την παλαιότερη νομοθεσία δεν απαιτείτο πιστοποιητικό. Με τη 41/18 δεν γνωρίζω. Αρκεί να έχει ο πελάτης τη μελέτη μου και να την καταθέσει όταν ενημερωθεί εσωτερικά η πυροσβεστική μέσω της γνωστοποίησης λειτουργίας;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

επανέρχομαι για το παραπάνω θέμα, μήπως ενδιαφέρει και κάποιον άλλο. Μίλησα με πυρασφάλεια. Για την περίπτωσή μου δεν απαιτείται κατάθεση στην πυροσβεστική, πάει ο πελάτης κατευθείαν με τη γνωστοποίηση λειτουργίας και το παράβολο των 10€ και παίρνει βιβλίο. Η μελέτη, σχέδια κτλ μένουν στο χώρο για πιθανό έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

ενημερωτικά κάτω από τη φούσκα τί συσκευές έχεις?

γιατί αν δεν υπάρχουν μόνιμα συστήματα πάει πλέον με γνωστοποίηση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 21/11/2020 at 9:25 ΜΜ, stag94 said:

Καλησπέρα, σε ισόγειο φυσικοθεραπευτήριο 120τμ κάνω μελέτη πυροπροστασίας για την έκδοση πιστοποιητικού. Το μελετάω με το 41/18, μίας και θέλει αλλαγή χρήσης.

Το μήκος της μέγιστης απροστάτευτης όδευσης διαφυγής δεν μου βγαίνει μικρότερο από 15m. Έτσι σκέφτηκα να κάνω τον χώρο αναμονής που φαίνεται στο επισυναπτόμενο σχέδιο, πυροπροστατευόμενο. Τα ερωτήματα είναι τα εξής:

1) Αρχικά είναι σωστό αυτό που έκανα;

2) Αυτό σημείνει ότι και η πόρτα εισόδου στο φυσικοθεραπευτήριο θα πρέπει να είναι πυράντοχη ή αρκεί να είναι πυράντοχη η πόρτα που χωρίζει το χώρο αναμονής από τον διάδρομο;

3) Βλέπετε κάποια άλλη λύση;

106294355__TEST.thumb.jpg.754c777ae2936f70c990d355634c4725.jpg

ΜΕΛΕΤΗ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ_TEST.pdf 124 kB · 11 downloads

 

Δηλαδή ο χώρος αναμονής ικανοποιεί τις απαιτήσεις του δεύτερου η τρίτου τμήματος μιας όδευσης διαφυγής;

Ο ορισμός στο ΠΔ41 είναι ο εξής:

"Συνήθως το δεύτερο αυτό στάδιο της όδευσης διαφυγής αποτελείται από πυροπροστατευμένα κλιμακοστάσια. Ενίοτε, δύναται να συμπεριλαμβάνει και πυροπροστατευμένους εσωτερικούς ή εξωτερικούς διαδρόμους
ή και πυροπροστατευμένους προθάλαμους"

Κατά την άποψη μου,  αν αυτός ο χώρος αναμονής περιέχει αποκλειστικά άκαυστα έπιπλα και ικανοποιεί τις απαιτήσεις για περάσματα ηλεκτρομηχανολογικών και τα τελειώματα πυροπροστατευμένης όδευσης διαφυγής (π.χ. Α2-s1,d1 για τοίχο και οροφή), ναι έχεις μια λύση.

Θα καταφέρεις όμως τον ιδιοκτήτη να μη γεμίσει στο μέλλον τον προθάλαμο με τηλεοράσεις, γραφεία, ηλεκτρονικό υπολογιστή, τηλεφωνικό κέντρο, εκτυπωτή, φαξ, καναπέδες, πουφ και πλαστικές καρέκλες;

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, psam said:

Δηλαδή ο χώρος αναμονής ικανοποιεί τις απαιτήσεις του δεύτερου η τρίτου τμήματος μιας όδευσης διαφυγής;

Ο ορισμός στο ΠΔ41 είναι ο εξής:

"Συνήθως το δεύτερο αυτό στάδιο της όδευσης διαφυγής αποτελείται από πυροπροστατευμένα κλιμακοστάσια. Ενίοτε, δύναται να συμπεριλαμβάνει και πυροπροστατευμένους εσωτερικούς ή εξωτερικούς διαδρόμους
ή και πυροπροστατευμένους προθάλαμους"

Κατά την άποψη μου,  αν αυτός ο χώρος αναμονής περιέχει αποκλειστικά άκαυστα έπιπλα και ικανοποιεί τις απαιτήσεις για περάσματα ηλεκτρομηχανολογικών και τα τελειώματα πυροπροστατευμένης όδευσης διαφυγής (π.χ. Α2-s1,d1 για τοίχο και οροφή), ναι έχεις μια λύση.

Θα καταφέρεις όμως τον ιδιοκτήτη να μη γεμίσει στο μέλλον τον προθάλαμο με τηλεοράσεις, γραφεία, ηλεκτρονικό υπολογιστή, τηλεφωνικό κέντρο, εκτυπωτή, φαξ, καναπέδες, πουφ και πλαστικές καρέκλες;

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τελικά φτιάξαμε δεύτερη έξοδο διαφυγής.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα 1 ερώτηση,

Κάνω μελέτη πυροπροστασίας για αρχειοθέτηση σε χώρο μεταποιητικής δραστηριότητας με την ΚΥΑ ΑΠ-136860-1673-Φ15-2018. Στο χώρο υπάρχει δεξαμενή πετρελαίου 750lt που σύμφωνα με την παραπάνω τοποθετείται οπουδήποτε με την προϋπόθεση ύπαρξης λεκάνης ασφαλείας.

Ο πελάτης δεν θέλει να βάλει λεκάνη με τη δικαιολογία ότι η δεξαμενή είναι ¨πολύ καλή¨ και δεν πρόκειται να έχει διαρροές.

Εγώ τι να κάνω, δείχνω τη λεκάνη στο σχέδιο και αυτός ας μην τη βάλει?

Γενική απορία: Στην πυροπροστασία γενικώς ο μελετητής φέρει κάποια ευθύνη σε περίπτωση που η μελέτη είναι σωστή αλλά δεν υλοποιηθεί από τον πελάτη-ιδιοκτήτη?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ο Μηχανικός φέρει ευθύνη στο κομμάτι που του αναλογεί.

Σε ότι αναγράφει στην τεχνική έκθεση, στη μελέτη, σχέδια κλπ φέρει ευθύνη.

Σε ότι έχει υπογράψει δηλαδή ο ίδιος.

Όλα αυτά για εύλογο χρονικό διάστημα. πχ αν υπογράψεις ότι κάτι λειτουργεί καλώς, και γίνει έλεγχος μετά από 1-2 χρόνια, τότε μπορείς να ισχυριστείς διάφορα. Αν γίνει έλεγχος μετά από 2-3 μήνες, είσαι εκτεθειμένος.

Γενικά την ευθύνη την έχει ο ιδιοκτήτης - εκμεταλλευτής του χώρου, αλλά αν γίνει έλεγχος, θα δώσει το μηχανικό αμέσως.

Η παράβαση και οτιδήποτε άλλο, δικαστήριο κλπ χρεώνεται στον ιδιοκτήτη. Ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να τηρεί όλα τα μέτρα και να ενεργεί σύμφωνα με τη μελέτη.

Ο Μηχανικός το μόνο ''όπλο'' που έχει είναι να πει πως όταν πήγα εγώ στο χώρο, υπήρχαν τα μέτρα που αναγράφονται στη μελέτη, ύστερα αφαιρέθηκαν.

Αυτό είναι πιθανό να συμβεί, εμένα μου έχει τύχει, αλλά σε μικροπράγματα.

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

Επειδή κάνω την πρώτη μου πυροπροστασία, θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει?

Στο έντυπο μελέτης της 136860 για τις μεταποιητικές δραστηριότητες η απορία μου είναι πως συμπληρώνουμε το τμήμα Δ ¨Πυροδιαμερισματοποίηση¨ (το κτίριό μου είναι του 1966 δεν ανήκει στα κτίρια του πδ71/88 ή του 41/2018 και συνεπώς πρέπει να συμπληρωθεί το Δ.

  1. Στο "εμβαδό πυροδιαμερίσματος" βάζουμε το εμβαδό του μαγαζιού, οκ
  2. Στο ¨max εμβαδό πυροδιαμερίσματος¨ από Πίνακα 5
  3. Στο "Όγκος πυροδιαμερίσματος" οκ
  4. Στο "max όγκος πυροδιαμερίσματος" από Πίνακα 6
  5. Στο "Δείκτης πυραντίστασης περιβλημάτων" τι βάζουμε? π.χ. αν το μαγαζί έχει τοιχοποιία και γυάλινη πρόσοψη?
  6. Στο "Δείκτης πυραντίστασης θυρών" τι βάζουμε? Μια απλή δίφυλλη γυάλινη πόρτα τι Δείκτη έχει? Υπάρχει πρόβλημα αν ο Δ.Π.<60min. Αν ΔΠ<60min αλλά απέχει πάνω από 1.4 μέτρα από ανοίγματα γειτονικών πυροδιαμερισμάτων "περνάει" η μελέτη?

ευχαριστώ, καλή βραδιά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.