Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΠΔ 41/2018 προβλήματα - απορίες


zio7

Recommended Posts

Το άρθρο 11.8 ισχύει εξ ολοκλήρου, όχι τμηματικά. Γράφει ξεκάθαρα ότι για κάτω από 10 θέσεις βάζεις υποχρεωτικά ερμάριο (και όχι μόνιμο δίκτυο). Το ξαναεξηγεί και στην διευκρινιστική. Η κατηγοριοποίηση Λ1, Λ2... δεν ισχύει αφού βρίσκεται στο τμήμα του άρθρου 11 που δεν ισχύει για τα κάτω από 10 θέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι θέμα ανάγνωσης. Στην πρώτη πρόταση λέει πού απαιτείται μόνιμο. Στην δεύτερη πρόταση λέει τί συμβαίνει με τους χώρους όπου δεν απαιτείται. Αφού είμαι στην πρώτη κατηγορία, δεν θα είμαι στη δεύτερη.

Θα το καταλάβαινα, αν έλεγε χώροι κάτω των 10 θέσεων,ανεξαρτήτως κατηγορίας, απαλλάσσονται από την εγκατάσταση μόνιμου. Γιατί το "υποχρεωτικά απλό σύστημα", σημαίνει άλλο πράγμα.

Μόνιμο υδροδοτικό πυροσβεστικό δίκτυο επιβάλλεται
σε κτίρια της κατηγορίας Λ2 με ύψος μεγαλύτερο των
15 μ., καθώς και σε όλα τα κτίρια της κατηγορίας Λ3.
Χώροι στάθμευσης που δεν υποχρεούνται στην εγκα-
τάσταση μόνιμου υδροδοτικού πυροσβεστικού δικτύου
υποχρεούνται στην εγκατάσταση απλού υδροδοτικού
πυροσβεστικού δικτύου (πυροσβεστικό ερμάριο).

Τέλος πάντων, μην πλατιάζω άλλο. Νομίζω η λογική λέει αυτό λες. Ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω και εγώ μελέτη ισόγειας κατοικίας, με μια κλειστή θέση στάθμευσης.

 1) Για ένα οικιακό γκαράζ απαιτούνται πυροσβεστήρας φορητος-τροχήλατος, κάδος άμμου και φτυάρι και απλό πυροσβεστικό δίκτυο;

2) Επίσης και πυράντοχος διαχωρισμός με την κατοικία; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση άδειας ΚΥΕ (αναψυκτήριο-καφετέρια με πληθυσμό <50) με ΟΑ 1970 2 όμορα καταστήματα με πατάρια που συνενώθηκαν με μικρή κλίμακα 20/08/2019 και ρυθμισεις ν4495/2017 για τα πατάρια που μετέπειτα συνενώθηκαν, με ημ/νίες υπαγωγής 12/08/2019 και 21/10/2013 με ποια πυρ. διάταξη ελέγχω για να δώσω βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης; 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη επειδη εχω μπερδευτει... Αδεια δομησης για νεο κτιριο προσωρινης διαμονης (ενοικιαζομενα δωματια) παει με το ΠΔ 41 ή το 71/88 ???

Link to comment
Share on other sites

ισχυει το 71

οπως τροποποιηθηκε με το 41 και αυτο με τον ν 4710

εδω

https://www.elinyae.gr/ethniki-nomothesia/pd-412018-fek-80a-752018

Θα χρειαστει να το ψαξεις, μια και το 71 εχει μεχρι σημερα   35  εγκυκλιους

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

ισχυει το 71

οπως τροποποιηθηκε με το 41 και αυτο με τον ν 4710

εδω

https://www.elinyae.gr/ethniki-nomothesia/pd-412018-fek-80a-752018

Θα χρειαστει να το ψαξεις, μια και το 71 εχει μεχρι σημερα   35  εγκυκλιους

 

Συμφωνα με τα όσα διαβάζω πάντως και βάσει της εως τωρα εμπιερίας μου στην πυρασφάλεια, χρειαζεται Ενεργητικη με το ΠΔ 41/2018 και ΠΑΘΗΤΙΚΗ με το 71/88 (αρθ.5)....:roll:

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΟΙΚΙΑΖΟΜΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΑ

Σε ΝΕΟ κτίριο (θα βγει τώρα η οικοδομική άδεια) : Παθητική και Ενεργητική με το Π.Δ.41/2018 ως κατοικία.

Σε κτίριο με οικοδομική άδεια πριν τον Αύγουστο 2018 και μετά την έναρξη του 71/88 (17-2-1989) :Παθητική και Ενεργητική με το Π.Δ.71/1988 ως κατοικία.

Στα κτίρια με οικοδομική άδεια πριν την έναρξη του 71/88 (17-2-1989) ισχύουν οι παράγραφοι 1.5 έως 1.7 του άρθρου 1 (κεφ.Β) και το άρθρο 7 (κεφ.Α) του Π.Δ.41/2018. 

Εκτός αν βγήκε κάτι καινούργιο και δεν το γνωρίζω...

 

Link to comment
Share on other sites

το κεφ Α του ΠΔ 71 έχει καταργηθεί. Οπότε κανονικά όταν γίνεται νέα μελέτη εφαρμόζεται το ΠΔ41.  Ωστόσο σύμφωνα με τις διευκρινιστικές αυτό εφαρμόζεται μόνο σε περίπτωση έκδοσης άδειας δόμησης. Στις λοιπές περιπτώσεις (πχ μικρής κλίμακας) πάμε με τη νομοθεσία του χρόνου κατασκευής.  

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2021 at 10:31 ΠΜ, kpahtas said:

Έχω και εγώ μελέτη ισόγειας κατοικίας, με μια κλειστή θέση στάθμευσης.

 1) Για ένα οικιακό γκαράζ απαιτούνται πυροσβεστήρας φορητος-τροχήλατος, κάδος άμμου και φτυάρι και απλό πυροσβεστικό δίκτυο;

2) Επίσης και πυράντοχος διαχωρισμός με την κατοικία; 

1) Όχι.

2) Ναι, σίγουρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.