Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΠΔ 41/2018 προβλήματα - απορίες


zio7

Recommended Posts

On 21/7/2021 at 9:15 ΠΜ, persepolis88 said:

Aν έχει κάποιος το έντυπο και το επιθυμεί ας το ανεβάσει.

Να σου πω την αλήθεια έχω αλλά βαριέμαι. Πρέπει να εκτυπώσω να σβήσω στοιχεία πελάτη, να σκανάρω και να ανεβάσω. Γι' αυτό σου λέω περιγραφικά ότι το έντυπο αυτό εφ' όσον δεν προβλέπεται από τα αντίστοιχα Π.Δ. (71/88 ή 41/18) είναι κομματάκι φτιάχτο μόνος σου. Στην Πυροσβεστική, αν ζητήσεις θα σου δώσουν ένα πρότυπο δικό τους.  

Αλλιώς, το φτιάχνεις με βάση ένα έντυπο ενεργητικής από κάποια πυροσβεστική διάταξη, συμπληρώνεις τα γενικά πινακάκια (Διεύθυνση, Ιδιοκτησία, οικοδομική σύσταση κλπ) και προσθέτεις τα πινακάκια περιγραφής των μέσων ενεργητικής. Στο τέλος βάζεις τα παρατήματα με τις περιγραφές των συστημάτων που τοποθέτησες, πυρανίχνευση, υδροδοτικό, ολική κατάκλιση, πυροσβεστήρες και ότι άλλο. Αυτό κάνουν όλοι. Η Πυροσβεστική θέλει απλώς ένα έντυπο με τη θέση του ακινήτου και σουμαρισμένα τα μέσα που χρησιμοποιούνται με την ελάχιστα απαιτούμενη περιγραφή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι και μη, μπορεί να μου λύσει κάποιος την απορία για το αν επιτρέπεται σε νέα κατοικία ( ή οποιαδήποτε άλλη χρήση ) η ξύλινη στέγη, μιας και είναι εύφλεκτο υλικό και μηδενική πυραντίσταση. Στη περίπτωσή μου έχω προσθήκη λειτουργικά εξαρτώμενη σε κατοικία με ξύλινη στέγη-κεραμίδια.  Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Θα γράψεις ότι θα εφαρμοστεί αντιπυρικό βερνίκι με τον αντίστοιχο κατά χρήση δείκτη πυραντίστασης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, η απορία μου δημιουργήθηκε διαβάζοντας την Π.Δ. 41/2018 όπου στον πίνακα 7 του άρθρου 6 αναφέρει ελάχιστο δείκτη πυραντίστασης για ισόγεια κατοικία 30min ενώ στον πίνακα 15 του ίδιου άρθρου αναφέρει ότι δεν υπάρχει απαίτηση όταν η απόσταση από άλλο οικόπεδο ή κατοικία είναι μεγαλύτερη των 10 μέτρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 25/8/2021 at 11:47 ΠΜ, silverhawk said:

Καλημέρα συνάδελφοι και μη, μπορεί να μου λύσει κάποιος την απορία για το αν επιτρέπεται σε νέα κατοικία ( ή οποιαδήποτε άλλη χρήση ) η ξύλινη στέγη, μιας και είναι εύφλεκτο υλικό και μηδενική πυραντίσταση. Στη περίπτωσή μου έχω προσθήκη λειτουργικά εξαρτώμενη σε κατοικία με ξύλινη στέγη-κεραμίδια.  Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Αφού είναι προσθήκη με το Π.Δ. 41-18 πρώτα απαντάς στο ερώτημα αν υπάρχει απαίτηση πυροδιαμερισματοποίησης του υπό προσθήκη κτιρίου έναντι των υπόλοιπων.

Αν Ναι τότε οποιοδήποτε υλικό προδιαγράψεις θα πρέπει να είναι σύμφωνο με τα πρότυπα ΕΝ που αναφέρονται στο Π.Δ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ανασταίνω το θέμα για να μην δημιουργήσω καινούργιο. Θέλω να ετοιμάσω μία μελέτη για διαμέρισμα ~150τμ με χώρους μασάζ (4-5 δωμάτια) και δεν είμαι σίγουρος για την κατηγορία χρήσης βάσει του 41-18. Μίλησα με δύο διαφορετικά Γραφεία Πυρασφάλειας και πήρα δύο διαφορετικές απαντήσεις στην ερώτηση μου "Σε ποια κατηγορία της 41-18 ανήκουν οι συγκεκριμένοι χώροι".

Έχει κάποιος από εσάς κάνει κάποια σχετική μελέτη με τον 41-18;

Edited by Bushidocougar
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας,

Συγχωρέστε με αν κάποιες από τις ερωτήσεις είναι απλοϊκές, απλά είναι η 1η μου μελέτη πυρασφάλειας και θα ήθελα μια βοήθεια.

Έχω μια μονοκατοικία καινούργια, με ισόγειο υπόγειο και όροφο. Στο υπόγειο υπάρχουν αποθήκες και μηχανοστάσιο.

1.         Θεώρησα κύρια χρήση κατοικία και τις αποθήκες και το Μηχανοστάσιο ως βοηθητικούς χώρους. Συνεπώς για τον υπολογισμό του θεωρητικού πληθυσμού έλαβα υπόψη μόνο τα τετραγωνικά ισογείου και ορόφου. Παρόλα αυτά, θα πρέπει να δείξω όδευση διαφυγής και από το υπόγειο?

2.         Σύμφωνα με το άρθρο 1 παρ.2 των Ειδικών Διατάξεων, «Το ελάχιστο πλάτος των οδεύσεων διαφυγής ορίζεται σε 0,80 του μ». Στην περίπτωση μου η όδευση περνάει μέσα από πόρτα Υ/Δ πλάτους 80cm, όπου όμως αν συνυπολογίσεις το κάσωμα και το ίδιο το πάχος της πόρτας προκύπτει πλήρες άνοιγμα θύρας σύμφωνα με το σχήμα 12, ίσο με 0,66. Αυτό με πετάει εκτός?

3.         Επειδή στο Μηχανοστάσιο δεν θα τοποθετηθεί λέβητας πετρελαίου (θέρμανση με αντλία θερμότητας) και επειδή πρόκειται για οικιακή αποθήκη, σωστά θεωρώ ότι δεν υπάρχουν επικίνδυνοι χώροι?

4.         Θα θεωρήσω όλο το σπίτι σαν ένα πυροδιαμέρισμα ή πρέπει να πω άλλο πυροδιαμέρισμα το υπόγειο και άλλο ισόγειο και όροφος? Είναι κάτι τέτοιο εφικτό δεδομένου ότι συνδέονται με εσωτερική σκάλα? Ρωτάω γιατί με βάση τον πίνακα 7 διαφέρει ο ελάχιστος δείκτης πυραντίστασης για υπόγειους και υπέργειους ορόφους σε κατοικίες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Kostas_Elec said:

Έχω μια μονοκατοικία καινούργια,

Δηλαδή σαν να λέμε, τώρα βγαίνει η άδεια και έχεις αναλάβει το κομμάτι της παθητικής και ενεργητικής πυροπροστασίας. Δεν μπορώ να υποθέσω κάτι άλλο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.