Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΠΔ 41/2018 προβλήματα - απορίες


zio7

Recommended Posts

Καλησπέρα. Επειδή ήδη πέρασαν δύο εβδομάδες με το νέο νόμο πυροπροστασίας αναφέρω κάποιες απορίες που βρήκα (και ακόμα είμαι σε αρχικό στάδιο διαβάσματος)

1. στις κατοικίες χρειάζεται πλέον ενεργητική πυροπροστασία την οποία θα καταθέτουμε στην αρμόδια πυροσβεστική? 

1.7. Μέσα ενεργητικής πυροπροστασίας.

1.7.1. Φορητοί πυροσβεστήρες ξηρής σκόνης ή βάσης νερού

Επιβάλλεται η τοποθέτηση στους κοινόχρηστους χώρους, ενός (1) φορητού πυροσβεστήρα ανά όροφο. Κάθε πυροσβεστήρας πρέπει να καλύπτει μικτή επιφάνεια 400 τ.μ. διαφορετικά τοποθετούνται πρόσθετοι πυροσβεστήρες. Επιβάλλεται η τοποθέτηση ενός φορητού πυροσβεστήρα σε κάθε μονοκατοικία ανεξαρτήτως εμβαδού.

1.7.2. Χειροκίνητο σύστημα συναγερμού

Χειροκίνητο σύστημα συναγερμού, επιβάλλεται σε πολυκατοικίες με τρεις (3) ή περισσότερους ορόφους κύριας χρήσης. Τα κομβία αναγγελίας πρέπει να τοποθετούνται στις κοινόχρηστες οδεύσεις πλησίον των κλιμακοστασίων.

1.7.3. Πυρανίχνευση

Επιβάλλεται η εγκατάσταση αυτόματου συστήματος πυρανίχνευσης. Κατ’ εξαίρεση σε κτίρια κατοικιών με 3 ή λιγότερους ορόφους κύριας χρήσης, αντί του αυτόματου συστήματος πυρανίχνευσης είναι αποδεκτή η τοποθέτηση αυτόνομων πυρανιχνευτών σύμφωνα με τις
προδιαγραφές του κατασκευαστή, που θα καλύπτουν κατ’ ελάχιστον κάθε υπνοδωμάτιο και την κουζίνα.

1.7.4. Μόνιμο υδροδοτικό πυροσβεστικό δίκτυο

Μόνιμο υδροδοτικό πυροσβεστικό δίκτυο επιβάλλεται στις πολυκατοικίες ύψους άνω των 28 μ. και με συνολική επιφάνεια ορόφου άνω των 500 τ.μ.

2. Πλέον επικίνδυνοι χώροι θεωρούνται και χώροι με λέβητες<20KW και γενικές αποθήκες

6.7. Επικίνδυνοι χώροι

Οι επικίνδυνοι χώροι πρέπει να αποτελούν αυτοτελές πυροδιαμέρισμα με πυράντοχο περίβλημα με δείκτη πυραντίστασης ίσο με τον απαιτούμενο για τα πυροδιαμερίσματα του κτιρίου και όχι μικρότερο των 60 λεπτών και δεν πρέπει να τοποθετούνται κάτω από ή σε άμεση γειτνίαση με τις τελικές εξόδους των κτιρίων.

Στην περίπτωση επικίνδυνων χώρων θα πρέπει να υπάρχει ειδική μέριμνα για την αποφυγή διάδοσης του καπνικού μίγματος (κατάλληλος εξαερισμός, αυτοκλειόμενες πόρτες, φραγή αρμών κ.ά.).

Οι επικίνδυνοι χώροι διακρίνονται στις ακόλουθες δύο κατηγορίες από τις οποίες προκύπτουν τα απαιτούμενα μέσα ενεργητικής πυροπροστασίας τους.


I. Κατηγορία Α.

• Γενικές Αποθήκες.

• Κεντρικές Λινοθήκες.

• Ψυχροστάσια, Αντλιοστάσια, Μηχανοστάσια.

• Χώροι Καυστήρων Θέρμανσης και/ ή λεβήτων με θερμική ισχύ ≤ 50 kW.

• Χώροι, που λόγω της φύσης των περιεχομένων τους παρουσιάζουν επικινδυνότητα και  έχουν πυκνότητα πυροθερμικό φορτίο μικρότερη ή ίση των 2000 MJ/m2.

Edited by zio7
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα. Έχω την εξής απορία. Σε ένα κατάστημα, (μετά το 1989), συντάχθηκε μελέτη πυροπροστασίας σύμφωνα με το άρθρο 10 του π.δ.  71/88. Δούλεψε κάποια χρόνια ως καφετέρια-μπαρ.

Στο συγκεκριμένο κατάστημα υπήρξαν κάποιοι ημιυπαίθριοι χώροι που νομιμοποιήθηκαν με τον 3843/10.

Η χρήση του καταστήματος δεν έχει αλλάξει ήταν και θα ξαναλειτουργήσει ως καφετέρια-μπαρ. Τώρα που χρειάζεται καινούρια μελέτη πυροπροστασίας και ενεργητική και παθητική με ποιον κανονισμό πρέπει να συνταχθεί? Ξανά με 71/88 ή με 41/18?

Η νομιμοποίηση και ενσωμάτωση στο κατάστημα των Η/Χ θεωρείται αλλαγή χρήσης ή προσθήκη δόμησης και θέλει 41/18?? Ή θα συνταχθέι με το π.δ.71/88?

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα κεφάλαια Α' και Γ' του 81/88 έχουν καταργηθεί με το 41/2018 οπότε αναγκαστικά θα προχωρήσεις με το 41/2018.

Απ'όσο γνωρίζω δεν χρειάζεται πιστοποιητικό πυροπροστασίας αλλά κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη. Για να μην επαναλαμβάνομαι, το σκεπτικό μου είναι εδώ:

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι καλημέρα,

έχω περίπτωση που κατατεθειμένης άδειας δόμησης για Βιοτεχνικό κτίριο  από τον Ιούλιο, πριν την εφαρμογή της Π.Δ. 41/2018, η μελέτη παθητικής και ενεργητικής έχει γίνει  σύμφωνα με το Π.Δ.71/1988, πηγαίνω στην πυροσβεστική για την βεβαίωση κατάθεσης παθητικής και ενεργητικής πυροπροστασίας και μου ζητάνε την μελέτη παθητικής σύμφωνα με την Π.Δ. 41/2018.

Στον πίνακα 1 του  άρθρο 2 της Π.Δ. 41/2018 αναφέρει πως Νέα κτίρια (για την εφαρμογή του Κανονισμού πυροπροστασίας κτιρίων) =>  Κτίρια ή τμήματα κτιρίων που ανεγείρονται με άδεια δόμησης, της οποίας η αίτηση υποβάλλεται μετά την ισχύ του παρόντος κανονισμού.

Αφού η 41 άρχισε να ισχύει από τον Αύγουστο και η αίτηση της άδειας δόμησής έγινε τον Ιούλιο δεν θα πρέπει η παθητική να γίνει σύμφωνα με την 71/88 ;

Η πυροσβεστική της περιοχή μου επικαλείται την ημερομηνία αίτηση στην πυροσβεστική υπηρεσία και όχι της αίτησης της άδειας δόμησης.

Ποια είναι η γνώμη σας ;

Edited by spiliosa
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

Ηθελα να ρωτησω το εξης..

Τελικά ο 71/88 έχει καταργηθεί ή οχι?

Πρόκειται για κτιριο του 90 που δεν εχει κανει αλλαγη χρησης και χρειαζεται ενεργητικη. Επιμένω στο ερωτημα μου αν ξερει καποιος με βεβαιοτητα. Η Π.Υ της περιοχης επιμενει σε 41/2018 λεγοντας οτι εχει καταρηθει πλην περιπτωσεων ξενοδοχείων αναφεροντας μου ρητα το σημειο του κανονισμου οτι κεφα και Γ εχουν καταργηθεί. Ισχύει? Επίσης προκειται για φαρμακειο με υπογειο το οποιο στο υπογειο εχει πυραντοχη πορτα που το διαχωριζει απο κλιμακοστάσιο. Εχω max τιμη μηκους απροστατευτης οδευσης διαφυγης τα 18 μετρα. στο σημειο της πυραντοχης πορτας αυτο μηδενιζει?το κλιμακοστασιο δεν αποτελει πυροδιαμερισμα. το υπογειο ομως ναι..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ilgi said:

Καλημέρα συνάδελφοι,

Ηθελα να ρωτησω το εξης..

Τελικά ο 71/88 έχει καταργηθεί ή οχι?

Πρόκειται για κτιριο του 90 που δεν εχει κανει αλλαγη χρησης και χρειαζεται ενεργητικη. Επιμένω στο ερωτημα μου αν ξερει καποιος με βεβαιοτητα. Η Π.Υ της περιοχης επιμενει σε 41/2018 λεγοντας οτι εχει καταρηθει πλην περιπτωσεων ξενοδοχείων αναφεροντας μου ρητα το σημειο του κανονισμου οτι κεφα και Γ εχουν καταργηθεί. Ισχύει? Επίσης προκειται για φαρμακειο με υπογειο το οποιο στο υπογειο εχει πυραντοχη πορτα που το διαχωριζει απο κλιμακοστάσιο. Εχω max τιμη μηκους απροστατευτης οδευσης διαφυγης τα 18 μετρα. στο σημειο της πυραντοχης πορτας αυτο μηδενιζει?το κλιμακοστασιο δεν αποτελει πυροδιαμερισμα. το υπογειο ομως ναι..

Δεν μπορώ να καταλάβω και μου είναι ακατανόητο πως

από την μια εσύ ζητάς από εμάς  να σου πούμε με βεβαιότητα τι ισχύει και

από την άλλη  εσύ να μην μας λες σε ποιες  διατάξεις στηρίζεις εσύ όσα επικαλείσαι!

Δηλαδή θες εμείς να ψάξουμε όλη  τη νομοθεσία ενώ εσύ δεν κάνεις τον ελάχιστο κόπο (αυτόν τις παράθεσης της σχετικής νομοθεσίας που κατά εσένα σε δικαιώνει)!   

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΚΑΝΑ said:

Δεν μπορώ να καταλάβω και μου είναι ακατανόητο πως

από την μια εσύ ζητάς από εμάς  να σου πούμε με βεβαιότητα τι ισχύει και

από την άλλη  εσύ να μην μας λες σε ποιες  διατάξεις στηρίζεις εσύ όσα επικαλείσαι!

Δηλαδή θες εμείς να ψάξουμε όλη  τη νομοθεσία ενώ εσύ δεν κάνεις τον ελάχιστο κόπο (αυτόν τις παράθεσης της σχετικής νομοθεσίας που κατά εσένα σε δικαιώνει)!   

Δεν ζητησα νομοθεσια που να με δικαιωνει!!Μη μπερδευεσαι  Ζηταω ποια ειναι η ισχυουσα νομοθεσια την οποια πρεπει να εφαρμοσω!!Βγαινοντας ο νομος 41/2018 αναφερει πεδιο εφαρμογης του στο αρθρο 2. Δεν ανηκω σε κανενα απο αυτα τα πεδια. Στο αρθρο  2.2 του 41/2018 λεει:2.2. Σε κάθε άλλη περίπτωση όπου απαιτείται η σύνταξη μελέτης πυροπροστασίας σε υφιστάμενα κτίρια, εφαρμόζονται οι κατά περίπτωση Πυροσβεστικές Διατάξεις, όπως εκάστοτε ισχύουν. 

Σε αυτο το σημειο Θεωρω οτι πρεπει να παω με τον 71/1988.

Ομως η Π.Υ επαναλαμβανω λει οτι ο 71/1988 εχει καταργηθει.επικαλουμενη το εξης: Άρθρο 1: Καταργούμενες διατάξεις - Εξουσιοδοτήσεις 1.1. Από την έναρξη ισχύος του παρόντος κανονισμού καταργούνται τα Κεφάλαια Α και Γ του π.δ. 71/1988 (Α΄ 32). 1.2. Το Κεφάλαιο Β «Κανονισμός Πυροπροστασίας Υφιστάμενων Ξενοδοχείων» του π.δ. 71/1988 (Α΄ 32) διατηρείται σε ισχύ μέχρι την έκδοση Κανονισμού Πυροπροστασίας Υφισταμένων Ξενοδοχείων

Κανοντας την ερευνα μου και  σε αλλες υπηρεσιες για να δω τι ισχυει τελικα  δεχονται ακομα μελετες μετον 71/88 αν και δεν ανηκει στην περιπτωση των ξενοδοχειων οπως επισημαινεται.  Υποτιθεται οτι καποια θεματα η νομοθεσια πρεπει να τα διευκρινιζει και κατα τη γνωμη μου ο 41/2018 δεν τα διευκρινιζει επειδη ειναι καινουριος και προφανως θα βγουν διευκρινιστικες. Σαφεστατα για να στειλω ερωτημα εδω σημαινει οτι εχω κανει και την προσωπικη μου ερευνα τοοοοσο στη νομοθεσια οσο και και σε κατα τοπους υπηρεσιες.  Επομένως επειδη ειλικρινα απο τον τροπο της απαντησης σου αντιλαμβανομαι οτι δεν εχεις καν καταλαβει σε τι αναφερομαι και απλως απαντας γτ προφανως σκοπος σου ειναι η προκληση φραστικης διαμαχης θα ηθελα αν καποιος εχει βρεθει στην ιδια θεση και μπορει να  μου απαντησει αν η υπηρεσια του απαντησε με καποιο επισημο εγγραφο θα με διευκολυνε

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα , θα βάλω εδω μια απορία για οικονομία θεμάτων. Ο το 41/2018 αναφέρει στο 'Β για τις κατοικίες : «Επιβάλλεται η τοποθέτηση στους κοινόχρηστους χώρους, ενός (1) φορητού πυροσβεστήρα ανά όροφο. Κάθε πυροσβεστήρας πρέπει να καλύπτει μικτή επιφάνεια 400 τ.μ. διαφορετικά τοποθετούνται πρόσθετοι πυροσβεστήρες. Επιβάλλεται η τοποθέτηση ενός φορητού πυροσβεστήρα σε κάθε μονοκατοικία ανεξαρτήτως εμβαδού.»

Νομίζω σε πολυκατοικία είναι σαφές οτι εννοεί 1 πυροσβεστήρα ανά όροφο. Σε μονοκατοικία 2 ορόφων (ή και τριών) που αποτελεί ένα πυροδιαμέρισμα, θέλουμε ένα πυροσβεστήρα ανά επίπεδο ή καλυπτόμαστε με εναν ;

Link to comment
Share on other sites

On 14/11/2018 at 12:33 ΜΜ, ilgi said:

Καλημέρα συνάδελφοι,

Ηθελα να ρωτησω το εξης..

Τελικά ο 71/88 έχει καταργηθεί ή οχι?

Πρόκειται για κτιριο του 90 που δεν εχει κανει αλλαγη χρησης και χρειαζεται ενεργητικη. Επιμένω στο ερωτημα μου αν ξερει καποιος με βεβαιοτητα. Η Π.Υ της περιοχης επιμενει σε 41/2018 λεγοντας οτι εχει καταρηθει πλην περιπτωσεων ξενοδοχείων αναφεροντας μου ρητα το σημειο του κανονισμου οτι κεφα και Γ εχουν καταργηθεί. Ισχύει? Επίσης προκειται για φαρμακειο με υπογειο το οποιο στο υπογειο εχει πυραντοχη πορτα που το διαχωριζει απο κλιμακοστάσιο. Εχω max τιμη μηκους απροστατευτης οδευσης διαφυγης τα 18 μετρα. στο σημειο της πυραντοχης πορτας αυτο μηδενιζει?το κλιμακοστασιο δεν αποτελει πυροδιαμερισμα. το υπογειο ομως ναι..

Το Π.Δ 71/88 ισχύει κανονικά για τα κτίρια με Οικοδομική Άδεια μετά τον Φεβρουάριο του 1989 και μέχρι το 2018.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.