Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΔ 41/2018 προβλήματα - απορίες


zio7

Recommended Posts

1 ώρα πριν, cien said:

μήπως λέγοντας "ιδιαιτέρως στην περίπτωση που το ένα κτίριο είναι υψηλότερο από το όμορό του", εννοεί να συγκρίνεις υψομετρική διαφορά μεταξύ όμορων κτιρίων και όχι οριζόντια απόσταση;

Δηλαδή λες ότι για τις στέγες/οροφές δεν παίζει ρόλο η οριζόντια απόσταση; Λαμβάνουμε υπόψη τον πίνακα 15 για υψομετρικές διαφορές μόνο αν είναι όμορα; 

Link to comment
Share on other sites

Από την πρόταση ότι αντιμετωπίζονται ως οριζόντιοι τοίχοι θα έπρεπε να ισχύει αυτό που λες. Επείδη όμως μετά τονίζει την υψομετρική διαφορά έκανα αυτή τη σκέψη. Ας απαντήσει και κάποιος άλλος προς επιβεβαίωση...

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, cien said:

Από την πρόταση ότι αντιμετωπίζονται ως οριζόντιοι τοίχοι θα έπρεπε να ισχύει αυτό που λες. Επείδη όμως μετά τονίζει την υψομετρική διαφορά έκανα αυτή τη σκέψη. Ας απαντήσει και κάποιος άλλος προς επιβεβαίωση...

Όσο το σκέφτομαι δεν μου φαίνεται λογική η εκδοχή με την υψομετρική διαφορά. Εξάλου ο πίνακας 15 ορίζει την πιο αυστηρή περίπτωση για <3μ, και αντίθετα καμία απαίτηση για >10μ. Αν ίσχυε αυτό που λές, δύο όμορα με υψομετρική διαφορά 11μ δεν θα είχαν απαίτηση για πυραντίσταση οι στέγες τους.

Οπότε παραμένει η αρχική απορία μου, αν για τις στέγες μπορούμε να πάρουμε οριζόντια απόσταση μόνο από άλλα κτήρια ή πρέπει να λάβουμε υπόψη και τα όρια του οικοπέδου και να επιλέξουμε το δυσμενέστερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλή χρονιά με υγεία, ευημερία και χαρές!

Ήθελα να σχολιάσω κάτι που μου κάνει εντύπωση που κανένας συνάδελφος δεν έχει σχολιάσει μέχρι σήμερα. Στο νέο Κανονισμό Πυροπροστασίας (ΠΔ 41/2018) αναφέρεται κάτι καινούριο ως προς τις οδεύσεις διαφυγής (άρθρο 5, § 5.2):

«Απαγορεύεται η διέλευση των οδεύσεων διαφυγής από βοηθητικούς χώρους όπως χώρους υγιεινής, αποθήκευσης και ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων. Οι οδεύσεις διαφυγής δεν πρέπει να είναι σε άμεση γειτνίαση με επικίνδυνους χώρους της κατηγορίας Β (βλ. 6.7). Στις περιπτώσεις εσωτερικών χώρων κύριας χρήσης, χώρων δηλαδή για την πρόσβαση στους οποίους προκύπτει μία αποκλειστική οριζόντια διέλευση των χρηστών μέσω άλλου χώρου κύριας χρήσης (χώρου πρόσβασης), θα πρέπει να καλύπτονται σωρευτικά οι εξής απαιτήσεις: α) O θεωρητικός πληθυσμός τους δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 50 άτομα β) Ο εσωτερικός χώρος δεν πρέπει να είναι υπνοδωμάτιο. γ) Η επικοινωνία μεταξύ εσωτερικού χώρου και χώρου πρόσβασης να είναι άμεση, χωρίς να παρεμβάλλεται διάδρομος. δ) Ο εσωτερικός χώρος και ο χώρος πρόσβασης να είναι της αυτής ιδιοκτησίας (Σχήμα 1).»

Με λίγα λόγια αυτό που μας λέει εδώ ο νομοθέτης είναι (από τα λίγα ελληνικά που ξέρω) ότι δεν επιτρέπεται από το υπνοδωμάτιο να βγαίνουμε εκτός του διαμερίσματος χρησιμοποιώντας το σαλόνι, παρά μόνο κοινόχρηστο διάδρομο.

Καταλαβαίνει μήπως κάποιος συνάδελφος τι άλλο μπορεί να εννοείται σε αυτό το άρθρο, εάν δεν το κατάλαβα εγώ σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά, καλή χρονιά.

On 1/1/2023 at 12:41 ΠΜ, Kathanas said:

Καταλαβαίνει μήπως κάποιος συνάδελφος τι άλλο μπορεί να εννοείται σε αυτό το άρθρο, εάν δεν το κατάλαβα εγώ σωστά;

Και να μην το καταλαβαίνει, το σχήμα 1 που ακολουθεί επεξηγηματικά την παράγραφο το κάνει σαφές.

Εδώ έχει γίνει στο παρελθόν σχετική συζήτηση. 

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, Konstantinos IB said:

Εδώ έχει γίνει στο παρελθόν σχετική συζήτηση. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση χρονιάρες μέρες!!!!

Δε βρήκα όμως κάτι σχετικό! Μήπως είναι λάθος το link ή δεν το κατάλαβα εγώ σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του νήματος είναι άλλο (η μέγιστη απροστάτευτη όδευση) αλλά του λέμε συν τοις άλλοις ότι δεν θα εμφανίζονται έπιπλα (κατ' επέκταση ούτε θα φαίνεται τι χώρος είναι, Κουζίνα, Τραπεζαρία κλπ) από εκεί που περνάει η όδευση διαφυγής. Αν δεν υπάρχει δλδ φυσικός διάδρομος να υπάρχει τουλάχιστον ένας χώρος ανοικτός χωρίς εμπόδια. 

Άρα ισχύει η παρατήρησή σου. Σωστά το είδες στο Π.Δ!

Δεν ξέρω αν έχει δοθεί μέσω εγκυκλίου, ή κάποιας άλλης πράξης, κάποια άλλη σχετική διευκρίνηση που να το αναιρεί.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας,

Έχω περίπτωση οικοδομικής άδειας σε υφιστάμενη μονώροφη προ του '55 κατοικία όπου θα γίνουν 2 προσθήκες, 1 κολλητά στο υφιστάμενο όπου θα γίνει κουζίνα και θα επικοινωνεί με πόρτα (προσθήκη Α) και μια ανεξάρτητη μερικά μέτρα παρά πέρα (προσθήκη Β) που θα γίνει κοιτώνας και αποθήκη.

Βασιζόμενος στην παρ. 2 του Αρ. 2 της Εγκυκλίου 1 του ΠΔ 41/2018 μπορώ να κάνω Ενεργητική για όλο το κτίριο συνολικά?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για την ανεξάρτητη προσθήκη σίγουρα με ΠΔ 41/2018.

Για την εξαρτημένη, λέει ότι μπορείς αν είναι πυράντοχα διαχωρισμένες από υφιστάμενο και έχουν τις δικές τους εξόδους διαφυγής.

Σε κάθε περίπτωση αν σου βγαίνει η ενεργητική με ΠΔ41 για όλο το κτίριο, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα να το μελετήσεις με αυτό τον τρόπο

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.