Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πολιτικοί Μηχανικοί Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής


Recommended Posts

13 λεπτά πριν, mikegad said:

1)Μα ακριβώς γιαυτό τα κάνουν 5ετη...μια χαρά επαγγελματικά δικαιώματα θα έχουν

2)Στην ουσία με αυτή την κίνηση υποβαθμίζουν πλήρως τους παλιούς πτυχιούχους

1)Παραθέτω χαρακτηριστικά το παρακάτω:
https://www.esos.gr/arthra/61626/eggrafi-sto-tee-ton-apofoiton-toy-tmimatos-mihanikon-oikonomias-kai-dioikisis

Το συγκεκριμένο τμήμα υπάρχει από το 2000...ήτοι, 19 ολόκληρα χρόνια εκτός μητρώων Τ.Ε.Ε. (δε μιλάμε καν δηλαδή για Ε.Δ. αλλά για απλή ιδιότητα μέλους)...
Πόσα χρόνια λες να περάσουν για τους απόφοιτους του Π.Δ.Α. και των υπολοίπων πρώην σχολών μηχανικών 4ετούς φοίτησης (που θα γίνουν 5ετούς, ΑΝ γίνουν τελικά και ΑΝ δεν υπάρξει η πατέντα «integrated master με επαγγελματικά προσόντα αντίστοιχα των Τ.Ε.Ι.» που συζητείται εντόνως) για εγγραφή στο Τ.Ε.Ε. και κατοχύρωση Ε.Δ. ίδιων με αυτά που απολαμβάνουν απόφοιτοι του Ε.Μ.Π. του Α.Π.Θ. κ.λπ.;
Βάζουμε ένα στοιχηματάκι;:D
Άλλο λοιπόν το «κάνω τις σχολές 5ετούς φοίτησης» (για να ικανοποιήσω το αίτημα καθηγητών, φοιτητών αλλά και απόφοιτων που προσδοκούν σε ήπιας μορφής «κατατακτήριες», ώστε να πάρω τα ψηφαλάκια) και άλλο η «επαγγελματική κατοχύρωση εντός του Τ.Ε.Ε., ΓΕΩ.Τ.Ε.Ε. κ.λπ.»...

2)Τους παλιούς πτυχιούχους (μηχανικούς Τ.Ε.) μας έχουν έτσι κι αλλιώς υποβαθμισμένους σε τέτοιο βαθμό που δεν πάει παρακάτω...το μόνο που έμεινε είναι να μας πάρουν τα πτυχία πίσω!:roll:
 

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4 λεπτά πριν, Emporas said:

Πόσα χρόνια λες να περάσουν για τους απόφοιτους του Π.Δ.Α

Κανένα, μόλις βγει ο πρώτος απόφοιτος αδιάσπαστης πενταετούς φοίτησης που λέει το ΤΕΕ θα εγγράφετε κατευθείαν με πλήρη δικαιώματα....θεώρησε το δεδομένο αυτό.

Οι οικονομίας και διοίκησης κατά την άποψη που δεν θα έπρεπε να εγγράφονται στο ΤΕΕ αλλά στο οικονομικό επιμελητήριο, αλλά είναι εκτός της παρούσας συζήτησης οπότε άστο.

9 λεπτά πριν, Emporas said:

Τους παλιούς πτυχιούχους (μηχανικούς Τ.Ε.) τους έχουν έτσι κι αλλιώς υποβαθμισμένους σε τέτοιο βαθμό που δεν πάει παρακάτω.

Κι όμως πάει..Ακόμα και οι καθηγητές που δίδασκαν στέφονται εναντίον των παλιών αποφοίτων.
Τι και αν είναι είναι ακριβώς οι ίδιοι που θα κάνουν ακριβώς το ίδιο μάθημα;
Πλέον θέλουν να λέγονται καθηγητές πανεπιστημίων και να διώξουν από πάνω τους το στίγμα των ΑΤΕΙ.

Επίσης με τον πλήρη έλεγχο των ηλεκτρονικών πλατφορμών από το ΤΕΕ, θα κόβει και θα ράβει τα πάντα όπως θέλει αυτό.
Δες τι έχει γίνει τον τελευταίο χρόνο με τους πτυχιούχους πολιτικούς μηχανικούς για παράδειγμα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, mikegad said:

1)Κανένα, μόλις βγει ο πρώτος απόφοιτος αδιάσπαστης πενταετούς φοίτησης που λέει το ΤΕΕ θα εγγράφετε κατευθείαν με πλήρη δικαιώματα....θεώρησε το δεδομένο αυτό.

2)Οι οικονομίας και διοίκησης κατά την άποψη που δεν θα έπρεπε να εγγράφονται στο ΤΕΕ αλλά στο οικονομικό επιμελητήριο, αλλά είναι εκτός της παρούσας συζήτησης οπότε άστο.

3)Κι όμως πάει..Ακόμα και οι καθηγητές που δίδασκαν στέφονται εναντίον των παλιών αποφοίτων.
Τι και αν είναι είναι ακριβώς οι ίδιοι που θα κάνουν ακριβώς το ίδιο μάθημα;
Πλέον θέλουν να λέγονται καθηγητές πανεπιστημίων και να διώξουν από πάνω τους το στίγμα των ΑΤΕΙ.

4)Επίσης με τον πλήρη έλεγχο των ηλεκτρονικών πλατφορμών από το ΤΕΕ, θα κόβει και θα ράβει τα πάντα όπως θέλει αυτό.
Δες τι έχει γίνει τον τελευταίο χρόνο με τους πτυχιούχους πολιτικούς μηχανικούς για παράδειγμα

1)Μόλις σου παρέθεσα περίπτωση όπου πέρασαν 19 (!!!) ολόκληρα χρόνια, όχι για κατοχύρωση κάποιας κατηγορίας Ε.Δ. αλλά για απλή ιδιότητα μέλους!
Αντίστοιχες περιπτώσεις πολυτεχνικών τμημάτων φυσικά υπάρχουν πολλές...η δική σου σιγουριά που στηρίζεται λοιπόν;

2)Από ιδρύσεως τους εγγράφονται εκεί, δεν είσαι καλά ενημερωμένος...

3)Όταν λες «στρέφονται εναντίον παλιών πτυχιούχων» τι εννοείς;
Κάποιο παράδειγμα;

4)Άρα στα λόγια μου έρχεσαι...ότι μιλάμε δηλαδή για τέτοια υποβάθμιση που π.χ. το Τ.Ε.Ε. αποκλείει πλήρως πτυχιούχους μηχανικούς από ηλεκτρονικές πλατφόρμες ακόμη και για τις απλούστερες και συνηθέστερες των τεχνικών εργασιών, κάποιες εκ των οποίων μάλιστα χωρίς να απαιτούν καν σπουδές επιπέδου τριτοβάθμιας εκπαίδευσης...άρα πόσο πιο κάτω έχει απ' αυτό;:roll:

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

Emporas όπως σου είπα και πριν οι οικονομίας και διοίκησης ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ δεν θα έπρεπε να εγγράφονται στο ΤΕΕ αλλά μόνο στο οικονομικό επιμελητήριο. Οπότε καλά έκαναν και 19 χρόνια δεν τους έβαζαν και κακός τους έβαλαν τώρα.
Δεν μπορώ να επιμείνω άλλο, αλλά αν εσύ επιμένεις στο στοίχημα είμαι μέσα.Αλλά μόνο σε συμβολαιογράφο και μεγάλο ποσό για να αξίζει τον κόπο.

27 λεπτά πριν, Emporas said:

Όταν λες «στρέφονται εναντίον παλιών πτυχιούχων» τι εννοείς;
Κάποιο παράδειγμα; 

Δηλαδή από την εξαγγελία της πρώτης πανεπιστήμιοποίησης ΑΤΕΙ έως σήμερα δεν έχει πάρει τίποτα το μάτι σου;
Αν όχι ψάξε στο esos ανακοινώσεις καθηγητών

 

38 λεπτά πριν, Emporas said:

π.χ. το Τ.Ε.Ε. αποκλείει πλήρως πτυχιούχους μηχανικούς από ηλεκτρονικές πλατφόρμες

ναι το ίδιο λέμε αλλά πιστεύω πως ο αποκλεισμός θα εδραιωθεί και θα πιάσει και άλλες ειδικότητες πέραν των πτυχιούχων πολιτικών μηχανικών
Επομένως πάει και παρακάρω

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, mikegad said:

1)Emporas όπως σου είπα και πριν οι οικονομίας και διοίκησης ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ δεν θα έπρεπε να εγγράφονται στο ΤΕΕ αλλά μόνο στο οικονομικό επιμελητήριο. Οπότε καλά έκαναν και 19 χρόνια δεν τους έβαζαν και κακός τους έβαλαν τώρα.
Δεν μπορώ να επιμείνω άλλο, αλλά αν εσύ επιμένεις στο στοίχημα είμαι μέσα.Αλλά μόνο σε συμβολαιογράφο και μεγάλο ποσό για να αξίζει τον κόπο.

2)Δηλαδή από την εξαγγελία της πρώτης πανεπιστήμιοποίησης ΑΤΕΙ έως σήμερα δεν έχει πάρει τίποτα το μάτι σου;
Αν όχι ψάξε στο esos ανακοινώσεις καθηγητών

 

3)ναι το ίδιο λέμε αλλά πιστεύω πως ο αποκλεισμός θα εδραιωθεί και θα πιάσει και άλλες ειδικότητες πέραν των πτυχιούχων πολιτικών μηχανικών
Επομένως πάει και παρακάρω

1)Καλό θα ήταν (για τέτοια θέματα τουλάχιστον) να γράφουμε με επιχειρήματα και όχι με το τι «πιστεύουμε», τι λέει το «ένστικτο» μας ή κάποιος που μας είπε κάτι, κάπως, κάποτε κ.λπ.
Δεν υπάρχει λόγος να ανεβάζεις τους τόνους...σε ρώτησα κάτι πολύ συγκεκριμένο:
Όταν υπάρχουν τμήματα πολυτεχνικών σχολών 5ετούς φοίτησης που περίμεναν ακόμη και δεκαετίες ολόκληρες για να κατοχυρώσουν κάποια Ε.Δ. μέσα στο Τ.Ε.Ε. (π.χ. Μηχανικοί Παραγωγής & Διοίκησης) ακόμη και κεντρικών πολυτεχνικών σχολών (π.χ. Μεταλλειολόγοι Ε.Μ.Π. ή Σ.Ε.Μ.Φ.Ε.) κι όταν από τους νόμους των συγχωνεύσεων προκύπτει σαφώς ότι δεν υπάρχει καμία πρόθεση εν ενεργεία φοιτητές ή απόφοιτοι Τ.Ε.Ι. να αποκτήσουν έστω και «απ' το παράθυρο» πρόσβαση σε σχολές 5ετούς φοίτησης με κατοχυρωμένα Ε.Δ. από τα επιμελητήρια (χαρακτηριστικό παράδειγμα το νομοσχέδιο για τη συγχώνευση πανεπιστημίου και Τ.Ε.Ι. Δυτικής Μακεδονίας), που στηρίζεις το «δεδομένο» (όπως λες) και τη σιγουριά σου ότι μόλις τα τμήματα μηχανικών του Π.Δ.Α. π.χ. γίνουν 5ετούς φοίτησης θα αποκτήσουν όχι μόνο πρόσβαση στο μητρώο μελών των εν λόγω επιμελητηρίων, αλλά και τα αντίστοιχα Ε.Δ.;

2)Εσύ γράφεις ότι «καθηγητές στρέφονται εναντίον παλιών πτυχιούχων» άρα εσύ είσαι υποχρεωμένος να βρεις τα links για να στηρίξεις τα γραφόμενα σου, όχι εγώ...
Εγώ ξέρω το αυτονόητο (βάσει των εξελίξεων), ότι οι καθηγητές απλώς δεν ασχολούνται καθόλου με τους απόφοιτους γιατί δεν έχουν καμία απολύτως υποχρέωση να ασχοληθούν...

3)Προφανώς και ό,τι έχουν υπό την άμεση διαχείριση και εποπτεία τους τα επιμελητήρια «νταβατζήδες» θα φροντίσουν να το κάνουν όσο πιο «άπιαστο» γίνεται για τους πτυχιούχους μηχανικούς, γεωτεχνικούς κ.α. Τ.Ε.!
Από εκεί και πέρα όσο μας δυσφήμισαν μας δυσφήμισαν, δε μένει κάτι άλλο να μας κάνουν...όσοι από εμάς βρήκαμε το δρόμο μας επαγγελματικά δεν έχουμε να χάσουμε κάτι, οι υπόλοιποι που χρειάζονται τα επιμελητήρια για να δουλέψουν ας αλλάξουν χώρα ή ας αλλάξουν επάγγελμα ή ας πάνε για κατατακτήριες σε κάνα κεντρικό πολυτεχνείο, γιατί αν περιμένουν δικαίωση από Ελληνικά δικαστήρια θα πεθάνουν στην ψάθα περιμένοντας...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Emporas said:

Δεν υπάρχει λόγος να ανεβάζεις τους τόνους...σε ρώτησα κάτι πολύ συγκεκριμένο:

Ποιους τόνους ανέβασε ρε Emporas;

Παραπάνω γράφεις 

4 ώρες πριν, Emporas said:

Βάζουμε ένα στοιχηματάκι;:D

και σου λέω αν πιστεύεις πως    π.χ. ένας εισακτέος μηχανολογος μηχανικός του νέου πολυτεχνείου Κρήτης (πρώην ΣΤΕΦ ΑΤΕΙ Ηρακλείου) μετά από 5 έτη σπουδών θα έχει άλλα δικαιώματα (ή καθόλου) από αυτά που έχουν οι μηχανολόγοι μηχανικοί ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΑΚΙ
Δεν κάνω πλάκα πάμε συμβολαιογράφο και βάζουμε 5-10 χιλιάρικα

Αν τις άφηναν τετραετής...ναι θα συμφωνούσα.
Τώρα το βλέπω σαν ευκαιρία να βγάλω κανένα φράγκο από την επιμονή σου.
 

1 ώρα πριν, Emporas said:

άρα εσύ είσαι υποχρεωμένος να βρεις τα links

Υποχρεωμένος σε ποιον; Σε εσένα;

Απ ότι καταλαβαίνεις δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε....στείλε μου για τις λεπτομέρειες για το στοιχηματάκι

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζονται όλοι οι μηχανικοί ΕΔ. Δεν νομίζω ένας μηχανικός οικονομίας και διοίκησης να χρειαστεί ποτέ επαγγελματικά δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, mikegad said:

1)και σου λέω αν πιστεύεις πως    π.χ. ένας εισακτέος μηχανολογος μηχανικός του νέου πολυτεχνείου Κρήτης (πρώην ΣΤΕΦ ΑΤΕΙ Ηρακλείου) μετά από 5 έτη σπουδών θα έχει άλλα δικαιώματα (ή καθόλου) από αυτά που έχουν οι μηχανολόγοι μηχανικοί ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΑΚΙ

Δεν κάνω πλάκα πάμε συμβολαιογράφο και βάζουμε 5-10 χιλιάρικα

Αν τις άφηναν τετραετής...ναι θα συμφωνούσα.
Τώρα το βλέπω σαν ευκαιρία να βγάλω κανένα φράγκο από την επιμονή σου.
 

2)Υποχρεωμένος σε ποιον; Σε εσένα;

1)Όλη σου η «επιχειρηματολογία» δηλαδή κρέμεται από μια χιουμοριστική μου φράση!:rolleyes:
Μάλιστα...στοίχημα δε βάζω γιατί θα είναι σα να κλέβω καραμέλα από μωρό παιδί, θα το χάσεις όπως το έχασαν και ΟΛΟΙ οι «αισιόδοξοι» Τ.Ε.Ι.τζήδες πριν από σένα (το 2001 με την «ανωτατοποίηση», το 2008 με τα μεταπτυχιακά, το 2018 με την «πανεπιστημιοποίηση» κ.ο.κ.)...
Και για να το κλείνουμε εδώ μια που δε μπορώ να ασχολούμαι με τις «αισιοδοξίες» του καθενός: ΑΝ γίνουν 5ετούς φοίτησης και ΑΝ δε γίνει το «μαγείρεμα» που συζητιέται, τότε θα είναι απλά σχολές 5ετούς φοίτησης χωρίς καμία πρόσβαση στα επίμαχα επιμελητήρια, όπως ήταν τόσες και τόσες άλλες εδώ και πολλά χρόνια...

2)Προφανώς...αλλά που να τα βρεις;:rolleyes:

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Emporas said:

Μάλιστα...στοίχημα δε βάζω γιατί θα είναι σα να κλέβω καραμέλα από μωρό παιδί, θα το χάσεις όπως το έχασαν και ΟΛΟΙ οι «αισιόδοξοι» Τ.Ε.Ι.τζήδες πριν από σένα (το 2001 με την «ανωτατοποίηση», το 2008 με τα μεταπτυχιακά, το 2018 με την «πανεπιστημιοποίηση» κ.ο.κ.)...

Μάλιστα τρομερή επιχειρηματολογία που λες και εσύ...
Εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα να κλάψω σαν μωρό παιδί και αν θες ανεβάζουμε και το ποσό
Τώρα αν φοβάσαι πως θα κλάψεις εσύ ,το δέχομαι

Επίσης την αισιοδοξία δεν ξέρω που είδες, μιλάω καθαρά για νέους εισακτέους.
όλοι οι παλιοί τον ήπιαν κανονικά

Καλό Πάσχα

Link to comment
Share on other sites

Με το που κατωχυρωθούν τα τμήματα μηχανικών του ΠΑΔΑ ως 5ετή, θα αναγνωριστούν τα επαγγελματικά τους ως ισάξια των Διπλοματούχων των υπόλοιπων σχολών. Το ΠΔ που βγήκε το Νοέμβριο ορίζει τα κριτήρια για να αναγνωρίζεται κάποιος ως Διπλωματούχος Μηχανικός και το ΠΑΔΑ πλέον θα τα πληροί.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.