Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΤΣΜΕΔΕ και οφθαλμίατρος


Samdreamth

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι ρε συνάδελφοι

 

Αν για παράδειγμα αγόρασα τελευταία φορά γυαλιά οράσεως τον Οκτώβριο του 2010, δικαιούμαι πάλι από τον Οκτώβριο του 2012 και μετά ή μπορώ και τώρα;

 

Δύο χρόνια από την ημερομηνία που ΠΛΗΡΩΘΗΚΕΣ τα προηγούμενα γυαλιά και όχι από την ημερομηνία που τα αγόρασες.

 

Το διευκρινίζω γιατί επειδή είχα πάρει κάποια στιγμή καθυστερημένα με έγκριση λόγω εκπρόθεσμης κατάθεσης των αποδείξεων τα χρήματα (σχεδόν 4 μήνες μετά την αγορά), μου είχαν τονίσει ότι "μετράει" 2 χρόνια από τη στιγμή που τα πληρώθηκα (ούτε καν από τη στιγμή που τα κατέθεσα)....

 

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι....μιλάω για 2 χρόνια πριν περίπου...

Edited by Kapa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 139
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

για τα δυο χρόνια συμφωνώ απλά να επισημάνω.... μπορεί να είναι γυαλιά ή φακοί επαφής.

 

Δηλαδή εαν εχουν περάσει 2 χρόνια και παρω φακούε επαφής και οχι σκελετό μετράει οτι έκανα χρήση του δικαιώματος μου.

 

περίπου σε κανα μήνα πληρώθηκα απο τι στιγμή που κατέθεσα τα χαρτιά ( ακόμα να μου έρθει στο σπίτι το παραστατικό με τη διαφορά για τη φορολογική δήλωση του χρόνου - πάνε 3 μήνες....)

 

μου δικαιολόγησαν 20 ε για οφθαλμίατρο και 100 για γυαλιά.

 

( μάλιστα οταν κατέθεσα τα χαρτιά στο ροζ χαρτί που παρέλαβα μου έγραψαν οτι μου δικαιολογούσαν 160 ε για τα γυαλιά - τόσο έγραφε η απόδειξη - αλλά όταν πληρώθηκα τελικά πιστώθηκαν μόνο τα 100. Προφανώς η υπάλληλος ήθελε να ξεμπερδεύει με το κόσμο αλλά μετά στον επανέλεγχο μου έρασαν το σωστό ποσό. τώρα περιμένω το παραστατικό με τα 60 ε να το βαλω ως εξοδα στη δηλωση του χρόνου).

Link to comment
Share on other sites

ερώτησ τρικ για δυνατους κλέφτες..διρυκρινίζω οτι είμαι στο εξωτερικό... αραγε τωρα με την αλλαγη των βιβλιαριων μπορουν κάπως να τσεκάρουν την διετια? γιατι παλια κοιτουσαν πισω στο βιβλιαριο για να τσεκαρουν...

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα..... αφύ στο τεε αθήνας εγω κατέθεσα μόνο την απόδειξη των γυαλιών, τίποτα απο το βιβλιάριο, ούτε καν το ζητησαν.

 

αρα κάπου είχαν κρατη΄σει τα δικά τους δεδομένα και το τσέκαραν.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

1. Τα πληρώνεις όλα απ' την τσέπη σου!. Φίλε άστα, καλύτερα τυφλός!

2. Θα πρέπει να βρείς οφθαλμίατρο ΕΟΠΠΥ, να σου κόψει γνωμάτευση.

3. Να πάς στα γραφεία του ΕΟΠΠΥ (που στο διάλο είναι ούτε ξέρω)

4. Στην συνέχεια στην οικονομική υπηρεσία του ΕΟΠΠΥ (που στο διάλο είναι ούτε ξέρω)

5. Μετά πάς στο μαγαζί να αγοράσεις τα γυαλιά, να σου κόψει απόδειξη και να την πάς ξανά στον ΕΟΠΠΥ.

6. Στην συνέχεια θα περιμένεις να πάρεις from the three the largest, (πότε, πόσο και άν τα πάρεις και αυτά!)

 

Θές κι άλλα... ισχύει η πρώτη σειρά (1) που έγραψα.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Εμείς ομως από πείσμα θα πληρώνουμε ασφάλιστρα ΤΣΜΕΔΕ!!! Οταν άλλοι (μη μηχανικοί) πληρώνουν βαριά 1000€ για ασφαλιστική κάλυψη στον ΕΟΠΠΥ, εσύ πλήρωνε 4500€ ετησίως για την ίδια κάλυψη, γιατί απλά είμαστε ΧΟΥΒΑΡΔΑΔΕΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επιστρέφω στο θέμα μετά από πολύ καιρό...

 

Πήγα σήμερα σε οφθαλμίατρο του ΕΟΠΥΥ έχοντας κλείσει ραντεβού πριν 2 μήνες.

Μου είπε ότι από την στιγμή που μπήκαμε στον ΕΟΠΥΥ γυαλιά δικαιολογούν κάθε 4 χρόνια.

 

Η ερωτήση που έχω, αν ξέρει κανείς φυσικά, είναι η εξής: Τα 4 χρόνια μετράνε από την προηγούμενη φορά

που πήρες χρήματα πίσω ή από δω και στο εξής που γίναμε ΕΟΠΥΥ? Το ρωτάω γιατί είχα πάρει το 2011 από το ΤΣΜΕΔΕ

και αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να σπαταλήσω τον χρόνο μου να πάω δικαιολογητικά κλπ, ή στο τέλος

θα μου ρίξουν άκυρο γιατί δεν κλέινω 4 χρόνια. Ξέρει κανείς καμιά παρόμοια περίπτωση?

 

Ο οφθαλμίατρος δεν ήξερε να μου απαντήσει τι ισχύει και έτσι προκαταβολικα μου έδωσε τα

απαραίτητα χαρτιά ώστε να τα πάω σε ελεγκτή του ΙΚΑ (?).

 

Κατά τα άλλα, τα ραβασάκια ήρθαν και το 2 χιλιαρο έτσουξε...

Την υγειά μας να έχουμε γιατί δεν μας βλέπω καλά...

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα σε οφθαλμίατρο του ΕΟΠΥΥ έχοντας κλείσει ραντεβού πριν 2 μήνες.

Πήγες σε ιατρεία του ΙΚΑ ή σε ιατρό συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.