Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΤΣΜΕΔΕ και οφθαλμίατρος


Samdreamth

Recommended Posts

Εγώ σκέφτομαι να πάω σε ΙΚΑ. Εκεί σίγουρα θα ξέρουν. Μόλις μάθω, θα ενημερώσω.

Το μόνο που με ...προβληματίζει είναι αν ο εξοπλισμός που υπάρχει στο ΙΚΑ είναι αξιόπιστος για μέτρηση μυωπίας κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 139
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

...

...προβληματίζει είναι αν ο εξοπλισμός που υπάρχει στο ΙΚΑ είναι αξιόπιστος για μέτρηση μυωπίας κλπ.

Μη σε προβληματίζει καθόλου.

Δεν είναι. Τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω στο θέμα μετά από πολύ καιρό...

 

Πήγα σήμερα σε οφθαλμίατρο του ΕΟΠΥΥ έχοντας κλείσει ραντεβού πριν 2 μήνες.

Μου είπε ότι από την στιγμή που μπήκαμε στον ΕΟΠΥΥ γυαλιά δικαιολογούν κάθε 4 χρόνια.

 

Η ερωτήση που έχω, αν ξέρει κανείς φυσικά, είναι η εξής: Τα 4 χρόνια μετράνε από την προηγούμενη φορά

που πήρες χρήματα πίσω ή από δω και στο εξής που γίναμε ΕΟΠΥΥ? Το ρωτάω γιατί είχα πάρει το 2011 από το ΤΣΜΕΔΕ

και αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να σπαταλήσω τον χρόνο μου να πάω δικαιολογητικά κλπ, ή στο τέλος

θα μου ρίξουν άκυρο γιατί δεν κλέινω 4 χρόνια. Ξέρει κανείς καμιά παρόμοια περίπτωση?

 

Ο οφθαλμίατρος δεν ήξερε να μου απαντήσει τι ισχύει και έτσι προκαταβολικα μου έδωσε τα

απαραίτητα χαρτιά ώστε να τα πάω σε ελεγκτή του ΙΚΑ (?).

 

Κατά τα άλλα, τα ραβασάκια ήρθαν και το 2 χιλιαρο έτσουξε...

Την υγειά μας να έχουμε γιατί δεν μας βλέπω καλά...

 

όταν θα πας στο τοπικό γραφείο του ΤΣΜΕΔΕ στην πόλη σου θα σου δώσουν ένα έντυπο του ΕΟΠΥΥ να συμπληρώσεις με τα στοιχεία σου, καθώς και μία υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχεις πάρει γυαλιά τα 4 τελευταία χρόνια από το ταμείο σου.

 

Τα 2 αυτά χαρτιά τα πας στο γραφείο της Περιφερειακής Διευθυνσης του ΕΟΠΥΥ στην περιοχή σου και τα καταθέτεις (μαζί με τα δικαιολογητικά) για να σου επιστραφούν τα χρήματα στον λογαριασμό που θα τους δηλώσεις...

 

Λογικά διευκρινήσεις θα ζητήσεις από τους ίδιους για το ζήτημα που ρωτάς....

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ dkalam για την πληροφορία, αν και δεν θα χρειαστεί, τουλάχιστον τώρα.

 

Το μαγαζί οπτικών που πήγα σήμερα μου είπε ότι το σύστημα του ΕΟΠΥΥ είναι

συνδεδεμένο με το (παλιό του) ΤΣΜΕΔΕ οπότε φαίνεται ότι πχ είχα πάρει χρήματα για γυαλιά το 2011.

 

Το μόνο θετικό είναι ότι δεν θα χάσω κάποια ώρα από τον χρόνο μου για γραφειοκρατεία που δεν

θα είχε κανένα αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχοντας πάρει την γνωμάτευση από συμβεβλημένο με εοπυυ οφθαλμίατρο, πρέπει να πάμε σε ελεγκτη ιατρό. Έχει το τσμεδε ακόμα ελεγκτές ιατρούς ή πάμε σε περιφερειακή διεύθυνση εοπυυ; Στο τελευταίο σίγουρα πηγαίνουμε για να καταθέσουμε χαρτιά και αποδείξεις... Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί πάλι αλλά δεν το βρήκα πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
BHMATA (ακολουθήστε τα με τη σειρα!!)
  1. Σιγουρευτείτε ότι το βιβλιάριο του ΤΣΜΕΔΕ είναι νέου τύπου και αναγράφει την τελευταία φορά (ημερομηνία) που αποζημιωθήκατε για γυαλιά οράσεως από το ΤΣΜΕΔΕ .
  2. Αν δεν το αναγράφει πρέπει να ενημερώσετε το βιβλιάριο στο ΤΣΜΕΔΕ στα κεντρικά.
  3. Ο νόμος έχει αλλάξει και δικαιούμαστε γυαλιά κάθε 4 χρόνια και όχι κάθε 2 που ίσχυε.
  4. Αν δεν έχουν περάσει ακριβώς 4 χρόνια (βάσει ημερομηνίας και όχι χρονολογίας) μην προχωρήσετε την διαδικασία παρακάτω.
  5. Πηγαίνετε σε ιδιώτη οφθαλμίατρο συμβεβλημμενο με ΕΟΠΥΥ για εξέταση και εγγραφή συνταγής γυαλιών οράσεως .
  6. Εντός 15 ημερών απο την επίσκεψη στον οφθαλμίατρο , πηγαίνετε χωρίς ραντεβού στο ΠΕΔΥ που υπάγεστε, σε ελεγκτή ιατρό βάρδιας, για να θεωρήσει την συνταγή .(μερικα ΠΕΔΥ λειτουργουν εως τις 6μ.μ.)
  7. Με τη θεωρημένη πλεον, συνταγή στα χέρια πηγαίνετε για την αγορά γυαλιών ορασεως στον οπτικό , που πρέπει να σας δώσει                                           (α)σφραγισμένη απόδειξη πληρωμης  (100 ευρω παίρνουμε- όχι παραπάνω όσα και να αναγράφει η αποδειξη )    και                                                            (β)βεβαίωση που να περιγράφει τα στοιχεια του ως οπτικου και οτι εκτελεσε την συγκεκριμενη συνταγη του οφθαλμιατρου.(σφραγισμενη κ αυτη)
  8. Τελος, Πηγαίνετε στο παραρτημα ΕΟΠΥΥ στο οποιο ανηκετε ( αναλογα με τοπο κατοικιας - τηλεφωνηστε πρωταα ) με τα παραπανω εγγραφα

 

Καλη τυχη 

 

 

Αντώνης  Αλεξιου 

Ηλ.Μηχ. ΕΜΠ

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

9. Μετά την κατάθεση των δικαιολογητικών, μην πάτε αμέσως στο ΑΤΜ για να δείτε αν μπήκαν τα €100 στον λογαριασμό που δώσατε το ΙΒΑΝ. Οπλιστείτε με υπομονή. Θα περάσουν μήνες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

BHMATA (ακολουθήστε τα με τη σειρα!!)
  1. Σιγουρευτείτε ότι το βιβλιάριο του ΤΣΜΕΔΕ είναι νέου τύπου και αναγράφει την τελευταία φορά (ημερομηνία) που αποζημιωθήκατε για γυαλιά οράσεως από το ΤΣΜΕΔΕ .

 

Συγγνωμη για τη ερωτηση αλλα επειδη τα χω δει ολα σε τουτο τον τοπο αν και σχετικα νεος, μια διευκρινιση του 1 βηματος σε σχεση και με το 2ο που αναγραφεις:

 

Σε περιπτωση που ναι η πρωτη φορα που θα κανω επισκεψη στον οφθαλμιατρο ως μηχανικος και με δικη μου ασφαλιση πρεπει να αναγραφει κατι το συγκεκριμενο σημειο του βιβλιαριου? Εχω νεου τυπου προφανως και το συγκεκριμενο ειναι κενο. Ευχαριστω προκαταβολικα για την απαντηση, αλλα και για το post σου, συναδελφε. Με βοηθησε ηδη αρκετα.

Edited by Palin
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.