Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΤΣΜΕΔΕ και οφθαλμίατρος


Samdreamth

Recommended Posts

Έχει καιρό να αναφερθεί το θέμα και είπα να το θυμίσω μήπως και κάποιος έχει πιο φρέσκες πληροφορίες.. Τελικά πόσα λεφτά δικαιούμαστε για εγχείρηση laser? Είναι τα 300€ ανά μάτι που αναφέρθηκε τελευταίο?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 139
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδιά.Για αγορά γυαλιών μυωπίας, απλή απόδειξη απο το κατάστημα οπτικών δίνουμε στο τσμεδε(συν όλα τα υπόλοιπα,συνταγή κλπ);

Γιατί μου είπε η οπτικός που πήγα για γυαλιά οτι για ασφαλισμένους τσμεδε κόβουν τιμολόγιο για αγορά γυαλιών.Στο τσμεδε που είχα ρωτήσει μου είχαν πει απόδειξη,μήπως εννοούσε τιμολόγιο και δεν το διευκρίνησε;

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει πρίν 2 χρόνια αλλά δεν φαντάζομαι να έχει αλλάξει κάτι στ μεταξύ. Απλή αποδειξη και αν θυμάμαι καλά είχε βάλει μια σφραγίδα ο οπτικός. Τιμολόγιο σίγουρα οχι.

Link to comment
Share on other sites

Δίνεις μια απόδειξη του καταστήματος, που να αναφέρει το ονοματεπώνυμο σου.

 

Πχ. απο κεί που τ'αγόρασα,εγώ, τύπωσε την απόδειξη απ'τον Η/Υ και ήταν οπτικά σα τιμολόγιο.

Πάντως όλοι για απόδειξη είπαν κι εγώ απόδειξη πήγα.

Μάλλον η οπτικός σου τα χει μπερδέψει λίγο. (μήπως παλιοτερα δίναν τιμολόγιο; επειδή οι οπτικοί παίρναν τα χρήματα και οχι ο ασφαλισμένος).

Μπορεις να τους καλέσεις, να δεις αν δέχονται και τιμολόγιο...

 

Υ.Γ. Στη περίπτωση μου, έχουν περάσει ήδη 9 ημέρες (εργάσιμες) και δεν έχουν καταθέσει τα χρήματα. (θεσ/νικη). Να τους καλέσω ή να περιμένω;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μετα απο μικρη ταλαιπωρια θα ηθελα να ενημερωσω οποιον ενδιαφερεται για 3 περιπτωσεις:

1) ο μοναδικος "συμβεβλημενος" οφθαλμιατρος στη Κορινθο ειναι απατη γιατι με τρελο υφακι μου ειπε οτι συνεργαζεται μονο για δικηγορους (?) και ζητησε 40 ευρω για απλη εξεταση και μετα ας επαιρνα πισω οτι μπορουσα.. εφυγα εννοειται!

2) μου ειπαν οτι μπορουμε να πηγαινουμε σε νοσοκομειο με αντιτιμο 5 ευρω, τα οποια δε παιρνουμε πισω αλλα αποφευγουμε τους ακριβους γιατρους και τις επισκεψεις στις ουρες των ταμειων του τσμεδε και

3) αυτο που εκανα τελικα, μια πολυ καλη περιπτωση στα Πατησια οπου δε πληρωνουμε κατα την επισκεψη αλλα πηγαινουμε το βιβλιαριο στο τσμεδε, το σφραγιζουν και απλα επιστρεφουμε στο γιατρο το αντιγραφο. προσωπικα το βρισκω ως το καλυτερο, ουτε αγχωνομαι ποσα χρηματα θα παρω πισω και ουτε να πρεπει να μου κοβει 10 αποδειξεις ο αλλος μπας και τα παρω ολα πισω.

φανταζομαι δε πρεπει να αναφερω ονοματα εδω αλλα οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει πριβε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να ρωτήσω κάτι τους πιο παλιούς:

Πήγα σήμερα στο ΤΣΜΕΔΕ Αγ Παρασκευής με συνταγή οφθαλμίατρου, απόδειξη οφθαλμίατρου, απόδειξη οπτικού και μου είπαν ότι για να μου δώσουν τα λεφτά πρέπει να έχει γράψει ο οφθαλμίατρος παραπεμπτικό στο βιβλιάριο μου. Ισχύει αυτό?? Όταν είχα πάει στα κεντρικά του ΤΣΜΕΔΕ για οδοντίατρο που πάλι δεν είχε σημειώσει τίποτα ο γιατρός στο βιβλιάριο, μου το δεχτήκανε μια χαρά, και συμπληρώσανε το βιβλιάριο μόνοι τους με τα λεφτά που μου δώσαν.

Τι ισχύει τελικά? Μήπως πρέπει να πάω κεντρικά για να κάνω τη δουλειά μου?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Δεν ανηκω στους παλιους αλλα αν το δεχεσαι να σου πω οτι μια βδομαδα πριν πηγα το βιβλιαριο μου στα κεντρικα και οντως χρειαζοντουσαν το παραπεμπτικο του οφθαλμιατρου. Ισως δε πρεπει να συγκρινεις καταστασεις απο διαφορετικες ειδικοτητες γιατρων.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου έχει δώσει χειρόγραφη γνωμάτευση-παραπεμπτικό και συνταγή ( 2 διαφορετικά χαρτιά). Στο βιβλιάριο τι ακριβώς χρειάζεται?

 

Επίσης ο γιατρός ήταν στη λίστα του ΤΣΜΕΔΕ, δε θα έπρεπε να ξέρει τι να συμπληρώσει? Εγώ έπρεπε να του πω πως να κάνει τη δουλειά του? :|

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να σου γράψει την επίσκεψη και στο βιβλιάριο με την γνωμάτευση.Θα δώσεις το απόκομμα αυτό του βιβλιαρίου,μαζί με τη συνταγή και την απόδειξη από τον οπτικό.Επίσης χρειάζεται το βιβλιάριο για να σου σημειώσουνε από το τσμέδε μέσα οτι πήρες γυαλιά(εκεί που γράφει πρόσθετη περίθαλψη γράφουνε την ημερομηνία,τον ελεγκτή και το ποσό που δικαιολογείται)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.