Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΤΣΜΕΔΕ και οφθαλμίατρος


Samdreamth

Recommended Posts

Εμένα όταν πήρα τα "βιβλιάρια" (γενικά) μου έδωσαν μόνο συνταγολόγιο και βιβλιάριο υγείας. Δε μου έδωσαν βιβλιάριο που έχει κάτι να "κόψεις" !

Πήγα σε συμβεβλημένο γιατρό, πλήρωσα κανονικά 40€, μου έδωσε γνωμάτευση κτλ και απόδειξη. Τώρα πρέπει να πάω στο ΤΣΜΕΔΕ να μου δώσουν βιβλιάριο και να ξαναπάω στον γιατρό να μου κόψει χαρτάκι και μετά για τα γυαλιά ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 139
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Έχουν αλλάξει τα βιβλιάρια.Όταν πας σε συμβεβλημένο γιατρό υποτίθεται κρατάει το απόκομμα(απο το βιβλιάριο) από την επίσκεψη και δεν πληρώνεις.Αν πάς σε μη συμβεβλημένο,πληρώνεις κανονικά,σου γράφει επίσκεψη στο βιβλιάριο και πας το απόκομμα αυτό εσυ στο τσμεδε να πάρεις πίσω τα νοσήλεια.

Τώρα για τα γυαλιά,αν πας σε συμβεβλημένο οφθαλμίατρο φαντάζομαι οτι αφου αυτός κραταέι το απόκομμα απο το βιβλιάριο,εσύ επιστρέφεις στο τσμέδε μόνο τη συνταγή και την απόδειξη από τα γυαλιά.Πρέπει παρόλα αυτά να πάς και το βιβλιάριο να σημείώσουν οτι πήρες γυαλιά.

Αυτή είναι η διαδικασία με τα καινούρια βιβλιάρια,ρώτα στο τσμέδε αν δέχονται ακόμα το παλιό για να μη ξανατρέχεις

Link to comment
Share on other sites

Έχουν αλλάξει τα βιβλιάρια.Όταν πας σε συμβεβλημένο γιατρό υποτίθεται κρατάει το απόκομμα(απο το βιβλιάριο) από την επίσκεψη και δεν πληρώνεις.Αν πάς σε μη συμβεβλημένο,πληρώνεις κανονικά,σου γράφει επίσκεψη στο βιβλιάριο και πας το απόκομμα αυτό εσυ στο τσμεδε να πάρεις πίσω τα νοσήλεια.

Τώρα για τα γυαλιά,αν πας σε συμβεβλημένο οφθαλμίατρο φαντάζομαι οτι αφου αυτός κραταέι το απόκομμα απο το βιβλιάριο,εσύ επιστρέφεις στο τσμέδε μόνο τη συνταγή και την απόδειξη από τα γυαλιά.Πρέπει παρόλα αυτά να πάς και το βιβλιάριο να σημείώσουν οτι πήρες γυαλιά.

Αυτή είναι η διαδικασία με τα καινούρια βιβλιάρια,ρώτα στο τσμέδε αν δέχονται ακόμα το παλιό για να μη ξανατρέχεις

 

βασικα οσο αφορα τους συμβεβλημενους γιατρους, οταν πας επισκεψη σου συμπληρωνουν στο βιβλιαριο τις σελιδες με τις εξετασεις σου. μετα πρεπει να πας στο τσμεδε, οπου θα σου εχει πει ο γιατρος οτι χρειαζεται να σου σφραγισει μια συγκεκριμενη σελιδα ο ελεγκτης με τη δικη του (ονομα του) συν τη στρογγυλη. μετα πρεπει να επιστρεψεις αυτη τη σελιδα στον οφθαλμιατρο για να μπορει να πληρωθει ο ιδιος απο το τσμεδε. κοινως πας 2 φορες στο γιατρο, αλλα γλιτωνεις την ωρα αναμονης στο τσμεδε, γιατι οταν προκειται για να δεις αμεσα τον ελεγκτη δε παιρνεις καν χαρτι.

για τα γυαλια εχεις το παραπεμπτικο που σου γραφει ο οφθαλμιατρος στο βιβλιαριο, εχει τη συνταγη/χαρτι με τους βαθμους και την ονομαστικη αποδειξη απο το μαγαζι (η οποια μπορεις να συμφωνησεις να σου κοψει 2, μια των 100 ευρω για να τη κρατησει το ταμειο και το υπολοιπο ποσο ξεχωριστα για να τη δωσεις στην εφορια σου).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αντικαθιστούν τα παλαιά βιβλιάρια με καινούρια, χωρίς να μας ενημερώνουν (τουλάχιστον στα κεντρικά της Αθήνας) και πώς να τα χρησημοποιούμε... και επειδή πρέπει όλα να τα ψάχνουμε μόνοι μας:

 

βρήκα στο http://thessalianchemeng.wordpress.com/2011/12/07/allagh-bibliariwn-tsmede/ τα παρακάτω

 

 

ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΝΕΟΥ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟΥ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΠΑΡΑΠΕΜΠΤΙΚΩΝ

Το βιβλιάριο ιατρικών παραπεμπτικών χορηγείται μαζί με το νέο ατομικό βιβλιάριο υγείας και χρησιμοποιείται για ιατρικές επισκέψεις και παρακλινικές εξετάσεις – ειδικές θεραπείες.

Ο ασφαλισμένος είναι υποχρεωμένος να έχει μαζί του το βιβλιάριο μαζί με το συνταγολόγιο σε κάθε επίσκεψη, εξέταση κ.ο.κ., είτε αυτή πραγματοποιείται σε συμβεβλημένο με το Ε.Τ.Α.Α. ιατρό / διαγνωστικό κέντρο / κρατικό νοσοκομείο είτε σε μη συμβεβλημένο ιατρό της επιλογής του.

Τόσο στην περίπτωση ιατρικής επίσκεψης όσο και στην περίπτωση παραπομπής για παρακλινικές εξετάσεις ή ειδικές θεραπείες, οι ιατροί όλων των ειδικοτήτων (πλην των οδοντιάτρων), συμβεβλημένοι και μη, συμπληρώνουν σε σελίδα του βιβλιαρίου:

§ τα στοιχεία του άμεσα ή έμμεσα ασφαλισμένου (επώνυμο, όνομα, Α.Μ.Κ.Α., αριθμό μητρώου Κ.Υ.Τ.),

§ τα στοιχεία του θεράποντος ιατρού (επώνυμο, ειδικότητα, Α.Μ.Κ.Α., υπογραφή και σφραγίδα –προσοχή: σφραγίδα και στο πρωτότυπο και στο στέλεχος),

§ τη διάγνωση (όπου πρέπει να αναφέρεται παθολογική αιτία και όχι πρόληψη) και στη συνέχεια τις τυχόν ιατρικές πράξεις εφόσον γίνουν.

§ Στην κάτω δεξιά πλευρά της σελίδας πρέπει να αναγράφεται ευανάγνωστα η ημερομηνία.

Επίσκεψη σε συμβεβλημένο ιατρό:

Ο συμβεβλημένος ιατρός κρατάει το πρωτότυπο φύλλο από το βιβλιάριο, όπου αναγράφει την ένδειξη «πρώτη» ή «δεύτερη επίσκεψη» και το οποίο υπογράφεται από τον ασφαλισμένο. Σε περίπτωση επίσκεψης σε συμβεβλημένο ιατρό, ο ασφαλισμένος δεν πληρώνει καμία συμμετοχή.

Παραπεμπτικά για παρακλινικές εξετάσεις και ειδικές θεραπείες αναγράφονται σε ξεχωριστό φύλλο, το οποίο αν πρόκειται να κατατεθεί σε συμβεβλημένο διαγνωστικό κέντρο πρέπει να προσκομίζεται για προέγκριση από τον ελεγκτή ιατρό του Ταμείου εντός πέντε (5) εργάσιμων ημερών.

Οι ιατρικές πράξεις που ενδεχομένως εκτελούνται κατά την επίσκεψη σε ορισμένες ειδικότητες συμβεβλημένων ιατρών (λ.χ. οφθαλμίατρους, καρδιολόγους κ.ο.κ.) πρέπει επίσης να προσκομίζονται στο Ταμείο για θεώρηση από τον ελεγκτή ιατρό, προκειμένου να αποζημιωθεί ο συμβεβλημένος θεράπων ιατρός.

Επίσκεψη σε μη συμβεβλημένο ιατρό :

Ο μη συμβεβλημένος ιατρός συμπληρώνει με τον ίδιο τρόπο ένα φύλλο από το βιβλιάριο για την επίσκεψη και ξεχωριστό φύλλο για παραπεμπτικά για παρακλινικές εξετάσεις ή ειδικές θεραπείες. Ο ασφαλισμένος πληρώνει και προσκομίζει στο Ταμείο την απόδειξη μαζί με το βιβλιάριο, προκειμένου να αποζημιωθεί μέσω τραπεζικής κατάθεσης. Το Ταμείο κρατά την απόδειξη και το απόκομμα του βιβλιαρίου, το οποίο αντικαθιστά τη γνωμάτευση που δινόταν ως δικαιολογητικό με τα παλαιά βιβλιάρια υγείας.

Με τον ίδιο τρόπο (προσκόμιση της απόδειξης και του βιβλιαρίου) αποζημιώνονται οι ασφαλισμένοι για εξετάσεις σε μη συμβεβλημένο διαγνωστικό κέντρο (στη συγκεκριμένη περίπτωση το απόκομμα του βιβλιαρίου αντικαθιστά το παραπεμπτικό).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 weeks later...

Να ρωτήσω κάτι ρε συνάδελφοι

 

Αν για παράδειγμα αγόρασα τελευταία φορά γυαλιά οράσεως τον Οκτώβριο του 2010, δικαιούμαι πάλι από τον Οκτώβριο του 2012 και μετά ή μπορώ και τώρα;

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζει κάποιoς;

 

Συνάδελφε, εμένα μου είχαν πεί για 4-5 εργάσιμες και απ'οτι θυμάμαι μπήκαν σε κατι λιγότερο απο μήνα. Δε γνωρίζω αν είναι πανάκεια ή οχι, αν παίζει ρόλο το υποκατάστημα, η ρευστότητα εκείνη τη περίοδο κτλ...

 

@Jazz, θαρρώ πως πρέπει να κλείσεις ημερολογιακή διετία. Πρέπει να έχει αναφερθεί στο τοπικ στις 1ες σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, εμένα μου είχαν πεί για 4-5 εργάσιμες και απ'οτι θυμάμαι μπήκαν σε κατι λιγότερο απο μήνα. Δε γνωρίζω αν είναι πανάκεια ή οχι, αν παίζει ρόλο το υποκατάστημα, η ρευστότητα εκείνη τη περίοδο κτλ...

 

@Jazz, θαρρώ πως πρέπει να κλείσεις ημερολογιακή διετία. Πρέπει να έχει αναφερθεί στο τοπικ στις 1ες σελίδες.

 

10 εργάσιμες εγώ στο υποκατάστημα Αγ. Παρασκευής (κατάθεση σε λογαριασμό πλέον εννοείται)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.