Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΤΣΜΕΔΕ και οφθαλμίατρος


Samdreamth

Recommended Posts

Καλησπέρα!Τελικά υπάρχει χρονικός περιορισμός μεταξύ της ημερομηνίας έκδοσης τον αποδείξεων απο τον οφθαλμίατρο και απο το κατάστημα οπτικών και την ημερομηνία που μπορούμε να καταθέσουμε αίτηση για να πάρουμε τα χρήματα ? Ισχύει αυτο με τους 3 μήνες?

 

Ευχαριστώ!

 

Καλησπέρα!Πέρα απο το άνωθεν ερώτημα (που θα είμαι ευγνόμων αν απαντηθεί) , γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να πάω σε κάποιο άλλο υποκατάστημα του ΤΣΜΕΔΕ για το θέμα μου ή πρέπει να πάω να πάω στο κέντρο?Υπάρχει υποκατάστημα στα Δυτικά Προάστια?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 139
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

αν περάσουν οι τρεις μήνες δεν χάνεις τα λεφτά σου απλά αλλάζει η διαδικασία (πας στον ημιώροφο στο ΤΣΜΕΔΕ και τα λεφτά τα παίρνεις μετά από ένα μήνα περίπου δλδ πρέπει να πας και δεύτερη φορά)

 

Πάντως για οφθαλμίατρο εμένα μου δικαιολόγησε 20 και όχι 30 euro.

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια.Στο Περιστέρι, Θηβών και Ευκλείδου....

 

Ευχαριστώ για τη πληροφορία!Πήγα όντως Περιστέρι .Πολύ καλή εξυπηρέτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

τελικά μέσα σε πόσες μέρες πρέπει να καταθέσουμε την απόδειξη για γυαλιά ή φακούς επαφής για να τα πληρωθούμε άμεσα; έχει αναφερθεί για 3 μέρες, 1 μήνα, 3 μήνες... μπερδεύτηκα κι αν είναι 3 μέρες πρέπει να βιαστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Κάτι διάβασα προηγουμένως και για φακούς επαφής. Ισχύει κάτι τέτοιο? Δίνουν κάποια επιστροφή στο Τσμεδε και για φακούς?

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναγράφεται στο site του τσμεδε:

 

Ο Κ.Υ.Τ. δικαιολογεί στην αγορά γυαλιών οράσεως (φακών και σκελετού ή φακών επαφής) μέχρι ΕΥΡΩ 100,00 ανά διετία και ανά μέλος, με την προσκόμιση των εξής δικαιολογητικών:

 

 

 

1. Βιβλιάριο Υγείας ανά μέλος

 

2. Πρόσφατη συνταγή του Οφθαλμιάτρου (με τους βαθμούς μυωπίας)

 

3. Πρωτότυπη απόδειξη του καταστήματος οπτικών ονομαστική

 

αλλά δεν διευκρινίζει το πόσο πρόσφατη πρέπει να είναι η συνταγή, π.χ. ισχύει για 1 μήνα όπως το παραπεμπτικό γενικά;;

Link to comment
Share on other sites

Κάθε απόδειξη πρέπει να κατατεθεί το πολύ μέσα σε 3 μήνες.

 

Σε περιπτώσεις όπως τα γυαλιά, νέα απόδειξη μπορεί να κατατεθεί 2 χρόνια μετά την κατάθεση της προηγούμενης και όχι 2 χρόνια μετά την ημερομηνία της απόδειξης. (Π.χ. εγώ πήγα σε οφθαλμίατρο και έφτιαξα τα γυαλιά τον Γενάρη αλλά κατέθεσα τα δικαιολογητικά τον Απρίλιο. Τα επόμενα δικαιολογητικά για νέα γυαλιά μπορώ να τα πάω ξανά από τον Απρίλιο του 2013 κι όχι απ' τον Γενάρη 2013).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μιάς και θα το επιχειρήσω κι εγώ, απ'οτι βλέπω χρειάζεται πρόσφατη συνταγή οφθαλμιάτρου και όχι απόδειξη πληρωμής αυτού. (μιάς και δεν πληρώνω σε οφθαλμίατρο ελέω σχέσης).

Με όλα αυτά, βιβλιάριο,συνταγή,αποδειξη καταστ. επισκέπτομαι το τοπικό παράρτημα του ΤΣΜΕΔΕ.

Πρέπει να τους δώσω λογαριασμό τραπέζης; (κάπου πήρε το μάτι μου να καταχωρήσω ένα ΙΒΑΝ).

Link to comment
Share on other sites

Μιάς και θα το επιχειρήσω κι εγώ, απ'οτι βλέπω χρειάζεται πρόσφατη συνταγή οφθαλμιάτρου και όχι απόδειξη πληρωμής αυτού. (μιάς και δεν πληρώνω σε οφθαλμίατρο ελέω σχέσης).

Με όλα αυτά, βιβλιάριο,συνταγή,αποδειξη καταστ. επισκέπτομαι το τοπικό παράρτημα του ΤΣΜΕΔΕ.

Πρέπει να τους δώσω λογαριασμό τραπέζης; (κάπου πήρε το μάτι μου να καταχωρήσω ένα ΙΒΑΝ).

 

Ναι, πρέπει να δηλώσεις IBAN γιατί από δω και πέρα δεν θα πληρώνουν στο ταμείο, τα βάζουν στην τράπεζα.

Πρέπει να τους πας και κάποια δικαιολογητικά, δες στις ανακοινώσεις στο site του ΤΣΜΕΔΕ, αν δουλεύει σωστά ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.