Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας στα πλαίσια του προγράμματος Εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

On 14/1/2019 at 5:26 ΜΜ, papito said:

Πάντα μιλάμε σε χώρο ιδιωτικό, όχι κοινόχρηστους πολυκατοικίας κτλ.( Αυτό περιλαμβάνει και ένα διαμέρισμα πολυκατοικίας με κοινο λεβητα και ωρωμέτρηση αν αποκοπει με μόνωση σωληνοσεων κτλ και βαλει Α/Θ χωρις να αλλαξει τα σωματα....ή αυτό ακριβώς εννοείς κοινόχρηστο λόγω κοινού λεβητα).

Στην περίπτωση μου αφορά μονοκατοικία (Υπόγειο - Ισόγειο - Όροφος, στο υπόγειο υπάρχει και άλλη μία ξεχωριστή κατοικία αλλά του ίδιου ιδιοκτήτη). Το αναφέρω γιατί στην ΥΔΟΜ Αθήνας που πήρα τηλέφωνο με ξεπέταξαν στα γρήγορα λέγοντας πως "άδεια θέλουμε μόνο σε πολυκατοικίες που υπάρχουν κοινόχρηστοι χώροι για το θέμα συγκατάθεσης", δυστυχώς όμως δεν ήταν και ιδιαίτερα συζητήσιμοι για περισσότερες λεπτομέρειες και όταν μιλάμε για χρηματοδοτούμενο πρόγραμμα καλό θα είναι να είμαστε 100% σίγουροι. Και ναι, θα έπρεπε μετά από τόσους μήνες να έχουν ξεκαθαριστεί αυτά με σαφήνεια με διευκρινήσεις.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλημέρα

Για ΕΕΔΜΚ σε εξωτερικη θερμοπρόσοψη στα πλαίσια του ΕΚΟII, υποχρεωτικό δικαιολογητικό -εκτος των άλλων- είναι όπως έχει συζητηθεί το τοπογραφικό.

Στην περίπτωσή μου το κτίριο έχει υπαχθεί στο Ν4014 με μετάβαση στον Ν4495 και έχω υποβάλλει το τοπογραφικό συναδέλφου ως

συμμετέχοντας μηχανικός. Βάση του άρθρου 1 παρ. 3ε της ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ 69701/4461, πιστεύετε να  χρησιμοποιήσω  αντίγραφο 

και στην ΕΕΔΜΚ χωρίς να βάλω πάλι στην ομάδα μηχανικών το συνάδελφο που το συνέταξε;

Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2019 at 11:15 ΠΜ, mechgirl said:

Καλημέρα! Για έκδοση μικρής κλίμακας που αφορά αλλαγή λέβητα σε υφιστάμενη εγκατάσταση απαιτούνται τα ίδια δικαιολογητικά με την καινούρια εγκατάσταση; Δηλαδή θέλει  μελέτη, τεχνική έκθεση και κατοψη; 

 

Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες της ροής και δεν έχω βγάλει άκρη. Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος σε αυτό;; ευχαριστώ!! 

Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2019 at 7:40 ΜΜ, dimitris333 said:

Δεδομένου ότι δεν έκανα πρόβλεψη ΕΕΔΜΚ στην  αίτηση μου και επομένως δεν μπορώ να την πληρωθώ. Γνωρίζει κανείς αν εκτός από την ΕΕΔΜΚ που θα ανεβεί έτσι και αλλιώς στο πληροφοριακό σύστημα, χρειάζεται να ανεβεί και το ΑΠΥ (αποδ. παρ. υπηρ.) και το αποδεικτικό πληρωμής του ΙΚΑ;  

Μήπως κάποιος συνάδελφος το αντιμετώπισε το θέμα αυτό στην πράξη;  Θερμή παράκληση, ας μας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

On 15/1/2019 at 4:26 ΜΜ, mechgirl said:

 

Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες της ροής και δεν έχω βγάλει άκρη. Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος σε αυτό;; ευχαριστώ!! 

Αν η αντικατάσταση λέβητα δεν τροποποιεί την υπόλοιπη μελέτη της αδείας (άλλες θερμίδες/kw, κ.λ.π.), τότε δε χρειάζεται ΕΕΔΜΚ. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dryianni said:

Αν η αντικατάσταση λέβητα δεν τροποποιεί την υπόλοιπη μελέτη της αδείας (άλλες θερμίδες/kw, κ.λ.π.), τότε δε χρειάζεται ΕΕΔΜΚ. 

άρα και στις παλιές άδειες που δεν είχαν Μελέτη θέρμανσης μπορούμε να ισχυριστούμε ότι δεν τροποποιείται άρα δεν χρειάζεται ΕΕΔΜΚ ???????

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ppanag said:

άρα και στις παλιές άδειες που δεν είχαν Μελέτη θέρμανσης μπορούμε να ισχυριστούμε ότι δεν τροποποιείται άρα δεν χρειάζεται ΕΕΔΜΚ ???????

Τα έχετε μπερδέψει λιγάκι: ΕΕΔΜΚ απαιτείται για εγκατάσταση "αυτόνομου συστήματος θέρμανσης". Όχι για αντικατάσταση κοινόχρηστου λέβητα. 

Φανταστείτε καθε φορά που χαλά ενας λέβητας σε μια πολυκατοικία να εκδιδόταν και κάποια άδεια....

Υ.Γ.: Οι παλιές άδειες ειχαν Μελέτη Δικτύου Αεριων Καυσίμων, όπου φαινεται ο κοινόχρηστος λέβητας και οι "στήλες" του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Από σημερινη επικοινωνία με το πρόγραμμα μου είπαν τα εξης:

1)Αντικατάσταση λέβητα σε μονοκατοικία δεν απαιτεί ΕΕΔΜΚ

2)Εγκατάσταση  λέβητα σε καινούρια εγκατάσταση σε μονοκατοικία απαιτεί ΕΕΔΜΚ

  • Thanks 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βγάλω ΕΕΔΜΚ για το Εξοικονομώ για το σπίτι της μητέρας μου, ή υπάρχει ασυμβίβαστο;

Επίσης μπορώ να είμαι σύμβουλος έργου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.