Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας στα πλαίσια του προγράμματος Εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

Εγώ νομίζω ότι ο ενεργειακός επιθεωρητής έχει ασυμβίβαστο μόνο με μελέτες που αφορούν το ακίνητο και όχι με την έκδοση άδειας μικρής κλίμακας, Κάπου το είχα διαβάσει στις συχνές ερωτήσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 555
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 λεπτό πριν, silverhawk said:

Εγώ νομίζω ότι ο ενεργειακός επιθεωρητής έχει ασυμβίβαστο μόνο με μελέτες που αφορούν το ακίνητο και όχι με την έκδοση άδειας μικρής κλίμακας, Κάπου το είχα διαβάσει στις συχνές ερωτήσεις!

Αν στην έκδοση της άδειας μικρής κλίμακας απαιτείται να γίνει κάποια μελέτη (πχ μελέτη εγκατάσταση συστήματος θέρμανσης ) υπάρχει ασυμβίβαστο στο Β ΠΕΑ. 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αυτό όμως δεν σε περιορίζει να βγάλεις την άδεια μικρής κλίμακας. Μπορείς να την εκδόσεις κανονικά και την μελέτη θέρμανσης να την κάνει ή να την υπογράψει άλλος συνάδελφος!

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που έχει τοποθετηθεί η θερμοπρόσοψη και ακόμη δεν έχει βγει ΕΕΜΚ υπάρχει θέμα για το εξοικονομώ παιδιά? Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει?

Και για να βγάλει κάποιος άδεια χρειάζεται ψηφιακή σφραγίδα?

 

Edited by Fotispalpa
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Fotispalpa said:

Σε περίπτωση που έχει τοποθετηθεί η θερμοπρόσοψη και ακόμη δεν έχει βγει ΕΕΜΚ υπάρχει θέμα για το εξοικονομώ παιδιά? Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει?

Και για να βγάλει κάποιος άδεια χρειάζεται ψηφιακή σφραγίδα?

 

Είναι υποχρεωτικό να υποβληθεί άδεια για θερμοπρόσοψη και για ανλτία.

Βγάλε την άδεια τώρα. Ο ΥΠΕΝ υπέγραψε απόφαση ότι μπορεί να βγει χωρίς πρόστιμο η άδεια ως 31/1/19.

Αλλά πρέπει να υποβληθεί μελέτη αυτονόμησης και μελέτη για επιλογή αντλίας. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

θα ήθελα την διαφώτιση σας σε ένα θέμα:

Εκδίδω σε έναν πελάτη μου ΕΕΔΜΚ, στα πλαίσια του εξοικονομώ, για αντλία θερμότητας και θερμομόνωση. Θα κόψω κανονικά αμοιβή 200€ + Φ.Π.Α. βάσει του προγράμματος. Ο πελάτης θέλει να γκρεμίσει και έναν εσωτερικό τοίχο του διαμερίσματος. Ερώτηση: Επιτρέπεται στην ίδια μικρής κλίμακας του εξοικονομώ να προσθέσω και εσωτερικές διαρρυθμίσεις, ή υπάρχει περίπτωση να με απορρίψει το πρόγραμμα; Ο πελάτης ισχυρίζεται πως αναφέρει ή δεν αναφέρει η μικρής κλίμακας τις διαρρυθμίσεις, δεν θα έχει θέμα με το γκρέμισμα του τοίχου. Φυσικά αυτό δεν είναι επιστημονικά και νομικά ορθό. Ποιά είναι η γνώμη σας;

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, christsanto said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

θα ήθελα την διαφώτιση σας σε ένα θέμα:

Εκδίδω σε έναν πελάτη μου ΕΕΔΜΚ, στα πλαίσια του εξοικονομώ, για αντλία θερμότητας και θερμομόνωση. Θα κόψω κανονικά αμοιβή 200€ + Φ.Π.Α. βάσει του προγράμματος. Ο πελάτης θέλει να γκρεμίσει και έναν εσωτερικό τοίχο του διαμερίσματος. Ερώτηση: Επιτρέπεται στην ίδια μικρής κλίμακας του εξοικονομώ να προσθέσω και εσωτερικές διαρρυθμίσεις, ή υπάρχει περίπτωση να με απορρίψει το πρόγραμμα; Ο πελάτης ισχυρίζεται πως αναφέρει ή δεν αναφέρει η μικρής κλίμακας τις διαρρυθμίσεις, δεν θα έχει θέμα με το γκρέμισμα του τοίχου. Φυσικά αυτό δεν είναι επιστημονικά και νομικά ορθό. Ποιά είναι η γνώμη σας;

 

Το γκρέμισμα δεν γίνεται με ΕΕΔΜΚ

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Ευαγγελία Φλώρου said:

Το γκρέμισμα δεν γίνεται με ΕΕΔΜΚ

Εννοώ ότι θα ζητηθεί κανονική άδεια. Δες την Νομοθεσία για μικρής κλίμακας, αν θυμάμαι καλά δεν την περιλαμβάνει.

Link to comment
Share on other sites

Μα η Ε.Ε.Μ.Κ για εσωτερικές διαρρυθμίσεις περιλαμβάνει και τυχόν εσωτερικές κατεδαφίσεις!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.