Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας στα πλαίσια του προγράμματος Εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

Όταν κάποιος μου δίνει προκαταβολή υποχρεούμαι να κόψω παραστατικό (αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τελείωσα το έργο-από το νόμο εξάλλου ορίζεται ένα "θολό" χρονικό διάστημα που μπορεί να κοπεί παραστατικό)

η σημαντική ημερομηνία είναι η ημερομηνία υπογραφή της Υ/Δ δήλωσης του αναδόχου (που λέει εκτέλεσα το έργο) και όχι το παραστατικό.

επίσης ρητά:

  • μην ξυνόμαστε στην γλίτσα του τσοπάνη
  • ότι δεν απαγορεύεται επιτρέπεται
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ΕΕΜΚ "ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΙΙ που εγκρίθηκε ή έχει ΠΕΑ πριν από 15/10/18" μας καλύπτει για εργασίες που θα γίνουν στα πλαίσια του προγράμματος ή αφορά μόνο την έμμεση "νομιμοποίηση" των ήδη υλοποιημένων παρεμβάσεων προ της έκδοσής της ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και καλές γιορτές να έχετε. 

Πρώτη φορά βγάζω Ε.Ε.Μ.Κ. για το Εξοικονομώ  και έχω πραγματικά πελαγώσει. Στη σελίδα "Έλεγχοι-Επιμέρους Περιπτώσεις", επιλέγουμε μόνο την περίπτωση ¨΄Ενταξη του έργου στο ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΏ" ή επιλέγουμε και τις εργασίες που θα κάνουμε ακριβώς; 

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, elva said:

Καλησπέρα σας και καλές γιορτές να έχετε. 

Πρώτη φορά βγάζω Ε.Ε.Μ.Κ. για το Εξοικονομώ  και έχω πραγματικά πελαγώσει. Στη σελίδα "Έλεγχοι-Επιμέρους Περιπτώσεις", επιλέγουμε μόνο την περίπτωση ¨΄Ενταξη του έργου στο ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΏ" ή επιλέγουμε και τις εργασίες που θα κάνουμε ακριβώς; 

Σε ημερίδα που έγινε την Δευτέρα στο ΤΕΕ μας είπαν ότι τικάρουμε ότι εργασίες κάνουμε. Αν οι εργασίες έχουν γίνει πριν τις 16/10/18 και έχουν κοπεί τιμολόγια θα τικάρεις και το Εξοικονομώ για να μην πληρώσει ο πελάτης σου πρόστιμο επειδή δεν είχε βγει άδεια πριν γίνουν οι εργασίες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλές γιορτές,

μια ερώτηση θέλω να κάνω. Έχω περίπτωση με επιλέξιμες παρεμβάσεις: α) εξωτ. τοποθέτηση θερμομόνωσης στους τοίχους και σε οροφή κάτω από μη θερμομονωμένη στέγη, β) αντικατάσταση κουφωμάτων, γ) τοποθέτηση κλιματιστικού και δ) τοποθέτηση ηλιακού συλλέκτη.

Στην ΕΕΔΜΚ που θα εκδώσω θα αναφέρω μόνο το α) μιας και τα υπόλοιπα β),γ) και δ) δεν απαιτούν ΕΕΔΜΚ?

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, Astrolavos said:

Καλημέρα και καλές γιορτές,

μια ερώτηση θέλω να κάνω. Έχω περίπτωση με επιλέξιμες παρεμβάσεις: α) εξωτ. τοποθέτηση θερμομόνωσης στους τοίχους και σε οροφή κάτω από μη θερμομονωμένη στέγη, β) αντικατάσταση κουφωμάτων, γ) τοποθέτηση κλιματιστικού και δ) τοποθέτηση ηλιακού συλλέκτη.

Στην ΕΕΔΜΚ που θα εκδώσω θα αναφέρω μόνο το α) μιας και τα υπόλοιπα β),γ) και δ) δεν απαιτούν ΕΕΔΜΚ?

Κάπου στις συζητήσεις, αν θυμάμαι καλά αναφέρθηκε ότι το προγραμμα ζήτησε άδεια και για την μόνωση της στέγης. Σε δίκη μου περίπτωση βγάλαμε άδεια για καλό και κακό για συντήρηση επισκευή στεγών με χρήση ικρίωματων...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα,για εκγατασταση ατομικου λεβητα φυσικου αεριου σωστα εχω καταλαβει οτι δεν θελει αδεια μικρης κλιμακας;

επισης εχω υπογραψει την επιβλεψη ικριωματων σε αδεια μικρης κλιμακας ,μπορω να κανω το Β ενεργειακο;

Edited by zoifot
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.