Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας στα πλαίσια του προγράμματος Εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

On 18/1/2019 at 9:21 ΠΜ, mechgirl said:

Από σημερινη επικοινωνία με το πρόγραμμα μου είπαν τα εξης:

1)Αντικατάσταση λέβητα σε μονοκατοικία δεν απαιτεί ΕΕΔΜΚ

2)Εγκατάσταση  λέβητα σε καινούρια εγκατάσταση σε μονοκατοικία απαιτεί ΕΕΔΜΚ

Σωστό, διοτι:

Η πρώτη περίπτωση είναι τμηματική αντικατάσταση εγκατάστασης (4495/30δ).

Η δεύτερη ειναι εγκατάσταση (αυτόνομου) συστήματος θέρμανσης (4495/29/2λ).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • συναδελφοι καλημερα.
    Στην δικη μου περιπτωση ειναι οριζοντια σε πολυκατοικια. Ειχε κεντρικη θερμανση με αυτονομια στα διαμερισματα, η οποια δεν λειτουργησε ποτε.Τωρα με το ΕΚΟΙΙ ζηταμε επιτοιχο λεβητα αεριου, μονωση στην ταρατσα και αλλαγη κουφωματων. Στην πολυκατοικια δεν υπαρχει θεμα διαφωνιας, γιατι δεν θα αποκοπει απο την υποχρεωση του στα κοινοχρηστα.
    Στο ΕΚΟΙΙ εχω υπολογισει αμοιβη μελετης, ομολογω οχι γιατι το ηξερα τοτε, αλλα για ασφαλεια για την μονωση δωματος που επισης εχουμε βαλει.
    βεβαια αν χρειαζεται ΕΕΜΚ για τον λεβητα θα παει εκει η μελετη που εχω προβλεψει και θα την υπογραψει μηχανολογος. Χρειαζεται λοιπον ΕΕΜΚ για αυτον τον επιτοιχο αεριου;
    Επεξεργασία ή διαγραφή
     
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι καλησπέρα για ΕΕΜΚ εξωτερικής θερμομόνωσης ζητάει βεβαίωση  μηχανικού ότι δεν αλλοιώνονται οι όψεις, ότι δεν θίγονται τα φέροντα στοιχεία των όψεων και του κτιρίου καθώς και ότι τηρούνται οι πολεοδομικές διατάξεις που μπορούμε να βρούμε ένα πρότυπο?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.Για ΕΕΜΚ θερμομόνωσης όψεων με ικριώματα στις εργασίες μηχανικού πέρα από την επίβλεψη των μέτρων ασφαλείας , ποια άλλη εργασία μηχανικού πρέπει να δηλώσουμε ? Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, MARYKAL said:
  • Χρειαζεται λοιπον ΕΕΜΚ για αυτον τον επιτοιχο αεριου;
    Επεξεργασία ή διαγραφή

     

Όχι (άρθρο 30, παρ. η Ν. 4495/2017).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Δεν έχω βγάλει άκρη με το εξής:

Σε προσθήκη λέβητα συμπυκνώσεως σε μονοκατοικία, την ΕΕΜΚ δεν την εκδίδει ο Μηχανολόγος;

Τι σχέση έχει ο Πολ. Μηχ;

(από Πολεοδομία μου είπαν εκδίδει ο ΠΜ με μελέτη Μηχ.Μηχ. !!!)

Ισχύει;

Edited by chris_gr
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, chris_gr said:

Καλησπέρα σε όλους!

Δεν έχω βγάλει άκρη με το εξής:

Σε προσθήκη λέβητα συμπυκνώσεως σε μονοκατοικία, την ΕΕΜΚ δεν την εκδίδει ο Μηχανολόγος;

Τι σχέση έχει ο Πολ. Μηχ;

(από Πολεοδομία μου είπαν εκδίδει ο ΠΜ με μελέτη Μηχ.Μηχ. !!!)

Ισχύει;

Θεωρητικά, με τη δημοσίευση του πρόσφατου ΠΔ 99 για τα επαγγελματικά δικαιώματα μηχανικών, μόνο ο Αρχιτέκτων είναι αυτός που μπορεί να συμπεριλάβει στην Τεχνική Έκθεση αναλυτικής περιγραφής των εργασιών που απαιτούν ΕΕΔΜΚ δήλωση πως το κτίριο είναι νομίμως υφιστάμενο κατά το Άρθρο 23 του ΝΟΚ (άρθρο 4. παρ. 2, εδάφιο ε του ΠΔ 99/ΦΕΚ Α’ 187/05.11.2018).

Σύμφωνα όμως με το πρόγραμμα e-adeies του ΤΕΕ, ο οποιοσδήποτε μηχανικός έχει αριθμό μητρώου ΤΕΕ μπορεί να εισέλθει σε αυτό και να εκδόσει οποιαδήποτε άδεια.  Επειδή όμως τόσα χρόνια με το αναλογικό σύστημα οι ειδικότητες που κατέθεταν τους φακέλους για την έκδοση αδειών ήταν ο Πολ/κός και ο Αρχ/κτων, έχει περάσει η εντύπωση πως μόνο αυτοί μπορούν να εκδόσουν άδειες ακόμη και τώρα,

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, comba said:

εάν έχει μόνο αυτόνομο σύστημα θέρμανσης: μελετητής+διαχειριστής αίτησης: μηχανολόγος

 

5 ώρες πριν, comba said:

εάν έχει μόνο αυτόνομο σύστημα θέρμανσης: μελετητής+διαχειριστής αίτησης: μηχανολόγος

Πρακτικά, αν μπορεί ο Μηχανολόγος να δηλώσει στην ΤΕ (από ΥΑ/ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ - άρθρο 1, παρ. 3γ) "ότι το κτίσμα, το γήπεδο, το οικόπεδο ή η διηρημένη ιδιοκτησία βρίσκεται σε εκτός ή εντός σχεδίου περιοχή, ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά κανόνα ή κατά παρέκκλιση, ότι δεν εμπίπτει στις απαγορευτικές περιπτώσεις της παρ. 1 του παρόντος άρθρου και ότι οι εργασίες που πρόκειται να εκτελεστούν πληρούν τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις και κανονισμούς και ότι το κτίριο εμπίπτει στις περιπτώσεις της παρ. 2 με ειδική αναφορά στα κατά περίπτωση νομιμοποιητικά στοιχεία", τότε μπορεί να εκδοσει την οποιαδήποτε ΕΕΔΜΚ και οχι μονον αυτήν του άρθρου 29, παρ. 2λ ή των άλλων Η/Μ εργασιών μικρής κλίμακας (π.χ. αντλητικες εγκαταστάσεις, ανελκυστήρες) του Ν. 4495/2017.

 

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτώσεις που δεν απαιτείται ΕΕΜΚ δεν χρειάζεται κάποια ενέργεια στο ΙΚΑ, πχ ενημέρωση ή απογραφή? Έστειλα πελάτη για θερμομόνωση δώματος που πλέον δε βγαίνει ΕΕΜΚ και είπαν δε χρειάζεται να κάνει κάτι... Κι αν γίνει κάποιος έλεγχος τι δείχνει ο ιδιοκτήτης? Το τιμολόγιο? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.