Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας στα πλαίσια του προγράμματος Εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

On 15/2/2019 at 6:31 ΜΜ, chris_gr said:

Καλησπέρα σε όλους!

Για την έκδοση ΕΕΜΚ προκειμένου να τοποθετηθεί εξωτερική θερμομόνωση στις όψεις ΔΕΝ απαιτείται συναίνεση.

Αν όμως χρησιμοποιηθούν ικριώματα γιατί το σύστημα ζητάει συναίνεση;

Αν το πρόβλημα είναι το που θα πατήσει η σκαλωσιά, αν η σκαλωσιά πατήσει σε όμορρο οικόπεδο απαιτείται η υποβολή συναίνεσης και του γείτονα;

Ευχαριστώ

Συναίνεση ζητάς για να κάνεις μία εργασία που θα δημιουργήσει ένα αποτέλεσμα (π.χ. επίχρισμα, χρώμα, μόνωση ) και όχι επειδή πάτησες για λίγο την σκαλωσιά σε κοινόχρηστο χώρο. Αν όμως είναι να στήσεις σκαλωσιά σε ιδιωτικό χώρο, τότε βέβαια δεν έχεις το δικαίωμα αν δεν σε αφήσει ο ιδιοκτήτης.

*EDIT: Τα ικριώματα τα επιλέγεις σε συνδυασμό πάντοτε με άλλη εργασία.

Έτσι, πιστεύω ότι κατά την επιλογή και μόνον της περίπτωσης: θ) Για τοποθέτηση ικριωμάτων,

σε συνδυασμό με κάποια άλλη περίπτωση, το σύστημα εσφαλμένα ζητάει συναίνεση

αν η άλλη περίπτωση γράφει ρητά ότι δεν απαιτείται (για παράδειγμα

η περίπτωση κε) Κατασκευή τζακιών με τις καπνοδόχους, επίσης δεν θέλει συναίνεση).

Edited by gamvro
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 15/2/2019 at 2:01 ΠΜ, mechel said:

Ενεργειακό τζάκι-αερόθερμο απλό δεν αποτελεί αντίστοιχα κάτι παρόμοιο με split unit? εννοώ ότι και αυτό είναι εγκατάσταση θέρμανσης (μονάδα παραγωγής, δίκτυο μεταφοράς/διανομής και τερματική μονάδα εκπομπής θερμότητας).

Προφανώς. Για την περίπτωση, ομως του ΕΚΟ, πρεπει κατα τη 2ή ενεργειακή επιθεώρηση, ο Ενεργειακός Επιθεωρητής να διαπιστώσει ότι βελτιώθηκε η απόδοση θέρμανσης. Με ενεργειακό τζάκι φυσικής ροής (χωρίς δηλαδή ξεχωριστό δίκτυο διανομής, δλδ αεραγωγούς προς τα υπόλοιπα δωμάτια), βλέπω μαλλον αδύνατη την επίτευξη του σχετικού ενεργειακού στοχου. Εκτός αν στις προτάσεις παρεμβάσεων εχουν προστεθεί και άλλες ως προς τη θέρμανση.

Αν πάλι δεν υπάρχει ήδη εγκατεστημένο κλασσικό τζάκι ("ανοικτό") που να φαίνεται στα σχέδια της οικοδομικής αδειας , η κατασκευή νέου (είτε κλασσικού ειτε ενεργειακού) απαιτεί ΕΕΔΜΚ (κε. Κατασκευή τζακιών με τις καπνοδόχους τους σε οριζόντιες ιδιοκτησίες με χρήση κατοικίας, εφόσον με τεχνική έκθεση 
μηχανικού τεκμηριώνεται ότι δεν επηρεάζεται η στατική επάρκεια του φέροντος οργανισμού του κτιρίου).

Link to comment
Share on other sites

On 13/2/2019 at 9:34 ΠΜ, johnjohn1 said:

 

Ευχαριστώ. Μπορείς να μου πεις που το λέει αυτό ακριβώς? Επίσης αν είναι στον ακάλυπτο του ιδιόκτητου οικοπέδου έχουμε κάποιο θέμα άραγε?

Το άρθρο 127 αναφέρει "εντός της ιδιοκτησίας ή σε χώρο που ανήκει στην αποκλειστική χρήση αυτής" και "τηρώντας τις πολεοδομικές διατάξεις".

Με αλλα λόγια, είτε εντός τους διαμερίσματος είτε στη θεση parking είτε στην αποθήκη. Εξαιρείται η ταράτσα αποκλειστικής χρήσης, καθώς ο Κτιριοδομικός το απαγορεύει.

Link to comment
Share on other sites

On 20/2/2019 at 1:42 ΜΜ, koukos21 said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

βγάζω ΕΕΜΚ για τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης στα πλαίσια του Εξοικονόμηση κατ οίκον. Παράλληλα θα γίνει και αντικατάσταση των κουφωμάτων. Ο ιδιοκτήτης έχει σκοπό να κάνει αλλαγές στα ανοίγματα (αλλαγή διαστάσεων σε ορισμένα, αλλαγή θέσης κτλ). Πιστεύετε ότι μπορεί να γίνει αυτό στα πλαίσια του προγράμματος ή θα δημιουργηθεί πρόβλημα;

Στην ΕΕΔΜΚ προσθέστε και:

λβ. Επεμβάσεις στις όψεις κτιρίων για την τροποποίηση ή την διάνοιξη νέων ανοιγμάτων, εφόσον δεν θίγεται ο φέρων 
οργανισμός και οι επεμβάσεις δεν αντίκεινται σε ειδικότερες διατάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Καλή Εβδομάδα σε όλους!

Ως επιβεβαίωση ρωτάω.

Έχω καταλάβει ότι για:

1. Μηχανικό που εκδίδει 1ο, 2ο ΠΕΑ και είναι και Σύμβουλος

Α. ΔΕΝ υπάρχει Ασυμβίβαστο με:
2α. Μηχανικό που εκδίδει ΕΕΜΚ για Θερμομόνωση χωρίς ικριώματα
2β. Μηχανικό που εκδίδει ΕΕΜΚ για Θερμομόνωση με ικριώματα

ενώ

Β. ΥΠΑΡΧΕΙ Ασυμβίβαστο με:
2γ. Μηχανικό που προβαίνει σε Μελέτη Θέρμανσης

Τα λέω σωστά;

Edited by chris_gr
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, chris_gr said:

Καλημέρα και Καλή Εβδομάδα σε όλους!

Ως επιβεβαίωση ρωτάω.

Έχω καταλάβει ότι για:

1. Μηχανικό που εκδίδει 1ο, 2ο ΠΕΑ και είναι και Σύμβουλος

Α. ΔΕΝ υπάρχει Ασυμβίβαστο με:
2α. Μηχανικό που εκδίδει ΕΕΜΚ για Θερμομόνωση χωρίς ικριώματα
2β. Μηχανικό που εκδίδει ΕΕΜΚ για Θερμομόνωση με ικριώματα

ενώ

Β. ΥΠΑΡΧΕΙ Ασυμβίβαστο με:
2γ. Μηχανικό που προβαίνει σε Μελέτη Θέρμανσης

Τα λέω σωστά;

Πολύ σωστά. εννοώντας ότι το ασυμβίβατο αφορά στην έκδοση του 2ου ΠΕΑ και μόνο. Δλδ ο Μηχανικός της 2γ. δεν μπορεί να εκδόσει 2ο ΠΕΑ. Μπορεί ωστόσο να έχει εκδόσει 1ο ΠΕΑ και να είναι και Σύμβουλος. Οι μηχανικοί 2α και 2β. μπορούν να κάνουν όλα αυτά που γράφετε.

Edited by dryianni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα, θα ήθελα την βοήθειά σας γιατί έχω μείνει σε αδιέξοδο.

Το πρόγραμμα έχει εγκριθεί πρίν απο 2 μήνες και έχω αρχίσει της εγκαταστάσεις. Οι παρεμβάσεις μου είναι, Ατομικός λέβιτας πετρελαίου (σε διαμέρισμα), Ηλιακό,  Εξωτερική θερμομόνωση (χωρίς ικριώματα), Σκίαση, αλλαγή κουφωμάτων.

Το πρώτο που έκανα ήταν να γίνει εγκατάσταση Λέβητα και ηλιακό, οπότε μου έχουν κοπεί ήδη τα τιμολόγια πριν απο μήνες. Εχουν τελειώσει και τα κουφώματα και μου μένει μόν ο σουβάς απο την θερμομόνωση και τέντες.

Στην φάση που ζήτησα να μου κόψει το τιμολόγιο για την θερμομόνωση μου ζήτησε την άδεια μικρής κλίμακας, κάτι που δεν είχα ηδέα. (να ενημερώσω πως σύμβουλος και μηχανικός είναι ο ίδιος, Α ΠΕΑ, σύμβουλος, Β ΠΕΑ κλπ)

Ο μηχανικός δεν με έχει ενημερώσει για τίποτα και επίσης ισχυριζόταν πως δεν χρειάζεται, μετά απο ψάξιμο ανακάλυψα πως ήθελε και για το λέβητα πετρελαίου και το τιμολόγιο έχει κοπεί μήνες πριν.

Επειδή απο όσο κατάλαβα θα τα κάνω όλα μόνος μου και πρέπει να τα ψάξω όλα εγώ και να του πω τη χρειάζεται (δεν πιστεύω να έχω άλλη επιλογή) θα ήθελα να μου πείτε ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να κάνω αυτήν την στιγμή πριν γίνουν χειρότερα τα πράγματα.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στα εξής ερωτήματα:

1)Η μόνωση στέγης κάτω από τα κεραμίδια θέλει ΕΕΜΚ ή όχι?

2)Τοποθέτηση υγραερίου με δεξαμενή(σε μονοκατοικία,πριν υπήρχε λέβητας πετρελαίου) θέλει ΕΕΜΚ ή κάποια μελέτη(θέρμανσης,εγκατάστασης) ή όχι?

3)Αν απαιτούνται ΕΕΜΚ και μελέτες και δεν αναρτηθούν υπάρχει κίνδυνος για ακύρωση του προγράμματος?

 

Edited by dadabook
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, johnjohn1 said:

την ΕΕΜΚ την πληρώνει κατευθείαν ο ιδιοκτήτης και τα παίρνει πίσω από το πρόγραμμα ή εμείς πληρωνόμαστε από το πρόγραμμα?

Την πληρωνόμαστε από το πρόγραμμα όπως και την αμοιβή του συμβούλου έργου. (παραστατικό με πίστωση) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.