Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας στα πλαίσια του προγράμματος Εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

On ‎3‎/‎3‎/‎2019 at 5:36 ΜΜ, daggeras said:

Καλησπέρα στην ομάδα, θα ήθελα την βοήθειά σας γιατί έχω μείνει σε αδιέξοδο.

Το πρόγραμμα έχει εγκριθεί πρίν απο 2 μήνες και έχω αρχίσει της εγκαταστάσεις. Οι παρεμβάσεις μου είναι, Ατομικός λέβιτας πετρελαίου (σε διαμέρισμα), Ηλιακό,  Εξωτερική θερμομόνωση (χωρίς ικριώματα), Σκίαση, αλλαγή κουφωμάτων.

Το πρώτο που έκανα ήταν να γίνει εγκατάσταση Λέβητα και ηλιακό, οπότε μου έχουν κοπεί ήδη τα τιμολόγια πριν απο μήνες. Εχουν τελειώσει και τα κουφώματα και μου μένει μόν ο σουβάς απο την θερμομόνωση και τέντες.

Στην φάση που ζήτησα να μου κόψει το τιμολόγιο για την θερμομόνωση μου ζήτησε την άδεια μικρής κλίμακας, κάτι που δεν είχα ηδέα. (να ενημερώσω πως σύμβουλος και μηχανικός είναι ο ίδιος, Α ΠΕΑ, σύμβουλος, Β ΠΕΑ κλπ)

Ο μηχανικός δεν με έχει ενημερώσει για τίποτα και επίσης ισχυριζόταν πως δεν χρειάζεται, μετά απο ψάξιμο ανακάλυψα πως ήθελε και για το λέβητα πετρελαίου και το τιμολόγιο έχει κοπεί μήνες πριν.

Επειδή απο όσο κατάλαβα θα τα κάνω όλα μόνος μου και πρέπει να τα ψάξω όλα εγώ και να του πω τη χρειάζεται (δεν πιστεύω να έχω άλλη επιλογή) θα ήθελα να μου πείτε ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να κάνω αυτήν την στιγμή πριν γίνουν χειρότερα τα πράγματα.

Η άδεια μικρής κλίμακας πρέπει να εκδοθεί πρίν την ολοκλήρωση των εργασιών δηλαδή πριν την ημερομηνία των τιμολογίων.

Η μόνη λύση που βλέπω εγώ είναι να ακυρωθεί το τιμολόγιο του λέβητα και να κοπεί ένα νέο με μεταγενέστερη ημερομηνία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On ‎4‎/‎3‎/‎2019 at 2:03 ΜΜ, dadabook said:

Καλησπέρα παιδιά, μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στα εξής ερωτήματα:

1)Η μόνωση στέγης κάτω από τα κεραμίδια θέλει ΕΕΜΚ ή όχι?

2)Τοποθέτηση υγραερίου με δεξαμενή(σε μονοκατοικία,πριν υπήρχε λέβητας πετρελαίου) θέλει ΕΕΜΚ ή κάποια μελέτη(θέρμανσης,εγκατάστασης) ή όχι?

3)Αν απαιτούνται ΕΕΜΚ και μελέτες και δεν αναρτηθούν υπάρχει κίνδυνος για ακύρωση του προγράμματος?

 

1) ναι

2)όχι (με επιφύλαξη)

3)ναι

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, lamgar said:

Την πληρωνόμαστε από το πρόγραμμα όπως και την αμοιβή του συμβούλου έργου. (παραστατικό με πίστωση) 

Ο μηχανικός που θα εκδόσει την ΕΕΜΚ πρέπει υποχρεωτικά να έχει κάνει εγγραφή στο πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2019 at 2:03 ΜΜ, dadabook said:

Καλησπέρα παιδιά, μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στα εξής ερωτήματα:

3)Αν απαιτούνται ΕΕΜΚ και μελέτες και δεν αναρτηθούν υπάρχει κίνδυνος για ακύρωση του προγράμματος?

 

Εχω παρόμοιο πρόβλημα με τιμολόγιο 2 μηνών για αυτόνομο σύστημα θέρμανσης και μίλησα με το πρόγραμμα τηλεφωνικά, μου είπανε πως δεν υπάρχει πρόβλημα εάν η ημερομηνία της άδειας είναι πιο μπροστά απο αυτήν του τιμολογίου. Επίσης ρώτησα εάν βάλεις τα τελικά αποτελέσματα μαζί με τα τιμολόγια και ζητηθεί η άδεια μετά μπορεί να την βγάλω και να την βάλω. Κάτι που έχω επιφυλάξεις αλλά με αυτόν που είμαι ακόμα επιμένει να μην μου βγάλει άδεια :blink:

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mechgiann said:

Η άδεια μικρής κλίμακας πρέπει να εκδοθεί πρίν την ολοκλήρωση των εργασιών δηλαδή πριν την ημερομηνία των τιμολογίων.

Η μόνη λύση που βλέπω εγώ είναι να ακυρωθεί το τιμολόγιο του λέβητα και να κοπεί ένα νέο με μεταγενέστερη ημερομηνία.

Τιμολόγιο του 28/11/2018 δεν πιστεύω να έχω τέτοια επιλογή :-(:-(, άσε που τιμολόγιο για μόνωση ακόμα δεν έχω βγάλει και ακόμα επιμένει να μην μου βγάλει. Αφού είναι μπαλκόνι και δεν χρειάζεται ικριώματα δεν χρειάζεται μου λέει.

Link to comment
Share on other sites

Ωφελούμενος θέλει να τροποποιήσει κάποια ανοίγματα. Θα βγει ΕΕΜΚ γιατί θα γίνουν κάποιες εργασίες που το απαιτούν (π.χ. εξ. μόνωση). Αν την συμπεριλάβουμε στην ΕΕΜΚ και την τροποποίηση των ανοιγμάτων είμαστε καλυμμένοι; Προφανώς θα τροποποιηθεί αντίστοιχα και το εγκεκριμένο ποσό για την αντικατάσταση των κουφωμάτων χωρίς την δυνατότητα να αυξηθεί όπως αναφέρει ο οδηγός.

Υπάρχει κάπου αλλού θέμα? Μου διαφεύγει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, daggeras said:

Εχω παρόμοιο πρόβλημα με τιμολόγιο 2 μηνών για αυτόνομο σύστημα θέρμανσης και μίλησα με το πρόγραμμα τηλεφωνικά, μου είπανε πως δεν υπάρχει πρόβλημα εάν η ημερομηνία της άδειας είναι πιο μπροστά απο αυτήν του τιμολογίου. Επίσης ρώτησα εάν βάλεις τα τελικά αποτελέσματα μαζί με τα τιμολόγια και ζητηθεί η άδεια μετά μπορεί να την βγάλω και να την βάλω. Κάτι που έχω επιφυλάξεις αλλά με αυτόν που είμαι ακόμα επιμένει να μην μου βγάλει άδεια :blink:

Αν επιμένει ο μηχανικός ότι δεν απαιτείται άδεια, μπορεί αντί άδειας να επισυνάψει υπεύθυνη δήλωση δική του, που θα αναγράφει ότι δεν απαιτείται άδεια για τις ανωτέρω εργασίες στο συγκεκριμένο έργο

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τώρα μου έτυχε περίπτωση με θερμοπρόσοψη, από ότι διαβάζω, θέλει δεν θέλει σκαλωσιές, βγάζουμε ΕΕΜΚ. Σωστά?

  1. Επιδοτείται ή έπρεπε να το έχουμε επιλέξει από την αρχή και πρέπει να την πληρώσει ο ιδιοκτήτης?
  2. Ισχύει το ασυμβίβαστο Επιθεωρητή - Μηχανικού που θα βγάλει την ΕΕΜΚ?
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, samourg said:

Επειδή τώρα μου έτυχε περίπτωση με θερμοπρόσοψη, από ότι διαβάζω, θέλει δεν θέλει σκαλωσιές, βγάζουμε ΕΕΜΚ. Σωστά?

  1. Επιδοτείται ή έπρεπε να το έχουμε επιλέξει από την αρχή και πρέπει να την πληρώσει ο ιδιοκτήτης?
  2. Ισχύει το ασυμβίβαστο Επιθεωρητή - Μηχανικού που θα βγάλει την ΕΕΜΚ?

Η θερμοπρόσοψη απαιτεί ΕΕΔΜΚ, άσχετα από το αν έχει σκαλωσιές, αλλά δεν απαιτεί συναίνεση συνιδιοκτητών.

Έπρεπε να έχουμε επιλέξει από την αρχή ότι θα απαιτηθούν μελέτες, ώστε να επιδοτούνται.

Δεν είμαι σίγουρος ότι υπάρχει ασυμβίβαστο, καθώς η ΕΕΔΜΚ δεν έχει μελέτες.... ας απαντήσουν καλύτερα οι ενεργ. επιθεωρητές επί του συγκεκριμένου...

 

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, ppanag said:

Η θερμοπρόσοψη απαιτεί ΕΕΔΜΚ, άσχετα από το αν έχει σκαλωσιές, αλλά δεν απαιτεί συναίνεση συνιδιοκτητών.

Έπρεπε να έχουμε επιλέξει από την αρχή ότι θα απαιτηθούν μελέτες, ώστε να επιδοτούνται.

Δεν είμαι σίγουρος ότι υπάρχει ασυμβίβαστο, καθώς η ΕΕΔΜΚ δεν έχει μελέτες.... ας απαντήσουν καλύτερα οι ενεργ. επιθεωρητές επί του συγκεκριμένου...

 

Από τη στιγμή που δεν έχω ικριώματα δεν υπάρχει ασυμβίβαστο γιατί δεν έχω μελέτη και επίβλεψη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.