Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας στα πλαίσια του προγράμματος Εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

18 ώρες πριν, mechgiann said:

Ο μηχανικός που θα εκδόσει την ΕΕΜΚ πρέπει υποχρεωτικά να έχει κάνει εγγραφή στο πρόγραμμα?

Ναι θα πρέπει να κάνει εγγραφή όπως  οι προμηθευτές και ο σύμβουλος έργου. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 555
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι,

διάβασα όλα τα προηγούμενα  μηνύματα και μπράβο σε όλους που αφιερώνουμε λίγο από το χρόνο μας για να απαντήσουμε σε θέματα που μας απασχολούν όλους.

Εγώ με τη σειρά μου θα ήθελα να συζητήσουμε (και να μας καταθέσει κάποιος συνάδελφος εάν έχει τη δική του εμπειρία) :

1) εάν έχει κλείσει κάποια αίτηση χωρίς να έχει βγάλει κάποια άδεια μικρής κλίμακας ενώ απαιτούνταν (εάν του ζητήθηκε από το σύστημα) ;

2) εάν τελικά η μόνωση δώματος χρειάζεται άδεια μικρής κλίμακας;

3) εάν για εγκατάσταση ενεργειακού τζακιού σε μονοκατοικία του 1980 που δεν διαθέτει τζάκι (καμινάδα) θα χρειαστεί κανονική άδεια και όχι μικρής κλίμακας για να ανοιχτεί η καμινάδα και μελέτη θέρμανσης.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω οι απαντήσεις σας να βοηθήσουν και άλλους συναδέλφους. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2018 at 10:07 ΜΜ, PERDA said:

Θεωρώ ότι ΕΕΜΚ απαιτείται στην περίπτωση της τοποθέτησης αυτόνομου συστήματος  θέρμανσης αν δεν υπάρχει προυφιστάμενο και δεν γίνεται απλά αντικατάσταση αυτού. 

Αν για παράδειγμα η μελέτη θέρμανσης προέβλεπε λέβητα πετρελαίου και σήμερα αντικαθίσταται με λέβητα βιομάζας δεν απαιτείται. Η εγκατάσταση ήδη υφίσταται και η υπαρξη της καπνοδόχου επίσης δεν επιφέρει αλλαγη των όψεων.

Αν τώρα σε ένα νομίμως υφιστάμενο κτίσμα χωρίς Ο.Α π.χ ( προ του 1955 ) τοποθετηθεί για πρώτη φορά σ΄υστημα θέρμανσης θα απαιτηθεί ΕΕΜΚ.

Σε ένα κτίσμα χωρίς μελέτη θέρμανσης βάζω ένα ερωτηματικό?

Όσον αφορά τον ηλιακό καταλαβαίνω ότι απαιτείται αδεια αν τοποθετηθεί σε κεραμοσκεπή.

 

Να ρωτήσω η αμοιβή του μηχανικού για ΕΕΜΚ μπαίνει στον λογαριασμό μας ή ακολουθειται η διαδικασία του ΠΕΑ που μπαίνει στον λογαριασμό του ιδιοκτητη?

 

Να ρωτησω η αντικατασταση λεβητα με λεβητα συμπυκνωσης δλδ δεν χρειαζεται μικρης κλιμακας σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια αντικατάσταση λέβητα υφιστάμενου με νέο. Από ότι έχω καταλάβει δεν απαιτείται ΕΕΜΚ. 

Χρειάζεται μήπως κάποια ΥΔ του μηχανικού που να αναφέρει το γεγονός ότι δεν απαιτείται ΕΕΜΚ; 

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται ΕΕΜΚ για αλλαγή του τύπου του κουφώματος σε όψη κτηρίου;
Ως αλλαγή τύπου εννόω τις περιπτώσεις όπου:
1) το κούφωμα από ανοιγόμενο αντικαθίσταται από συρόμενο (επάλληλο)
2) το κούφωμα από τρίθυρο αντικαθίσταται από δίθυρο

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, eksoif said:

Χρειάζεται ΕΕΜΚ για αλλαγή του τύπου του κουφώματος σε όψη κτηρίου;
Ως αλλαγή τύπου εννόω τις περιπτώσεις όπου:
1) το κούφωμα από ανοιγόμενο αντικαθίσταται από συρόμενο (επάλληλο)
2) το κούφωμα από τρίθυρο αντικαθίσταται από δίθυρο

όχι εφόσον δεν αλλάζουν οι διαστάσεις του ανοίγματος, δεν απαιτείται ΕΕΔΜΚ ... νομίζω αναφέρεται και στο άρθρο 30 του ν. 4495/17

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2019 at 2:27 ΜΜ, Fade2Black said:

Εχω μια αντικατάσταση λέβητα υφιστάμενου με νέο. Από ότι έχω καταλάβει δεν απαιτείται ΕΕΜΚ. 

Χρειάζεται μήπως κάποια ΥΔ του μηχανικού που να αναφέρει το γεγονός ότι δεν απαιτείται ΕΕΜΚ; 

Όχι εκ των προτέρων. Μόνο αν ζητηθεί εκ των υστέρων από το Πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2019 at 12:20 ΜΜ, mechel said:

Να ρωτησω η αντικατασταση λεβητα με λεβητα συμπυκνωσης δλδ δεν χρειαζεται μικρης κλιμακας σωστα?

Σωστά (τμηματική αντικατάσταση εγκαταστάσεων).

Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2019 at 6:46 ΜΜ, Giannispap said:

2) εάν τελικά η μόνωση δώματος χρειάζεται άδεια μικρής κλίμακας;

Όχι.

3) εάν για εγκατάσταση ενεργειακού τζακιού σε μονοκατοικία του 1980 που δεν διαθέτει τζάκι (καμινάδα) θα χρειαστεί κανονική άδεια και όχι μικρής κλίμακας για να ανοιχτεί η καμινάδα και μελέτη θέρμανσης.

Α) ΕΕΔΜΚ χωρίς μελέτη θέρμανσης για την εξ υπαρχής τοποθέτηση τζακιού με καμινάδα με ΥΔ μηχανικού πως η λειτουργία της καμινάδας είναι συμφωνη προς τις διατάξεις του Κτιριοδομικού Κανονισμού (περίπτωση τοποθέτησης οποιουδήποτε τζακιού).

Β) ΕΕΔΜΚ για τοποθέτηση εγκατάστασης αυτόνομου συστήματος θέρμανσης πλην λέβητα ΦΑ και μονάδας ΣΗΘΥΑ (ενεργειακό τζάκι) με τα επιμέρους δικαιολογητικά που απαιτεί η σχετική ΥΑ (ΜΘ, ΤΕ βελτίωσης απόδοσης θέρμανσης).

 

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομενως να εχει απαντηθει αλλα αδυνατω να το βρω. Για τοποθετηση Α/Θ στο μπαλκονοι ως αυτονομο συστημα θερμανσης τι ΣΑΥ ΦΑΥ χρειαζεται? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.